11ти октомври

Букурешт

Синаја, Брашов, Снагов...

10.октомври (четврток) СКОПЈЕ – БУКУРЕШТ
Состанок на групата во 18:30 часот на паркингот спроти хотелот “Holiday inn”. Поаѓање за Романија во 19:00 часот. Ноќно возење преку Бугарија со попатни паузи за одмор.

11.октомври (петок) БУКУРЕШТ
Пристигнување во Букурешт во претпладневните часови. Панорамски разглед на еден од најубавите градови во југоисточна Европа: Плоштадот на револуцијата, Операта, Војничката Академија, Триумфалната порта, Палатата на Парламентот – најголемата административна зграда во Европа, Патријаршијата, Селото Музеј… Сместување во хотел и слободно време за одмор и индивидулани активности. Навечер, можност за факултативна вечера во национален ресторан со програма. Ноќевање.

12.октомври (сабота) БУКУРЕШТ – СИНАЈА – БРАН – БРАШОВ
Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, или факултативен иизлет со посета на дворецот Пелеш во Синаја, еден од најубавите дворци во Европа – некогашната летна резиденција на романските кралеви. Продолжување кон замокот Бран изграден во XIV век, а познат и како “Замокот на Дракула”. Патувањето завршува со посета на стариот град Брашов, лоциран во централниот дел на земјата и регионот Трансилванија. Овој град е вистински музеј на отворено, во кој се наоѓа и познатата Црна Црква од XIV век – една од најголемите готски цркви во југоисточна Европа. Враќање во хотелот, во вечерните часови. Ноќевање.

13.октомври (недела) БУКУРЕШТ– СНАГОВ – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот, со кратка дополнителна прошетка низ центарот на градот. Попатна посета на езерото Снагов и истоимениот остров, на кој се наоѓа манастирот со гробот на Дракула. Можност за разглед на местото, за кое се врзани мноштво тајни и мистерии. Заминување во попладневните часови. Ноќно возење преку Бугарија, со попатни застанувања и одмори.

14.октомври (понеделник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје, во претпладневните часови.

Цена на аранжманот:
121 EUR (противвредност: 7.502,00 мкд)

Попуст од 10% за уплати до 31.август:
109 EUR (противвредност: 6.758,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација
– Oрганизирани разгледи според програмата
– Сместување во хотел ***, на база на 2 ноќевања со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Вечера во национален ресторан (25 €)
– Факултативен излет до Синаја, Бран и Брашов (25 €)
– Влезници за музеите и културно-историските споменици
– Патничко здравствено осигурување

Напомени:
-Цената е дадена по лице за пакет аранжман во двокреветна соба
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *