Валона

11ти октомври

Валона

3 дена / 2 ноќевања - Автобус

Градот Валона се наоѓа во југозападниот дел на Албанија, на граница меѓу Јадранско и Јонско море. Во изминатите неколку години градот бележи експанзија на полето на туризмот. Во центарот на Валона може да се посети градскиот плоштад и Споменикот на независноста а во пошироката околина тврдината Канина која во XII век како епархија била дел од Охридската архиепископија.Валона има многу сончеви денови во годината и затоа сезоната за капење во море трае од крајот наАприл па се до Октомври. Насекаде има плажи со европски шмек, пабови и барови со музика во текот на целиот ден.

10 oктомври (сабота) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – ЕЛБАСАН – ВАЛОНА
Состанок на групата на паркингот спроти гранична полиција – Кавадарци. Во Скопје на паркингот кај хотелот “Holiday Inn”, во 01:30 часот. Тргнување за Валона во 02:00 часот. Се патува преку граничен премин Ќафасан со попатни паузи. Посета на Елбасан, четвртиот град по големина во Албанија, претставува центар за производство на маслиново масло, жито и тутун. Во договорено време поаѓање за Валона и сместување во хотел. Ноќевање.

11 октомври (недела) ЗВЕРНЕК
Појадок. Слободно време за разглед на Валона. Можност за факултативна посета на манастиорот Звернек, посветен на Пресвета Богородица. Манастирот се наоѓа на многу мал и живописен остров, прекриен со борова шума. До него се доаѓа со пешачење по дрвен мост долг 270 метри што претставува незаборавно доживување и можност за прекрасни фотографии. Организирана вечера (факултативно) во ресторан. Ноќевање.

12 октомври (понеделник) ВАЛОНА – БЕРАТ – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Поаѓање за Македонија со попатна посета на Берат наречен “Градот на илјада прозорци; поради големите прозорци кои ги красат градските куќи. Град со прекраснo испреплетена архитектура со христијански и муслимански обележја, многу религиозни објекти: џамии, цркви (Св. Троица, Св. Илија…) кои припаѓаат на Албанската православна црква, која прогласила автокефалност во Белград, во 1922 година. Во договрено време тргнување за Македонија. Пристигнување во доцните вечерни часови.

За уплата до 28 септември: 4.900 денари (79 евра)
Цена на аранжманот: 5.520 денари (89 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со модерен туристички автобус
– Сместување во хотел 3*/4* во Валона на база 2 ноќевања со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Организирана вечера – 15 евра
– Посета на манастиорот Звернек – 10 евра
– Туристичка такса.Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на Балкан Турист Травел Компани.
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.

Т.А. Балкан Турист Травел Компани. го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
Во Албаниа се патува со пасош и лична карта…

Берат – Драч – Скадар – Тирана – Елбасан

11ти Октомври

Берат - Драч - Скадар - Тирана - Елбасан

Автобус 09/12.10.2020

Драч претставува најголемо пристаниште и најстар град во Албанија со 3.000 години долга историја, за што говорат бројните археолошки наоѓалишта и локалитети. Денес е модерен град со околу 120.000 жители и туристички центар со модерни згради, хотели и угостителски објекти.

09 октомври (петок) Кавадарци – Скопје – Берат – Драч
Состанок на групата кај Гранична полиција во 11:30 ч. Во Скопје на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 01:30 часот. Поаѓање за Албанија во 02:00 часот. Се патува преку граничен премин Ќафасан со попатни паузи. Пристигнување во Берат наречен “Градот на илјада прозорци” поради големите прозорци кои ги красат куќите. Град со прекраснo испреплетена архитектура со христијански и муслимански карактеристики, многу религиозни објекти: џамии, цркви (Св. Троица, Св. Илија…) кои припаѓаат на Албанската православна црква, чијашто автокефалност била прогласена во Белград, во 1922 година. Разглед на градот и неговите најзначајни знаменитости. Во договорено време поаѓање кон Драч. Пристигнување и сместување во хотел. Ноќевање.

10 октомври (сабота) – ДРАЧ
Појадок. Разглед на градот и неговите културно – историски знаменитости: националниот музеј, римскиот Амфитеатар, шеталиштето долж брегот… Драч претставува најголемо пристаниште и најстар град во Албанија со 3.000 години долга историја, за што говорат бројните археолошки наоѓалишта и локалитети. Денес е модерен град со околу 120.000 жители и туристички центар со модерни згради, хотели и угостителски објекти. Слободно попладне. Ноќевање.

11 октомври (недела) ДРАЧ – СКАДАР – ТИРАНА – ДРАЧ
Појадок. По појадокот, факултативно, посета на Скадар – познат како центар на католицизмот во Албанија и совршен пример каде различните религии живеат сложно заедно. Главна знаменитост на градот е тврдината Розафа изградена во 3 век п.н.е. од која има прекрасен панорамски поглед на најголемото природно езеро на Балканскиот полуостров – Скадарско езеро. Градот е полн со зеленило, широки улици, кафе барови, градби со медитеранска и ориентална архитектура. Во договорено време заминување од Скадар и посета на Тирана. Прошетка низ центарот каде се сместени: плоштадот Скендербг, Операта, Џамијата Етем беј, Националната библиотека, Часовната кула симбол на градот, остатоците на Јустинијановата тврдина, културниот центар, поранешниот музеј на Енвер Хоџа, националниот историски музеј… Вечерта, враќање во Драч. Ноќевање.

12 октомври (понеделник) ДРАЧ – ЕЛБАСАН – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Посета на Елбасан, четвртиот град по големина во Албанија, претставува центар за производство на маслиново масло, жито и тутун. Во договорено време поаѓање кон Македонија и пристигнување во доцните вечерни часови.

Цена на аранжманот за уплата до 18 Септември: 7.380 денари (119 евра)
Цена на аранжманот : 8.000 денари (129 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
-Превоз со модерен туристички автобус
-Сместување во хотел 4* во Драч на база 3 ноќевања со појадок
-Посета и разглед со водич на Берат и Драч
-Посета на Елбасан
-Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
-Посета и разглед со водич на Скадар и Тирана – 25 евра
-Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници (75% од капацитетот на автобус).
За овој програм важат Опшите Услови на патување на Балкан Турист Травел Компани.
Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.
Т.А.Балкан Турист Травел Компани го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл. Во Албанија се патува со пасош или лична карта.

Античка Турција

11ти Октомври

Античка Турција

КУШАДАСИ – ТРОЈА – ЕФЕС

КУЌАТА НА ДЕВА МАРИЈА – ИЗМИР

1 ден 09.10.2020 Кавадарци Скопје – Кушадаси
Состанок на групата кај гранична полиција Кавадарци во 08:00 часот. Велес во 08:30 бензиска Макпетрол на излезот. Скопје на паркингот спроти хотел Холидеј Инн во 10.00 часот. Поаѓање за Кушадаси во 10:30 преку Р.Бугарија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи за одмор, гранични и царински формалности.

2 ден 10.10.2020 ТРОЈА – КУШАДАСИ
Во утинските часови преминување на Дарданелите со брод од Гелиболу до Чанакале. Патувањето продолжува со попатна посета на античкиот град Tроја познат по Тројанската војна опеана во познатото дело на Хомер „Илијада”. По завршување на посетата патувањето продолжува кон Кушадаси. Пристигање во пладневните часови. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални прошетки низ стариот дел на градот, чаршијата . Ноќевање.

3 ден 11.10.2020 КУШАДАСИ – Ефес – Куќата на Дева Марија – Храмот Артемида – црквата Св.Јован – Кушадаси
Појадок. По појадокот, следи факултативна можност за целодневен излет и посета на античкиот град Ефес, кој бил трет по големина град во Римската Империја, куќата на Дева Mарија каде мајката божја ги проживеала последните 7 години од својот земски живот, ѕидот на желбите, црквата на Св. Јован во Селџук и Храмот на Артемида, едно од седумте чуда на Стариот век. Во попладневните часови враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

4 ден 12.10.2020 КУШАДАСИ – ПАМУККАЛЕ
Појадок. По појадокот факултативна можност за посета на Памуккале место феномен, каде природата ги покажала своите најголеми уметнички можности создавајки плитки каскадни базени .Посета на античкиот град Хиераполис познат уште од 2 век п.н.е како термално лекувалиште именувано по Божицата Хера. Посета на познатите извори на Клеопатра каде некогаш познатата Кралица уживала во термалните води.Враќање во хотел во доцните попладневните часови. Ноќевање.

5 ден 13.10.2020 (вторник) КУШАДАСИ – ИЗМИР – Скопје
Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Скопје со попатна посета и разглед на Измир со локален водич: централниот градски плоштад Конак каде се наоѓа симболот на градот-Саат Кулата, изградена во 1901 година по повод 25-годишнината од владеењето на султанот Abdulhamid II, трговскиот дел на Измир – најпознатиот Kemeralti Bazar каде на едно место Ви се нуди се што ќе посакате да купите: текстил, облека, зачини, злато… Од овој дел на Измир, а е поделен на два дела, со фериброд се поминува во областа Каршијака, или како уште се нарекува богатиот дел на Измир. На влезот во најпрометната улица Ќемал Паша минувачите ги дочекаат две статуи на девојки кои се ослободуваат од велот и со тоа ја симболизираат слободата на жената. Слободно време за прошетка и шопинг .Во договорено време заминување кон Македонија, преку Бугарија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи за одмор како и за гранични и царински формалности.

6 ден 14.10.2020 (среда) Скопје
Пристигнуње во Скопје во предпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 189 еур/ 11.720 мкд. за уплата до 14.09.2020
Редовна цена: 209 еур/ 12.950 ден.

Во цената на аранжманот е вклучено:
· Автобуски превоз на дадената релација по програмата
· Бродски превоз Гелибулу- Чанакале- Гелиболу
· Сместување во хотел со 3* во Кушадаси на база 3 ноќевања со појадок
· Организација и пратител патувањето

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:
· Посета на античка Троја и Тројанскиот коњ – 20 еур (задолжителна доплата)
· Целодневен излет Ефес, куќата на Дева Марија, Храмот на Артемида и црквата Св.Јован Апостол во Селџук – 40 еур
· Разглед на Измир – 10 еур (задолжителна доплата)
· Целодневен излет Памуккале – 40 еур (без влез за базените на Клеопатара)
. Доплата за еднокреветна соба – 3.720,00 денари
· Влезници за посета на културно – историските споменици кои не се предвидени по програмата

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.
За овој програм важат Опшите Услови на патување на Балкан Турист Травел Компани.
Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд
Т.А.Балкан Турист Травел Компани го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. . Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите по програмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.
Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето !

Поаѓање: Кавадарци – 08:00 ч. Гранична полиција
Велес – 08:30 ч. Бензиска „Макпетрол“ на излез
Скопје – 10.00 ч. Паркинг кај Холидеј Ин

Истанбул

11 октомври

Истанбул

Автобус 09/12.10.2020

Царската престолнина на два континенти

Местото што ги исполнува сите желби на светот и ви ги отвора портите кон непроценлива убавина и историја, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности.
Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од неофицијално над 20 милиони жители.

09 октомври (петок) Кавадарци – Скопје – Истанбул
Состанок на групата на паркингот кај УЈП – Кавадарци во13:15 часот.Поаѓање во 13:30 часот. Во Скопје спроти хотелот “Holiday Inn”, во 15:00 часот. Тргнување за Истанбул во 15:30 часот. Се патува преку Р.Бугарија – граничен премин Деве Баир со попатни паузи. Ноќно возење.

10 октомври (сабота) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини…Посета на Вселенската патријаршија. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја. Потоа, предлагаме факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот.Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

11 октомври (недела) ИСТАНБУЛ – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ И ПРИНЦЕСКИТЕ ОСТРОВИ
Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada,Heybeliada, Burgazada…) – архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Опфаќаат површина од 10 km². каде живеат околу 15.000 луѓе, а во летниот период овој број е многу поголем. Пристапот до островите е многу едноставен, главно поради честите бродови кои минуваат покрај секој остров. На самите острови е забранета употреба на моторни возила, а како основно средство за превоз се користи коњска кочија. На островите се наоѓаат неколку манастири, академијата на турската воена морнарица…Островите биле голема туристичка атракција уште во времето на Византија. Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

12 октомври (понеделник) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители…Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкружена со море од сите страни… Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина. Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Македонија во попладневните часови. Се патува преку Р.Бугарија со попатни паузи. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови .

Цена на аранжманот: 4.900 денари
(79 евра) за уплати до 18.септември
Редовна цена на аранжманот: 5.520 денари (89 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус
• Сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Панорамски разглед на Истанбул – 10 евра (задолжителна доплата)
• Крстарење со брод по Босфор – 15 евра
• Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција – 20 евра
• Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра
• Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) – 30 евра
• Принцески острови – 15 евра
• Вечера во национален ресторан – 30 евра
• Влезници во локалитетите Аја Софија – 20 евра, Топ Капи – 20 евра
• Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) – 10 евра
• Доплата за еднокреветна соба 1.860 денари
• патничко здравствено осигурување – задолжително е да се поседува, инфо во агенција.

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.
За овој програм важат Опшите Услови на патување на Балкан Турист Травел Компани од Кавадарци.Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд.Т.А. Балкан Турист Травел Компани го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. . Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите попрограмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Хотел Изгрев Парк и Аквапарк

Лето 2020

ХОТЕЛ ИЗГРЕВ СПА И АКВАПАРК 5*****

Струга

На ова парче рај на земјата, помеѓупрекрасната борова шума, на брегот на Охридското Езеро се наоѓа Хотел Изгрев. Овој луксузен хотел се протега на површина од 90.000 м2 со приватна плажа од 500 м и е во непосредна близина и на двата града, само 5км од градот Струга, а на 20 км од градот Охрид. Поврзан е со добра инфраструктура, а на само 15 км од хотелот се наоѓа охридскиот аеродром.
Поминете ги летните денови на брегот на Охридското Езеро во најлуксузниот хотел на Балканот, уживајте во прекрасната борова шума, во најубавото изгрејсонце и погледот на езерото.

*Цените се дадени во евра


Во цената се вклучени следниве услуги:
• Ноќевање со појадок
• Користење на AquaPark, Spacenter, лежалки на плажа
• Вклучена туристичка такса
Во цената не се вклучени следниве услуги:
• Доплата за вечера 10еур по лицеза возрасни, деца до 06,99 – 5 еур,
деца од 06,99-11.99 – 10 еур
• Екстратрошоци во хотел
Важна напомена:
• Плаќањето е задолжително во денари (1 еур = 61.8 мкд)
• За резервацијазадолжителна уплата од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 7 дена пред патување
• За овој аранжман важат општите услови на патување на ТА Балкан Турист Травел Компани

Хургада

Лето 2020

Хургада

Египет

* Цените и/или условите може да бидат променети без најава.
* Цените во табелите се изразени во ЕВРА по лице, а плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност од 62,0 ден за 1 ЕВРО


1. ден СКОПЈЕ – ХУРГАДА
Состанок на групата на аеродромот во Скопје 3 часа пред предвиденото време за лет. Директен лет за Хургада. Пристигнување на аеродромот во Хургада во утринските часови. Средба со претставниците на агенцијата и трансфер со автобус до резервираниот хотел. Превземање и сместување во собите според хотелски правила (по 14:00 часот).

од 2 до 6/9/10. ден ХУРГАДА
Денови за одмор и уживање во убавините на Црвеното Море со престој во хотели (со услуги по сопствен избор од каталогот) лоцирани во туристичките хотелски зони на Хургада. Можност за факултативни екскурзии во организација на локалната партнер агенцијата (крстарење со брод; нуркање; пустинско сафари; посета на Луксор и / или Каиро, итн…).

7/10/11. ден ХУРГАДА – СКОПЈЕ
Одјавување и напуштање на собите до пладне, односно според правилата на хотелот по што завршуваат хотелските пансионски услуги. Слободно време за индивидуални активности до заминување на аеродромот во Хургада во вечерните часови. Предавање на багажот два часа пред полетување. Директен лет за Скопје. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови (наредниот ден).

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА

* 6, 9,10 ноќевања на база наведената услуга.
* Авионска карта на релација Скопје – Хургада – Скопје со можност за чекиран багаж
* Аеродромски и административни такси во износ од 80еур (30еур за бебе до 1.99 год)
* Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром во Хургада
* Организација на аранжманот

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА
* Меѓународно патничко здравствено осигурување кое покрива лекување од Ковид-19
* Хотелски услуги после одјавување на собите (*** хотелот има право да ги прекине All Inclusive услугите по времето предвидено за одјавување)
* Факултативни екскурзии и други индивидуални трошоци.
* Влезна виза за Египет – за МК пасоши се добива на лице место по пристигнување, потребни се 25усд, хотелска резервација и пасош со важност од минимум 6месеци.
**** За престој од 01.07.2020 до 31.10.2020 визите за туристи со македонски пасош се БЕСПЛАТНИ!

АКЦИЈА

Резервации може да се прават со уплатен аванс од само 100еур, а преостанатиот износ треба да биде доплатен најдоцна 10 дена пред патување. Доколку аранжманот се откаже 15 или повќе дена пред терминот на поаѓање, уплатениот износ за резервацијата се враќа во целост без никакви задршки. За отказ помалку од 15 дена пред аранжманот важат општите услови на патување.

Препорачуваме да ги проверите сатниците на полетување 24 часа пред објавеното – планирано време на полетување. Сите сатници-времиња се дадени во локално време. Организаторот не прифаќа одговорност за промени во сатниците кои се резултат на промени во редот на летање на авиопревозникот, или доколку истите настанат од причини кои не можат да се предвидат. Евентуалното пристигнување во хотелот по полноќ или во раните утрински часови се смета за реализирана услуга. За можните спорови ќе се применува важечката регулатива во авио сообраќајот. “

ЗАБЕЛЕШКИ:
* Доколку не се оствари минималниот број на патници,организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
* Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на монетарниот пазар или промена на цените на сместувањето или на превозот, да ја промени и цената на аранжманот или да воведе задолжителна доплата.
* Краен рок за отказ на аранжманот од страна на организаторот е 7 дена пред патувањето.
* Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен / град… организаторот не може да гарантира, со исклучок во случаи кога постои доплата со која патникот си обезбедува поглед специфициран во ценовникот.
* Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и локалниот партнер. Во случај на ненајавена промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога се однапред дефинирани / објавени, или има доплата за истите.
* Помошните кревети се речиси секогаш со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен лежај/кревет (најчесто кога децата имаат бесплатно сместување), и во истите децата го делат лежајот со возрасните патници.
* За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се смета од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот, најдоцна до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14:00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.
* Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на одредени содржини поради објективни околности.
* ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ не се составен дел на програмата за патување и претставуваат засебен договор помеќу патникот и организаторот на излетите – локалната агенција. Во деновите кога се организираат излети патниците може да се обратат на рецепцијата во сместувачкиот капацитет ланч пакет или ладен оброк.

Senza The Inn Resort & Spa 5*

Лето 2020

Senza The Inn Resort & Spa 5*****

Аланија

€ 883 Пакет цена за 2 лица
Заштеда €466 во тотал

РЕЗЕРВИРАЈ

Поаѓање 20/07/2020


Положба
Хотелот е лоциран во Turkler регионот, 15 км од центарот на Аланија и 100км од аеродромот во Анталија .

Сместување
Вкупен број на соби 425. Стандардни соби 322 (24м², една спална соба, едно купатило, макс. 2+1 лице), дуплекс фамилијарни соби 82 (30м², две спални соби, едно купатило, макс. 2+2 лица), 3 соби за хендикепирани лица. Сите соби се со купатило со када, фен, централен клима систем кој работи според временските услови, телефон, мини бар (сокови и вода на пристигнување, подоцна само вода), сеф (се наплаќа) , сателитска ТВ и музички канали, балкон, Wi-fi интернет конекција.

Услуга
Ултра Се вклучено–шведска маса за појадок, доцен појадок, ручек, вечера, ужина наутро и попладне чај, кафе, колачи, полноќна ужина, сите локални и некои стандардни увозни алкохолни и безакохолни пијалоци од 10.00-24.00ч, А’la Cаrte ресторани со претходна резервација и еднаш во текот на престојот, ужина на плажа 12.00-17.00ч., сладолед во одредени часови. Увозни пијалоци, сите флаширани пијалоци, свежо цедени сокови, услуга во соба се наплатуваат.

Содржини
Главен ресторан со шведска маса, А’la Carte ресторани-Fish Inn (рибен ресторант), Turk Inn (Турска кујна), Inn Ka (Мексиканскa кујна), Italy Inn (Италијанска кујна), лоби бар, бар покрај базенот, бар на плажа. Доктор, сервис за перење и пеглање, чување деца, фризер, телефон, факс, интернет, компјутерски игри, продавници, rent a car дополнително се наплатуваат.

Плажа
Хотелска плажа на 400м. од хотелот, со камчиња, лежалки, чадори за сонце и пешкири за на плажа не се наплатуваат. (Има тунел до плажа, или пак гостите го користат шатл превозот кој е бесплатен).

Спорт и забава
Отворени и затворен базени за возрасни и деца, лизгалици на вода, фитнес центар, Турска бања, сауна, соба со пареа, пинг понг, тениско игралиште, одбојка на плажа. Спортови на вода, осветлување на тениско игралиште, билијард, Спа центар и центар за убавина, масажа се со доплата. Забавни програми во текот на денот, натпревари, вечерени шоу програми. Мини клуб за деца од 04-12 год. и Јуниор клуб за деца од 13-16 год

Kaila Beach Hotel 5*

Лето 2020

Kaila Beach Hotel 5*****

Аланија

€ 871 Пакет цена за 2 лица
Заштеда €478 во тотал

РЕЗЕРВИРАЈ

Поаѓање 20/07/2020

Положба
Хотелот е лоциран во областа Obagol, на 3км од центарот на Аланија и 135км од аеродромот во Анталија.

Сместување
Вкупен број на соби 360 во три згради. Стандардни соби (28м2, спална, купатило, макс.2+2), Делукс стандард соби (24м2, лоцирани во нова зграда, спална, купатило, макс.2+1), Фамилијарни соби (45м2, две одвоени спални соби, едно купатило, макс.4), Делукс фамилијарни соби (42м2, лоцирани во нова зграда, две одвоени спални соби, купатило, макс.4), Дуплекс фамилијарни соби (38м2, лоцирани на поткровје, на горниот кат два одвоени кревет и купатило, на долниот кат брачен кревет и купатило, макс.4) и 3 соби за хендикепирани лциа. Сите соби се со приватно купатило со туш кабина, фен, клима, телефон, мини бар (водата се дополнува секој ден), сет за кафе и чај, сеф (со доплата), сателитска ТВ со музички канали, под со плочки, Бесплатно WiFi, балок.

Услуга
Се вклучено на шведска маса за појадок, доцен појадок, ручек, вечерам попладневно кафе и чај, услуга доцна во ноќта, локални алкохолни и безалкохолни пијалоци од 10:00-24:00, сладолед попладне, А’la Carte ресторани со претходна резервација и еднаш за време на престојот, безалкохолни пијалоци на плажа од 10.00-17:30. Сите увозни пијалоци, сокови од свежо овошје, специјални вина, коктели, услуга во соба, флаширани пијалоци дополнително се наплаќаат.

Содржина
Главен ресторан на шведска маса, А’la Carte ресторани – Маre -ресторан за морска храна, Аtrox – мексичка кујна, лоби бар, бар покрај базен. Доктор, чување деца, перална и хемиско чистење, телефон, факс, интернет, продавници, фризер, rent a car, дополнително се наплаќаат. Бесплатна WiFi конекција во собите.

Плажа
Хотелска приватна плажа, песочна. Лежалки и чадори за сонце, пешкири за на плажа се без доплата. Има тунел под патот до плажа.

Спорт и Забава
Отворен и затворен базен за деца, лизгалки на вода, фитнес, Турска бања, сауна, парна соба, одбојка на плажа, пинг понг. Дополнително се наплаќа: спортови на вода, масажа, велнес и СПА центар, билјард и компјутерски игри, Забавни програми во текот на денот, разни програми покрај базен и на плажа, вечерни шоу програми. Мини клуб за деца од 04-12 години.