24 мај

Истанбул

5 дена / 2 ноќевања / автобус

1 ден / 23.05.2019 (четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од градовите:
Скопје во 16:00 ч.(Хотел Вип наспроти Саем)
Велес во 17:45 ч.
Кавадарци во 18:30 ч,
Неготино во 18:45 ч
Се патува преку граничен премин Богородица, Ноќно патување со попатни паузи.

2 ден / 24.05.2019 (петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во предпладневните часови, сместување во хотел со 3* Хотелот се наоѓа во областа Лалели, по сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки), Сината Џамија (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (најпрво црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за денес да биде музеј и една од најпосетуваните атракции во Истанбул), Палатата Топ Капи – (музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално представува град во град). Слободни активности. Можност за шопинг во Капали Чаршија и слободни активности. Ноќевање.

3 ден / 25.05.2019. (сабота) ИСТАНБУЛ
После појадокот со локален водич панорамски разглед на градот, посета на Царигратската Патријаршија посета на Таксим плоштадот и посета на областа Бешикташ, незаборавното крстарење по Босфорот, факултативен разглед на прекрасната палата Долма Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање) Факултативна посета на Miniaturk (овде може да ја видиме Турција во мало најпознатите градби во минијатурно издание прекрасно место за добри фотографии. Слободни активности. Факултативна вечера во турски 3 часовно ноќно крстарење со музичка програма, јадење и неограничено безалкохолно пиење – со ориентални танци. Ноќевање.

4 ден / 26.05.2019. (недела) ИСТАНБУЛ
Појадок и одјавување од хотелот. За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5. ден / 27.05.2019 (понеделник) МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во утринските часови.

Цена на аранжманот 4.960 мкд
ГРАТИС: ПЕШАЧКА ТУРА СО ЛОКАЛЕН ВОДИЧ

Во цената на аранжманот е вклучено:
– превоз на наведената релација со високо туристички автобус;
– пешачка тура на Истанбул со локален водич (на бугарски или српски јазик)
– 2 ноќевања со појадок во 3* во Истанбул
– посета на Хиподромот;
– посета на Сината Џамија;
– посета на трговски центар Forum;
– професионален туристички придружник;
– организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– панорамски разглед 10 €;
– традиционална турска вечера – 35€;
– крстарење со брод по Босфор – 20€;
– посета на Долма Бахче Сарај (превоз | влезница | локален водич) – 25€;
– посета на Аја Софија (влезница, аудио сет (слушалки), локален водич) – 15€
– посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) – 15€;
– посета на Miniaturk (влезница, превоз, локален водич) – 10€;
– посета на Аквариумот Turkuazoo превоз | влезница) – 20€;
– здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200мкд.

Напомена:
– За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;

ВАЖНО: Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
– Уплата исклучиво во денари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *