Вила Стела

Лето 2018

Вила Стела

Каламици

ВИЛА СТЕЛА се наоѓа на 50метри од плажа и расоплага со 1/2+1 и1/3+1 студиа, распоредени на прв кат. Секое студио има балкон, комплет опремена кујна со фрижидер, бања, ТВ, клима – вклучена во цена и Wi-Fi. Вилата има двор со скара и простран сопствен паркинг. Во близина има супермаркет, традиционални таверни, ресторани и бич барови.
Опис: една просторија, со 2 или 3 стандардни кревети со по еден помошен лежај.

НАПОМЕНИ:
– ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛАТА СЕ ДАДЕНИ ЗА НАЕМ НА СТУДИО ЗА 7 НОЌЕВАЊА
– Во студио дозволено е сместување на лица согласно бројот на кревети. наддозволениот број може да се сместимаксимум едно дете до 6 години во кревет со родител.
– Термините во табелата се денови на започнување на аражманот.
– Поаѓањето е на денот објавен во табелата, состанок на група во 03.30часот, поаѓање во 04.00часот на паркингот спроти х.Холидеј Ин.
– Патничкото осигурување е задолжително и НЕ е вклучено во цената.
– Цените се изразени во евра, уплатата е исклучиво во денараска противвредност (1евро=62мкд).
– За уплата на две смени, одобруваме 10% попуст на втората смена.Напомена: понудата важи на редовните цени.
– Попустите НЕ можe да се комбинираат помеѓу себе:
на промотивните цени НЕ следува попуст, попуст за рано букирање и за две смени НЕ може да се комбинира
– Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по РЕДОВЕН ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
– Сместување во собите е по 14часот по локално време, а напуштање на истите е во 09часот.
– Усни и телефонски резервации се невалидни и неважечки. Важечка е резервацијата со авансна уплата од 30% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аранжманот се врши 7 дена пред поаѓање.
– Агенцијата го задржува правото за промена на времето и местото на поаѓање. Ве молиме минмум 24 часа (еден ден) пред секое поаѓање да се информирате за потврда за времето и местото на поаѓање.
– По завршувањето на Вашето летување должни сте да ја оставите собата во чиста состојба. Во случај на причинета материјална штета за време на престојот, корисникот на собата ја надоместува штетата на сопственикот на лице место.
– Во цената на аранжманот каде што е вклучено користење на клима уред, сопственикот има право да реагира и да ја скрати оваа услуга доколку го оставате клима уредот вклучен додека сте надвор од собата.

– Туристичка такса се плаќа на лице место 0.5 до 1 евро по соба на ден

НЕИ ПОРИ 1

Лето 2018

ВИЛА КАТЕ и ВИЛА АМЕЛИЈА

Неи Пори

ВИЛА КАТЕ се наоѓа на 200 метри од плажа. Располага со трокреветни студија и дуплекс апартмани (две одвоени спални и кујна). Секое студио / дуплекс има балкон, комплет опремена кујна со фрижидер, бања, ТВ, клима (се доплаќа 5евра на ден).

ВИЛА АМЕЛИЈА се наоѓа на 150 метри од плажа, располага со 1/4 дулекс апартман (две одвоени спални и кујна), балкон, комплет опремена кујна со фрижидер, бања, ТВ, клима (се доплаќа 5евра на ден). Сместувањето е Б категорија.

Табела бр.1 – вонсезонски цени

Табела бр.2 – сезонски цени

Табела бр.3 – вонсезонски цени

НАПОМЕНИ:
– ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛА БР.1 и 3 – ВОНСЕЗОНСКИ СЕ ДАДЕНИ ПО ЛИЦЕ ЗА ПАКЕТ АРАНЖМАН – 7 НОЌЕВАЊА СО ВКЛУЧЕН ПРЕВОЗ. За сопствен превоз редовната цена за прво и второ лице се намалува за 10 евра. Напомена: Во апартман минимум 3 лица, 2 лица плаќаат полна цена, трето и четврто лице плаќаат задолжително по 35евра.
– ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛА БР.2 – СЕЗОНСКИ СЕ ДАДЕНИ ЗА НАЕМ НА АПАРТМАН ЗА 7 НОЌЕВАЊА, согласно бројот на кревети.
– Во студио / апартман дозволено е сместување на лица согласно бројот на кревети. Над дозволениот број (во одредени капацитети) може да се смести максимум едно дете до 5,99 години во кревет со родител.
– Термините во табелата се денови на започнување на аражманот.
– Поаѓањето е на денот објавен во табелата, состанок на група во 03:30 часот, а поаѓање во 04:00 часот на паркингот спроти хотел Холидеј Ин. Агенцијата го задржува правото за промена на времето и местото на поаѓање. Ве молиме минмум 24 часа пред секое поаѓање да се информирате за потврда за времето и местото на поаѓање.
– Патничкото осигурување е задолжително и НЕ е вклучено во цената.
– Цените се изразени во евра, уплатата е исклучиво во денараска противвредност (1евро=62мкд).
– За уплата на две смени, одобруваме 10% попуст на втората смена. Напомена: понудата важи на редовните цени.
– Попустите НЕ можe да се комбинираат помеѓу себе, на промотивните цени НЕ следува попуст, попуст за рано букирање и за две смени НЕ може да се комбинира.
– Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
– Усни и телефонски резервации се невалидни и неважечки. Важечка е резервацијата со авансна уплата од 30% од вкупниот износ на аранжманот. Целосна доплата на аранжманот се врши најдоцна до 7 дена пред поаѓање.
– Сместување во собите е по 14.00 часот, а напуштање на истите е до 09.00 часот по локално време
– За хигиената во собите во текот на престојот се грижат самите клиенти. По завршувањето на Вашето летување должни сте да ја оставите собата во чиста состојба. Во случај на причинета материјална штета за време на престојот, корисникот на собата ја надоместува штетата на сопственикот на лице место.
– Туристичката такса се плаќа на лице место кај претставник на агенција или пак на сопствениците на објектите, истата изнесува 0,50 евра на ден по студио/апартман.
.
Балан Турист организира превоз со придружник на групата, до местото кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусите. Цена на превозот:
– Превоз за возрасен 35евра / Еден правец 25 евра
– деца 2- 11,99години 25евра / Еден правец 20 евра / Дете до 1,99 години (без седиште) – бесплатно

Хотел Посеидон

Лето 2018

Хотел Посеидон 3***

Кастросикиа

Хотел Посеjдон се наоѓа на сама плажа, во областа Канали, во местото Кастросикиа, на 18км од Превеза, 47км од Парга и на 30км од Лефкада.
Одличен семеен хотел кој се наоѓа на прекрасната песочна плажа која е долга 8 километри на јонскиот брег во близина на летувалиштето Канали.
Хотелот е потполно реновиран во 2010 година и располага со 53 соби на 3 спрата, паркинг, бесплатен интернет, 2 базена детски и за возрасни, бар покрај базен за кафе и закуска, ресторан, детско игралиште, таверна, мала зоо градина, бар на плажа, лежалки на плажа и на базен – бесплатни, паркинг – бесплатен.

Собите располагаат со: клима, балкон, тоалет со када или туш, фен, телефон, ТВ, фрижидер, wi-fi, и сите соби гледаат према море.
Собите 1/2+2 се наменети за 2-4 особи имаат еден брачен кревет или два стандардни кревети и еден или два помошни кревети.
Собите 1/3 се наменети од 2-4 особи и имаат два стандардни кревети или брачен кревет плус софа на спуштање и помошен кревет.
Доручекот се служи на база на шведска маса, а вечерата е избор од 5 понудени менија.

ДОПЛАТИ:
• Прво дете од 0-11,99год – бесплатно
• Второ дете од 0-4,99год – бесплатно (не следува легло)
• Второ дете од 5-11,99год – 7 еур на ден (не следува легло)
• Трето Возрасно лице – 17 еур на ден во двокревтна соба (му следува легло) или плаќа полна цена во четворокреветна соба
• Четврто возрасно лице – 17еур на ден (можно само во четворокреветна соба)
• НА ДОПЛАТИТЕ НЕ СЛЕДУВА ПОПУСТ!!!
• Туристичка такса се доплаќа на рецепција во хотел од 0.5 – 1 евро по особа.

КАПАЦИТЕТ НА СОБИ:
• Во двокретена соба – 3 легла (2 возрасни + 2 деца до 11,99год или само 3 возрасни лица)
• Во четворокреветна соба – 4 легла (4 возрасни лица или 2 возрасни + 2 деца или 3 возрасни лица + 1 дете)Задолжително минимум 3 платежни лица.

Кефалонија

Лето 2018

Кефалонија

Порос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместно е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружено е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно гратче и е пристаниште во кое доаѓаат туристи најмногу од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до пажата Скала 12 км. Порос ги има скоро сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, а тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

Дали знаете?
– Национален танц на жителите на Кефалонија е познатиот “balos” – танц на орли, кој со слична кореографија може да се види кај жителите на Киргистан.
– Кефалонија најчесто се поврзува со книгата и филмот “Мандолината на Капетанот Корели”. Филмот е снимен на островот во 2001 година, а главни актери биле Николас Кејџ и Пенелопе Круз.
– Се зборува дека и Момо Капор има летувано на овој остров.
Едно од географските чуда на Кефалонија е езерото Мелисани, кое според легендите името го добило по нимфата Мелисани, која се удавила во истото поради невозвратената љубов од богот Пан.

Програма:
Плажа Миртос
Најубава плажа на островот е познатата Myrthos Beach која се наоѓа на Северозападниот дел на Кефалонија, која е заштитен знак на островот. Плажата е 12 пати прогласувана за најубава плажа во Грција. Оваа плажа е со бели камчиња и токму заради тоа бојата на морето е сина како на сликовница, оваа плажа многу наликува на плажите на Лефкада.

Плажа Антисамос
Антисамос плажата е втората плажа по убавина после Миртос. На самата плажа е сместен манастирот Агрилион, од каде погледот остава без здив. Белиот песок и ситните бели камчиња ја прават волшебна.

Xi Orange Beach – Портокалова плажа
Се наоѓа на 40 км од главниот град на Кефалонија.
Оваа плажа е посебно интересна за посетителите заради портокаловата бојата на песокот, која што се добива од чудната комбинација на бојата на песокот со сончевите зраци.
Тука можете да уживате во некој од многуте барови и да се напиете некој освежителен коктел.

Крстарење по Островот Итака
Островот Итака се наоѓа на североисток од Кефалонија и е еден од 7 те Јонски остови со површина од 120 км2.
Според легендите Итака е родното место на Одисеј. Овде се пронајдени остатоци од куќа од осмиот век пред нашата ера што е период во кој се верува дека Одисеј живеел како крал на Итака.
Во последните години грчките медиуми изјавуваат дека ќе го претворат овој остров во мало “Монако” со супер луксузни хотели, вили, терен за голф, пристаниште за 200 јахти и целосно опремена туристичка населба.
Овој остров ќе ве воодушеви со прекрасното тиркизно море.

Главниот град на Кефалонија – Аргостоли
Аристоли е главниот град на Кефалонија и е сместен на едниот крај од заливот, а со другата страна на заливот е поврзан со преубавиот камен мост кој е заштитен знак на Островот.
Овој мост е еднинствениот кој го преживеал земјотресот од 1953 година кога цел град бил срамнет со земја.Во овој град ќе можете да посетите некој од поголемиот број на кафичи, ресторани, таверни, сувенирници и да прошетате по преубаво уреденото шеталиште покрај самото море, кое е исто така заштитен знак на овој преубав град.
Пештерата Мелисани со подземното езеро.
На источниот брег на Кефалонија, во близина на градот се наоѓа и неверојатната пештера Мелисани и истоименото живописно подземно езеро.
Ова место со право се смета за едно од најубавите природни знаменитости на Грција. Да ја посетите Кефалонија а да не го посетите ова чудо на природата е навистина жално.

Плажа Скала
Кристално чиста вода, вегетација која расте речиси на плажата која е долга преку 3км. Ова се само неколку причини поради кои Скала е еден од најважните туристички центри на Кефалонија. Ова е идеална плажа за вистински да се одморите со книга или пиво во рака.

Цената на аранжманот вклучува:
– Сместување на база 9 ноќевање на Кефалонија/Порос
– Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје–Порос–Скопје
– Превоз со брод на релација Килини – Порос – Килини
– Организиран целодневен излет до плажата Скала
– Организација на аранжманот и пратител на групатa

Цената на аранжманот не вклучува:
– Факултативни излети
– Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба:приватно сместување – 0,5 евра (се плаќа во агенција)
– Индивидуални трошоци
– Патничко и здравствено осигурување

Напомена:
Тргнувањето од Скопје – состанок на група во 17:30 часот, тргнување 18:00 часот.
Напуштање на собите е во 10:00 часот.
Тргнувањето од Кефалонија/Порос е предвидено во попладневните часови.

ВИЛА КИКИ
Вила Кики располага со двокреветни студиа и четирикреветни апартмани. Сите соби имаат клима (доплата на лице место), кујна и тераса. Вилата се наоѓа на 200 метри од центарот на градот, 20 метри од морето и 250 метри од градската плажа.

ВИЛА АЛЕКОС
Вила Алекос располага со двокреветни и трокреветни студија и еден петокреветен апартман.
Сите соби имаат клима (доплата на лице место), кујна и тераса. Вилата се наоѓа на 50 метри од центарот на градот и 150 метри од градската плажа.

ВИЛА АСТИР
Вила Астир располага со двокреветни студија. Сите соби имаат клима (доплата на лице место), кујна и тераса.
Се наоѓа на 100 метри од центарот на градот и на 10 метри од море.

Парга

Лето 2018

Парга

ПАРГА – градче кое се наоѓа во приморскиот дел на Епир, на Јонско море, 60 километри од Јанина и 540 километри одалечено од Скопје. Денес Парга е најпознатото летувалиште во таа област. Интересно за Парга е дека влече корени од античко време, а големи влијанија имаат и западната цивилизација и култура. Жителите се пријатни, во нивниот дух ќе го осетите големото вилајнието на венецијанска култура, британската прецизност и турската гостопримливост. Денес Парга е комплетно летувалиште каде секој ќе пронајде по нешто за себе: две градски плажи, долгото шеталиште покрај море, плажата Валтос- одалечена околу 20 мин. пешачење, плажата Лихнос, старата градска тврдина која датира од 14 век, голем избор на еднодневни излети до островите Крф, Паксос, Антипаксос, Лефкада…

ПРИВАТНО СМЕСТУВАЊЕ
ВИЛА ЈОТА се наоѓа на самиот влез во Парга, на 250метри од градската плажа и 300метри од центарот. Вилата има сопствен паркинг, располага со трокреветистудија и петкреветни апартмани. Секое студио/апартман е со балкон, комплет опремена кујна, ТВ, клима (се доплаќа 5евра на ден) и Wi-Fi.

ВИЛА ЛЕМОНИ се наоѓа на околу 350м од центарот на Парга, располага со двокревети студија на први кат и трокреветни студија на втор кат. Секое студио е со балкон, комплет опремена мини кујна, фрижидер, ТВ, купатило, клима (се доплаќа 5евра на ден) и Wi-Fi.

ВИЛА ПАНСИОН ОЛГА се наоѓа на 70м од малата градска плажа и на само неколку минути од центарот. Сите студија се двокреветни (брачен кревет), балкон, комплет опремена кујна, фрижидер, ТВ и клима (се доплаќа 5евра на ден) и Wi-Fi.

Табела бр.1
ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛАТА СЕ ОДНЕСУВААТ ЗА НАЕМ за 7 или 9 ноќи на СТУДИО / АПАРТМАН

Доплата за туристичка такса 0,5 € – 1 € по соба на ден (се плаќа во објектот)

ВИЛА СИФАКИС е една од најубавите вили во Парга, се наоѓа во центарот на Парга, оддалечена 300 метри од градската плажа. Комплексот располага со луксузни двокреветни студија со можнот од дополнително легло и луксузни четворокреветни апартмани. Студиата и апартманите се опремени со кујна, фрижидер, ТВ, купатило, балкон, клима (се доплаќа 5евра на ден), Wi-Fi.

ВИЛА НАКОС се наоѓа на околу 450-500метри од плажата Валтос. Студијата се наоѓаат на трет кат, опремени со мини кујна, тоалет/туш, ТВ, клима (се доплаќа 5€ дневно во самиот објект), и балкони со поглед на море.
Апартманите се наоѓаат на втор кат, имаат две спални соби со по два единечни кревети, посебно мини кујна, два тоалета, клима (се доплаќа 5€ дневно во самиот објект), и два балкони со поглед на море

Табела бр.2
ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛАТА СЕ ОДНЕСУВААТ ЗА НАЕМ за 7 или 9 ноќи на СТУДИО / АПАРТМАН

НАПОМЕНИ:
ЦЕНИТЕ ВО ТАБЕЛАТА СЕ ОДНЕСУВААТ ЗА НАЕМ (7 или 9 ноќи) НА СТУДИО / АПАРТМАН, согласно бројот на кревети.
– Во студио / апартман дозволено е сместување на лица согласно бројот на кревети.
Во одредени капацитети наддозволениот број може да се сместимаксимум едно дете до 6години во кревет со родител.
– Термините во табелата се денови на започнување на аражманот.
– Поаѓањето е на денот објавен во табелата, состанок на група во 01:00 часот, поаѓање во 01:30 часот на паркингот спроти х.Холидеј Ин.
– Патничкото осигурување е задолжително и НЕ е вклучено во цена.
– Цените се изразени во евра, уплатата е исклучиво во денараска противвредност (1евро=62мкд).
– За уплата на две смени, одобруваме 10% попуст на втората смена.Напомена: понудата важи само на редовните цени.
– Попустите НЕ можe да се комбинираат помеѓу себе
на промотивните цени НЕ следува попуст, попуст за рано букирање и за две смени НЕ може да се комбинира
– Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
– Сместување во собите е по 14часот по локално време, а напуштање на истите е во 09:00 часот.
– Усни и телефонски резервации се невалидни и неважечки, важечка е резервацијата со авансна уплата од 30% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аранжманот се врши 7 дена пред поаѓање.
– Агенцијата го задржува правото за промена на времето и местото на поаѓање. Ве молиме минмум 24 часа (еден ден) пред секое поаѓање да се информирате за потврда за времето и местото на поаѓање.
– По завршувањето на Вашето летување должни сте да ја оставите собата во чиста состојба. Во случај на причинета материјална штета за време на престојот, корисникот на собата ја надоместува штетата на сопственикот на лице место.
– Во цената на аранжманот каде што е вклучено користење на клима уред, сопственикот има право да реагира и да ја скрати оваа услуга доколку го оставате клима уредот вклучен додека сте на плажа или надвор од собата
– Секој патник има обврска и е задолжен да води грижа за важноста на патните исправи, поради кои НЕ можаe да откаже аранжман или да се промени термин на резервацијата.
– Доплата за туристичка такса 0,5 € – 1 € по соба на ден (се плаќа во објектот)

– Превоз за возрасен 50 евра / Еден правец 35 евраДоплата за превоз:
– деца до 12години 40 евра / Еден правец 25 евра
– Дете до 2 години (без седиште) – бесплатно

Крф

Лето 2018

Крф

IPSOS CORFU SAGA vol.5

Крф e втор по големина од седумте поголеми Јонски Острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови. Крф лежи во Јонско Море, кое е дел од Средоземно Море, а северно се спојува со Јадранско Море. Со таа положба си обезбедува место како најсеверен значаен остров во Грција. Островот Крф со околните острови и гребени чинат посебна општина, која припаѓа на истоимениот округ Крф. Крф се наоѓа на крајниот северозапад на Грција во Јонско Море, 2 km северно од Крф се наоѓа албанскиот брег. Крф е многу поблиску до нејзиниот брег отколку до брегот на Епир (околу 15 km). Јужно од Крф се наоѓаат Пакси и Антипакси (околу 15 km). Зафаќа површина од 614 km2 и население од 102.000. Главен град е Крф, 40.000 жители.

Резервирај ЛЕТО НА КРФ 2018 – CORFU SAGA vol.5
Крф, мистично привлечен, спакуван во историски приказни, обоен од влијанија на најразлични цивилизации, кој фасцинира со природна убавина и освојува со искуства вредни за сечие сеќавање. Не случајно една од најпопуларните туристички дестинации за летување, островот Крф, втор по големина во Јонското Море e познат како зелениот бисер на Медитеранот. Можеме до бескрај да ги опишуваме плажите кои ги има на број и по вкус за секого, кристално чистата вода која е во состав на секој отсликан пејзаж, богатиот ноќен живот, традиционалниот вкус на медитеранската клима и на локалните пијалаци како пиво од ѓумбир и ликерот kumquat. Но, поважно е да дознаете зошто за вас, Крф ќе биде идеалниот спој на одмор и забава правејќи го ова лето авантура што не смеете да ја пропуштите.

Вила ЈУЛИАНОС
Релативно новоградба лоцирана во помирен дел на Ипсос – Крф, на 600м од плажата.
Вила Јулианос располага со:
– 3 студија за 2 лица
– 1 апартман за 4 лица (со посебни спални)
Сите се опремени со сопствена физички одделена кујна и комплетно опремена (голем шпорет со рерна, тостер, голем фрижидер, чаши, филџани, лажици, вилушки, ножеви, ѓезве, тенџере) тоалет, балкон, wi-fi и клима (која не е вклучена во цената и се доплаќа кај самиот сопственик на вилата, 6 евра на ден)
*** За сите излети организирниот превоз ќе чека на 50 тина метри од вилата
Вила АЛЕКСАНДРОС
Вилата се наоѓа на 150 метри од плажа на Ипсос – Крф. Целосно реновирана оваа година, со убав и голем двор со зеленило. Близу до плажа, а сепак мирен дел на Ипсос.
Напомена: Заради реновирањето сликите од вилата ќе бидат објавени наскоро.
Вила Александрос располага со:
– 8 студија за 2 лица
– 3 студија за 3 лица
– 1 апартман за 5 лица дуплекс (со посебни спални)
Сите се опремени со сопствена кујна која е комплетно опремена, тоалет, балкон, wi-fi и клима (која не е вклучена во цената и се доплаќа кај самиот сопственик на вилата, 6 евра од ден)
*** За сите излети организирниот превоз ќе чека на 50 тина метри од вилата
АРАНЖМАНОТ ЛЕТО НА КРФ ВКЛУЧУВА:
– 7 ноќевања, 8 дена на Крф/Ипсос
– Автобуски превоз Скопје – Крф – Скопје
– Траект/брод Игуменица – Крф – Игуменица
– Превоз и прошетка до градот Крф
– Придружник за време на патувањето и во текот на 8 дена на Крф, организиран престој и дополнителни бенефиции
АРАНЖМАНОТ ЛЕТО НА КРФ НЕ ВКЛУЧУВА:
– Патничко и здравствено осигурување 250ден.
– Организиран излет со превоз на плажата Глифада – 12 евра
– Еднодневен излет со брод (крстарење по североисточниот брег со вклучен ручек и пијалак) и посета на неколку плажи – 25 евра во јуни и септември, 30 евра во јули и август
– Еднодневен излет до Палеокастрица и Сидари ( посета на повеќе плажи, туристички атракции и beach барови) – 20 евра
– Посета на Акваленд со вклучена влезница и превоз – 25 евра во јуни и септември, 30 евра во јули и август
– Еднодневен излет со брод (крстарење низ неколку мали острови, посета на плажата Blue Lagoon и посета на градчето Сивота)
– Еднодневен излет со брод (крстарење по југоисточната обала и посета на прекрасните острови Паксос и Антипаксос и посета на сините пештери) – 25 евра во јуни и септември, 30 евра во јули и август
НАПОМЕНА:
– За сингл соба се доплаќа плус 70% од редовната цена
– За споен термин, се плаќа редовата цена за првиот термин, а се одземаат 20 евра по лице за превозот од редовната цена на вториот термин (за цените со попуст се намалува само 10 евра по лице)
– Термините во табелата се ден на тргнување од Скопје
– Седиштата се нумерирани
– За сопствен превоз се одземаат 20 евра од цената на понудата, а патниците сами го организираат патот со траектот до и од Крф (за цените со попуст се намалува само 10 евра по лице)
– Трето лице на дополнителен кревет плаќа 70% од цената (Има можност во вила Јулианос)
– Користење само на превоз со вклучена траект карта е 70 евра
– За дете до 2 год. бесплатно, не користи кревет и седиште во автобус
– За дете од 2 до 11.99 год. на дополнителен кревет се плаќа 50% од цената

Санторини

Лето 2018

Санторини

9 денa / 7 ноќевања
(хотел + појадок + превоз + брод + трансфер)

Да летуваме на Санторини, во Камари, Периса, Периволос, на најмонденскиот остров со бели куќички и небесно плави куполи, прекрасни песочни плажи налик на кадифен килим во месец мај, со најповолни временски услови за годишен одмор, прошетки, сончање, капење, температура на воздухот од 30-35 целзиусови степени, со екстра поволни цени за сечиј џеб. Едноставно кажано, дестинација што не треба да пропуштите да ја посетите во овој период од годината, која ќе Ви овозможи да го доживеете годишниот одмор од соништата.

ОПИС НА ДЕСТИНАЦИЈА
Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш бил вулканско срце. Како што рековме Санторини се наоѓа во Егејското Море и припаѓа на групата острови Киклади. Опфаќа територија од околу 96 км2, должина на обала од околу 69 км. Западната страна на островот, онаа која е свртена према вулканот е карпеста и стрмна и се вика KALDERA. На југоисточниот дел се наоѓа варовитовулканска планина MESA VOUNO со највисок врв Prophifitis Ilias. Климата е умерена и е медитеранска. Во текот на летото дува североисточен ветер познат по името meltemi, а во текот на зимата температурата никогаш не паѓа под 10 степени. Дожд врне понекогаш во зима, а во текот на летото нема врнежливи денови.
Жителите на Санторини претежно се занимаваат со туризам, но и со одгледување на специфични видови на винови лози, од кои се добива најубавото вино NYCHTERI, потоа со одгледување на добро познатите ситни мали санторински домати кои се со неверојатен вкус и од кои се подготвуваат преубави специјалитети во локалните таверни. На островот не постојат извори на слатка вода, почвата се наводнува од умерената влага на островот, а водата за пиење е исклучиво флаширана. Главен град на островот е FIRA кој е изграден на самиот срт на калдерата, на 260м. над површината на морето.

01 ден – Скопје – Атина (Пиреа)
Состанок во 15:30 часот на паркинг пред хотел Холидеј Ин. Тргнување од Скопје во 16:00 часот. Патот води преку граничен премин Богородица/Евзони време за гранични формалности и попатни паузи.

02 ден – Атина (Пиреа) – Санторини (брод)
Пристигнување во Пиреа во раните утрински часови. Поаѓање (пловење) за Санторини со брод BLUE STAR во 07:25 часот. Пристигнување на Санторини во 15:30 часот. Трансфер до хотел, сместување. Слободно попладне. Ноќевање.

03 ден – Санторини
Слободни активности, плажа, сончање, можност за организирање ФАКУЛТАТИВНИ излети и посета на најатрактивните локации кои го отсликуваат како монденски остров кој е познат како таков во целиот свет. Ноќевање.
Факултативни излети кои ќе се реализираат и организираат во текот на Вашиот престој
– Вечерна посета на Фира главниот град на Санторини.
– Целодневна екскурзија и разглед на островот и посета на OIA и прекрасен залез на сонцето (автобус+ водич). – Целодневна екскурзија со брод (автобус/трансфер + водич + брод).
– Посета на винарија (автобус+водич+влезница за винарија, резервација и дегустација на вино.

09 ден – Санторини – Атина (Пиреа)
Слободно време. Во 13:00 часот по локално време трансфер до пристаниште. Поаѓање (пловење) за Атина (Пиреа) во 15:30 часот. Пристигнување во Атина (Пиреа) во 23:30 часот. Продолжување на патувањето кон Скопје.

10 ден – Скопје
Пристигнување во Скопје во утринските часови.
*Сместувањето е во хотели 2* /3* на база ноќевање со појадок во КАМАРИ, ПЕРИСА, ПЕРИВОЛОС на преубавата плажа Black Sandy Beach, која изобилува со многу ресторани, традиционални таверни и многу beach барови со дневни и ноќни забави. Собите се (двокреветни)1/2 и (трокреветни)1/3, (четворокреветни) 1/4. Секоја соба располага со сопствено купатило, балкон, tv, ac, wi-fi, сопствен базен, лежалки околу базен. Секојдневно одржување на хигиена на собите, промена на пешкири секој ден, а секој трети ден промена на постелинина.
НОВО – ЛЕТУВАЈТЕ ПРЕД СЕЗОНА НА САНТОРИНИ ПО ЕКСТРА ПОВОЛНИ ЦЕНИ
Цена за пакет аранжман по лице за 7 ноќевања во хотел со појадок + превоз + брод + трансфер на островот + пратител за целиот ваш престој по особа за сместување во 1/2, 1/3 и 1/4 соби.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
– 7 ноќевања со појадок во хотел 2*/3* во Камари, Периса, Периволос во 1/2, 1/3 и 1/4 соби по лице.
– Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Атина (Пиреа) – Скопје.
– Бродски билет на релација Атина (Пиреа) – Санторини – Атина (Пиреа) – економска класа BLUE STAR.
– трансфер пристаниште – хотел – пристаниште.
– пратител и претставник на островот за целиот Ваш престој.
– организација на аранжманот.
– асистенција на локален водич на островот.

Во цената не се вклучени:
– Факултативни излети
– Задолжително патничко и здравствено осигурување.

Услови/напомена:
– за сместување во 1/1 соба се доплаќа + 70% од цената на хотелското сместување
– деца од 0 год – 1.99 год. бесплатно со двајца возрасни и не користи кревет.
– деца од 2 год – 5.99 год. плакаат 99 еур/6138 ден(само превоз + бродски билет) и не користи кревет.
– деца од 6 год – 11,99 год плаќа 70% од вкупната сума на аранжманот по лице
– За реализација на оваа програма потребен е минимум од 35 патника.

Цени за користење само превоз и бродски билет Скопје – Санторини – Скопје:
– Превоз со високотуристички автобус 80€/4960 ден.
– бродски билет 80€/4960 ден.

Доплата за:
– Авионски седишта 25 €/1550 ден по правец.
– бизнис класа 35 €/2170 ден. по правец.
– кабина за спиење 89 €/5520 ден.  по правец

Информација за патници со сопствен превоз:
Бродски превоз за автомобил 100€/6200 ден по правец
Бродски превоз по лице 40€/2480 ден по правец (економска класа класа)

– За овој аранжман важат општите услови на Т.А. Балкан Турист Кавадарци.

Скиатос

Лето 2018

Скиатос

На само 400км оддалеченост по копнен пат и 3часа со траект се стигнува до прекрасниот кристално чист остров – Скијатос. Припаѓа во групата на Северни Споради, изобилува со борова шума, пространи плажи со ситен песок и кристално чисто море. Заедно со островите Хвар, Елба и Корзика припаѓа во групата на најзелените и најшумовитите острови во Европа. Островот – Скиатос има површина од 50 км2 и преку 50 плажи со резлична тематика. Плажи со деноноќни забави – Бананарама, плажи за одмор и релаксација-Агиа Елени, Мистик, диви плажи на северниот дел од островот-Мандраки… Градот Скиатос со својот модерен стил и многубројните ресторани, бутици, кафетерии и дискотеки, како и туристи од цела Европа, ќе ве опушти и ќе ги задоволи сите ваши потреби.

Вила ПАНОС СТУДИОС -лоцирана во Агиа Параскеви на само минута пешачење до плажа и само 500 метри од познатата плажа Колиос. Вилата има убаво уреден двор со базен и бар. Располага со двокреветни и трокреветни студија, сите се опремени со мини кујна, ТВ, клима (вклучена во цена) и Wi-Fi. Сите соби имаат балкони со поглед на базен или планина.

Вила ХАРМОНИ ГАРДЕН – лоцирана во Агиа Параскеви на оддалеченост 100 метри од плажа. Вилата има голем двор со скара, бар и паркинг со ограничен капацитет. Располага со двокреветни студија со два единечни кревети, сите со комплет опремена кујна, ТВ, бања со туш и фен, клима (вклучена во цена) и Wi-Fi. Две студијасе на 1 кат имаат балкони свртени кон море, а 4 студија се на приземје со сопствени балкони.

Вила “НИКОС“ лоцирана во Кукунариес на оддалеченост 5минути од најпознатите плажи “Кукунариес““Банана биџ“ и “Бананарама“кои се вбројуваат во 5-те најубави Европски плажи.Вилата располага со 1/2, 1/3 студија и 1/4, 1/6 апартмани сите климатизирани, тв, ви-фи, балкони и простран двор, сместени во борова шума.

Ценовник за вила Панос, вила Хармони Гарден и вила Никос:

НАПОМЕНИ:
– Доплата за туристичка такса 0,5 € – 1 € по соба на ден (се плаќа во објектот) !!!
– Цените се дадени за пакет аранжман по лице за 9 ноќевања со вклучен автобуски превоз, брод, трансфер пристаниште-вила-пристаниште.
– Туристичка такса се плаќа на лице место во објектот 0,5 € – 1 € по соба на ден.
– Минимум две лица во студио, 4 лица во апартман. Над дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 години во кревет со родител.
– Термините објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање, влез вообјектите е следниот ден.
– Поаѓање: Состанокна групата на паркингот спроти хотел Холидеј ИН во 22:30ч. Поаѓање е во 23:00ч. Агенцијата го задржува правото за промена на времето на поаѓање во случај на промена на времето на поаѓање/враќање од страна на бродската компанија.
– Ве молиме минмум 24 часа (еден ден) пред секое поаѓање да се информирате за потврда за времето и местото на поаѓање
– Цените се изразени во ЕУР, плаќањето е исклучиво во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд.
– Трето лице добива-20% попуст на нормален кревет
– Прво и второ дете од 02-12 год. добива 50% попуст на трет кревет. Дете до 2 год. бесплатно (без седиште)
– Сите попусти за деца и трето лице важат при сместување со две возрасни лица.
– Патничкото осигурување е задолжително и НЕ е вклучено во цената.
– Само автобуски превоз 110 еур за возрасни / еден правец: 80 евра. Деца до 12 год 65 еур / Еден правец 45 евра
– За користење на аранжман со сопствен превоз се одбива 45 еур за возрасни, 25 еур за деца
– Попустите НЕ можe да се комбинираат помеѓу себе (на промотивните цени НЕ следува попуст, попустот за рано букирање и попустот за две смени НЕ може да се комбинираат)
– Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени
кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена.
– Сместување во собите е по 14:00 часот по локално време, а напуштање на истите е во 09:00 часот.
– Усни и телефонски резервации се невалидни и неважечки, важечка е резервацијата со авансна уплата од 30% од вкупната сума на аранжманот. Целосна доплата на аранжманот се врши 7 дена пред поаѓање.
– По завршувањето на Вашето летување должни сте да ја оставите собата во чиста состојба. Сопствениците на вилите го задржуваат правото, во случај на причинета материјална штета за време на престојот, да извршат наплата за истата од клиентите кои се сместени во моментот.