11ти октомври

Античка Грција

Атина, Коринт, Епудаурус, Нафплион, Микена, Делфи...

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

10.октомри (четврток) СКОПЈЕ – АТИНА
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во 18:30 часот. Поаѓање кон Грција во 19:00 часот. Влез во Грција преку граничниот премин Богородица – Евзони. Ноќно возење со попатни одмори.

11.октомри (петок) АТИНА – АКРОПОЛ – ПЛАКА
Пристигнување во Атина во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Академијата, Библиотеката, Кралската палата, стражата на Евзоните, Адриановата порта, Стариот Олимписки стадион, Зевсовиот храм, Атинската Агора, древниот Акропол, новиот Акрополски музеј… Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидауални активности и прошетки. Вечерта, факултативна вечера во грчка таверна на Плака, со уметничка програма и специјалитети на домашната кујна. Ноќевање.

12.октомри (сабота) АТИНА – КОРИНТ – ЕПИДАУРУС – НАФПЛИОН – МИКЕНА
Појадок. Целодневен излет на Пелопонез и областа Арголида, со посета на: Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек, како и можност за посета на работилница – продавница за сувенири од порцелан и керамика. Враќање во Атина. Ноќевање.

13.октомри (недела) АТИНА – ПИРЕА – ДЕЛФИ – СКОПЈЕ
Појадок. Заминување од хотелот, со попатен панорамски разглед на блиските Пиреа (најголемото пристаниште во Грција) и Глифада (најпознатото летувалиште на Атина). Патот води кон живописните предели на планината Парнас и познатиот археолошки локалитет Делфи (еден од најбогатите во Грција). Посета на остатоците од античкото светилиште, како и блискиот музеј во кој е изложена исклучителна музејска збирка. Во попладневните часови, патувањето продолжува кон Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот:
149 EUR (противвредност: 9.238,00 мкд)

Попуст од 10% за уплати до 31.август:
134 EUR (противвредност: 8.308,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Туристички придружник за време на патувањето
– Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок
– Панорамски разглед на Атина и Акропол
– Целодневен излет на Пелопонез и Арголида
– Попатна посета на локалитетот Делфи
– Организирани разгледи и посети со локален водич или придружник
– Организација на аранжманот

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Влезници за музеите, археолошките локалитети и културно-историските споменици
– Вечера во национален ресторан таверна на Плака (35 €)
– Туристичка такса (1,5 €) по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
– Патничко здраствено осигуривање

Напомени:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Балкан Турист Травел Компани

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *