8ми март

Прага - Берлин

6 дена / 3 ноќевања / автобус

19.03-24.03.2019

Берлин, главниот град на Германија-има богат културен живот, кого го карактеризираат токму спротивности меѓу историските градби и современата архитектура. Знаменистостите на Берлин ја раскажуваат историјата на една цела нација-започнувајќи од Брандебуршката порта па се до седиштето на сојузниот Канцелар. Во Белин се наоѓаат најзначајните владини градби меѓу кои историски-значајниот Рајхштаг, седиште на германскиот парламент. Во 170-те Музеи се чува богатството од целиот свет; Берлин нуди бројни можности за Шопинг: познатиот Kurfurstendom, елегантната Fridrihštrase и оргиналните бутици близу Hakešen и Hofa.

1 ДЕН: СКОПЈЕ – ПРАГА 19.03.2019
Состанок на патниците во 12:00 часот oд паркингот на Holiday in – Скопје. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи за одмор.

2 ДЕН: ПРАГА 20.03.2019
Пристигнување во Прага разглед на градот со локален водич, Старо место , Карлов мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Астронимскиот часовник –Орлој, градската куќа, споменикот на Јан Хус, дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито и др. Слободни време до попладневните часови. Сместување во хотел. Ноќевање

3 ДЕН: ПРАГА – БЕРЛИН 21.03.2019
Појадок. По појадокот тргнување за Берлин. Пристигнување во Берлин. По ристигнувањето следи панорамски разглед на градот како и пешачка тура: East side-галеријата, Берлински ѕид со уметнички дела, OstBanhof (железничка станица на некогашен источен Берлин), Александровиот плоштад со телевизиската кула, најстариот дел на Белин: квартот Св.Никола, Берлинската Катедрала, преубавата улица Unter den Linden, Брандербуршката порта, Парламентот-Рајштагот; потоа навлегуваме во Западен Берлин: главната железничка станица, зградата на Владата, дворецот Sharlotenburg, Kunstforum-Берлинската филхармонија, Националната библиотека,Галерија на стари и модерно мајстори, најубавата и најубават и најексклузивната улица во Берлин Kudumm, потоа некогашниот најпознат граничен премин помеѓу Источен и Западен Берлин, Чарли, Еврејскиот Музеј. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

4 ДЕН: БЕРЛИН 22.03.2019
Појадок. По појадокот слободно време или факултативна посета на Потсдам-претстолнина на сојузната држава Брандербург. Потоа следи разглед со водич и посета на Црквата Св. Никола, холандскиот кварт, рускиот кварт Александровка, Палатата “Sisilenhof”, Палатата “Sansusi”, – летна резиденција на Фредерих II, Мостот Глиеника (местото каде се разменувале шпионите за време на Втората Светска Војна…). Враќање во Берлин. Слободно попладне за индивидуални активности. Ноќевање.

5 ДЕН: БЕРЛИН – ДРЕЗДЕН 23.03.2019
Појадок. По појадокот одјава од хотелот и заминување за Дрезден. По пристигнувањето разглед на градот:Опера Земпер, Платата Цвингер (во која се сместени 5 Музеи), Богородична Црква, Дворска Црква, Резиденцијална Палата (денес Државен Музеј), Палатата Тасенберг (денес хотел Кемпински), Агустовиот Мост….Кратка пауза за одмор.Заминување за Македонија. Ноќно возење преку Чешка, Словачка, Унгарија и Србија со попатни паузи за одмор.

6 ДЕН: СКОПЈЕ 24.03.2019
Пристигнување во Македонија во попладневните часови.

Цената на аранжманот по лице изнесува: 265 €

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
• Превоз на наведената релација со туристички автобус (клима, ТВ, ДВД)
• Прага – 1 Ноќевања со појадок во Хотел 3*
• Берлин – 2 Ноќевања со појадок во Хотел 3*
• Разглед на Берлин со локален водич
• Посета на Дрезден
• Организација и водство на патувањето
• Туристички претставник од Агенцијата

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:
• Патничко осигурување 5 € (до 64 год)
• Факултативен излет Посдам – 30 €
• Останати индивидуални трошоци кои не се споменати во програмата
• Билет за јавен превоз
• Доплата за 1/1 соба
• Влезници за културно-историски споменици споменати во програмата

Факултативи:
Факултативните посети не се задолжителен дел од програмата;
Факултативите задолжително се резервираат во агенцијата при самата уплата.

НАПОМЕНИ:
Плаќањето е во денарска противвредност по курс 62 денари
Пасошот треба да важи минимум 3 / 6 месеци по завршување на патувањето
Важат Општите услови на Т.A. Балкан Турист и СКТМ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *