Будва, Дубровник и Острог

24 Мај

Будва, Дубровник и Острог

Aвтобус / 4 дена / 2 ноќевања

1.Ден(23.05.2019) четврток
Зимање патници од Куманово, Неготино, Кавадарци, Велес, Штип, Скопје. Поаѓање за Црна Гора во 22:00 часот. Ноќно возење преку Косово и Албанија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности.

2.Ден (24.05.2019) петок Св. Стефан – Будва
Пристигнување во Св. Стефан, едно од најмонденските летувалишта на црногорското приморје, кратка пауза за разглед или кафе и поаѓање кон Будва. Пристигнување во Будва и сместување во приватни апартмани. Слободно попладне за одмор и индивидуални прошетки низ Будва. Препорачуваме прошетка низ стариот дел на Будва со разглед на црквите Св.Иван, Св. Марија, плоштадот… можност за уживање со кафе или ручек во некој од бројните кафулиња и ресторани долж морскиот брег. Ноќевање.

3.Ден (25.05.2019) сабота Будва – Дубровник
Ден предвиден за факултативна целодневна посета на Дубровник. Патувањето се одвива преку Тиват со траект до Дубровник. Градот каде се снимаа дел од сцените на познатата серија “Game of Thrones“ денес е под светската културна заштита на УНЕСКО и е несомнено една од најубавите светски дестинации за посета. Раглед и прошетка на стариот дел на градот; Страдун, Кнежев двор, Дубровачките градски зидини, Дубровачката катедрала, Св.Влах, Онофриевата чешма, Орландовиот Столб, Градскиот ѕвонарник… Враќање во Будва. Ноќевање.

4.Ден (26.05.2019) недела Будва – Острог – Скопје
Напуштање на апартманите и поаѓање за Острог. Манастирот на Василие Острошки, сместен во високо карпест предел, претставува најголемото Црногорско светилиште и секоја година привлекува мноштво поклоненици. Основан е од страна на Св. Василије Острошки во XVII век. Се верува дека неговите мошти кои се наоѓаат во Горниот Манастир се чудотворни, а виновата лоза која расте покрај карпите на прочуениот манастир е лековита, односно нејзините плодови ја лечат неплодноста. Патувањето продолжува кон Македонија, ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Цена на аранжманот со уплата до 10.05.2019 – 69€/4.280мкд
Цена на аранжманот 79€/4.900мкд

ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ БЕЗ ДОПЛАТА ОД КАВАДАРЦИ, НЕГОТИНО, ВЕЛЕС, ШТИП, СКОПЈЕ, КУМАНОВО

Во цената е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Сместување во апартмани
– Попатна посета на Св.Стефан
– Организирана посета на Манастрирот Св. Василије Острошки
– Организација, реализација и придружник на патувањето

Во цената не е вклучено:
– Факултативна посета на Дубровник 15€ (минимум 30 пријавени)
– Превоз од Долниот до Горниот манастир Острог 3€ повратна (доплата на лице место)
– Влезници по музеите и културно историските споменици
– Задолжително патничко и здравствено осигурување 150мкд

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.
– За овој аранжман важат Општите Услови за патување на СКТМ и Т.А.Балкан Турист
– За ова патување потребно е валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек, или валидна лична карта.
– Цените се изразени во евра за уплата исклучиво во денари по курс 1€=62мкд.

Истанбул

24 мај

Истанбул

5 дена / 2 ноќевања / автобус

1 ден / 23.05.2019 (четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од градовите:
Скопје во 16:00 ч.(Хотел Вип наспроти Саем)
Велес во 17:45 ч.
Кавадарци во 18:30 ч,
Неготино во 18:45 ч
Се патува преку граничен премин Богородица, Ноќно патување со попатни паузи.

2 ден / 24.05.2019 (петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во предпладневните часови, сместување во хотел со 3* Хотелот се наоѓа во областа Лалели, по сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки), Сината Џамија (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (најпрво црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за денес да биде музеј и една од најпосетуваните атракции во Истанбул), Палатата Топ Капи – (музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално представува град во град). Слободни активности. Можност за шопинг во Капали Чаршија и слободни активности. Ноќевање.

3 ден / 25.05.2019. (сабота) ИСТАНБУЛ
После појадокот со локален водич панорамски разглед на градот, посета на Царигратската Патријаршија посета на Таксим плоштадот и посета на областа Бешикташ, незаборавното крстарење по Босфорот, факултативен разглед на прекрасната палата Долма Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање) Факултативна посета на Miniaturk (овде може да ја видиме Турција во мало најпознатите градби во минијатурно издание прекрасно место за добри фотографии. Слободни активности. Факултативна вечера во турски 3 часовно ноќно крстарење со музичка програма, јадење и неограничено безалкохолно пиење – со ориентални танци. Ноќевање.

4 ден / 26.05.2019. (недела) ИСТАНБУЛ
Појадок и одјавување од хотелот. За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5. ден / 27.05.2019 (понеделник) МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во утринските часови.

Цена на аранжманот 4.960 мкд
ГРАТИС: ПЕШАЧКА ТУРА СО ЛОКАЛЕН ВОДИЧ

Во цената на аранжманот е вклучено:
– превоз на наведената релација со високо туристички автобус;
– пешачка тура на Истанбул со локален водич (на бугарски или српски јазик)
– 2 ноќевања со појадок во 3* во Истанбул
– посета на Хиподромот;
– посета на Сината Џамија;
– посета на трговски центар Forum;
– професионален туристички придружник;
– организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– панорамски разглед 10 €;
– традиционална турска вечера – 35€;
– крстарење со брод по Босфор – 20€;
– посета на Долма Бахче Сарај (превоз | влезница | локален водич) – 25€;
– посета на Аја Софија (влезница, аудио сет (слушалки), локален водич) – 15€
– посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) – 15€;
– посета на Miniaturk (влезница, превоз, локален водич) – 10€;
– посета на Аквариумот Turkuazoo превоз | влезница) – 20€;
– здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200мкд.

Напомена:
– За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;

ВАЖНО: Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
– Уплата исклучиво во денари.

Кападокија со Анкара

24 maj

Во неверојатна, волшебна и мистериозна

Кападокија со Анкара

Автобус / 5 дена / 3 ноќевања

Опис за Кападокија
Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и пештерските цркви. Природата како да си поиграла со ова интересно делче од планетата, кое секојдневно мами голем број туристи. Величествената убавина на оваа област најдобро може да се види од воздух. Колоритните балони се неразделен дел од Кападокија и се надополнување на бајковитата глетка честопати фотографирана од посетителите. Нашата агенција на сите авантуристи годинава им овозможува да го почуствуваат духот на Кападокија, местото каде што започнало да се шири христијанството.

Програма на аражманот
1 ДЕН 23.05.2019 (четврток) СКОПЈЕ – КАПАДОКИЈА – НЕВШЕКИР
Состанок на групата на паркингот на Дрводекор во 10:00 часот. Поаѓање за Кападокија во 10:30 часот се патува преку Грција, граничен премин Богородица со попатни паузи за одмор и царински формалности. Патот не води преку Кавала, граничен премин Ипсала. Време за царински формалности, патувањето продолжува према Истанбул – Анкара – Невшекир, ноќно возење се до наредниот ден до пладневните часови.

2 ДЕН-24.05.2019 (петок) КАПАДОКИЈА – НЕВШЕКИР
Пристигнување во Кападокија/Невшекир во пладневните часови. Сместување во Хотел, време за одмор, релаксација и слободни активности. Вечера. Ноќевање.

3 ДЕН-25.05.2019 (сабота) КАПАДОКИЈА
Појадок. Заминување на факултативен разглед со стручен локален водич на регионот Кападокија – вулканска област со карпести пејсажи кои датираат од пред 10 милиони години. Прекрасната “земја на убави коњи” Katpatuka (според старото Персиско име) е неверојатна земја, волшебна и мистериозна. Кападокискиот регион е исто така познат и по своите уметности, вклучувајќи рачно изработени керамички производи, рачно ткаени теписи како и производство на високо квалитетни вина. Прошетката започнува со замокот Учхисар, највисоката точка на Кападокија. Потоа, се упатуваме кон музејот на отворено – Ѓореме, срцето на Кападокија. Музејот е познат по фреските што датираат од 9-ти и 10-ти век, опишувајќи го животот на Исус Христос и монасите. Посетата на овој музеј на отворено е од големо значење за секој Христијанин. Сите цркви тука се изградени во карпи и датираат од 10-ти, 11-ти и 12-ти век, а најдобро сочувани фрески се во црквата на Св.Василиј Велики. Следна станица е Cavusin, кое е напуштено село со стари пештери и грчки куќи. Пауза за ручек. Посета на продавница за грнчарство со можност да се понесе прекрасен рачно изработен сувенир. Пауза за разглед на Pasabagi со невообичаената формација на троглава самовила, па посета на Деврент долината – Долина на Имагинација со безброј природни камени формации налик на животни. Посета на локална работилница за рачно ткаени теписи каде ќе се види нивната изработка и кратка пауза за дегустација на локални вина од една од најстарите винарии во Кападокија. Вечерта враќање во хотел. Вечера. По вечерата припрема за факултативна посета на традиционален турски ресторан пропратено со ориентални музика и танци, (вклучува трансвер, неограничени локални пијалоци, и апетисани). Ноќевање.

4 ДЕН-26.05.2019 (недела) КАПАДОКИЈА
Рано наутро околу 04:30 часот. (трансвер од хотел), факултативно летање со балон над Кападокија, волшебно, незаборавно, несекојдневно доживување (се разбира доколку временските услови дозволуваат). По летањето кратко наздравување со шампањ и добивање сетрификат за летање со балон. Враќање во хотел помеѓу 07:15 и 07:30 часот. Појадок. По појадокот факултативно околу 10:00 часот средба со стручен локален водич и трансфер се упатуваме кон подземниот град Деринкују, еден од најдобро зачуваните и најдлабоки подземни градови во Кападокија, 55 метри длабок и 8 ката отворени за посетители. Потоа посета на долината Ихлара – кањон долг 16 км чии две страни се обиколени со карпести цркви. Овој поход трае околу 3 километри со можност за кратка пауза за освежување во автентична кафетерија – чајџилница. Пауза за ручек во селото Белисирма, покрај реката Melendis, можност за вкусување на свежа пастрмка на жар. По ручекот ќе го посетиме манастирот Селиме, издлабен во карпите од страна на христијански монаси во 13-от век. Манастирот претставува една од најфасцинантните културни атракции за кој експертите велат дека требало 200 години време за да биде завршен т.е. издлабен во карпите. Манастирот е најголемата религиозна градба во областа Кападокија, а црквата во самиот манастир има катедрални димензии. На патот назад кон хотелот ќе застанеме во Долината на гулабите со кратка пауза за разглед и фотографирање. Враќање во хотел. Вечера. По вечерата можност за факултативна посета на традиционална претстава Дервишка церемонија. Враќање во хотел. Ноќевање.

5 ДЕН-27.05.2019 (понеделник) НЕВШЕХИР – АНКАРА – СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот напуштање на хотелот, одкаде се упатуваме према Анкара, главниот град на Турција, со попатна пауза и краток одмор на соленото езеро Туз Ѓолу, кое е едно од најголемите езера во светот од ваков вид. По паузата во пладневните часови се упатуваме према Анкара каде ќе имаме можност за посета на мавзолејот на Кемал Ататурк, таткото на модерна Турција. По посетата на мавзолејот време за слободни активности, прошетка и можност за шопинг во Анкара. Во вечерните часови во договор со групата поаѓање за Македонија. Ноќно и дневно возење преку Грција, со попатни паузи и време за царински формалности. Пристигнување во Македонија наредниот ден 28.05.2019 во пладневните часови.

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ: 189€/ 11.720 денари
ЗА РАНА УПЛАТА ДО 20.04.2019: 169€/ 10.480 денари

ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со високо туристички автобус на дадената релација
• 3 ноќевања со појадок и вечера шведска маса во хотел 4* Tas Saray или Buyuk Avanos
• Посета на Анкара и соленото езеро Туз Ѓолу
• Трансфер до хотел Невшехир – Угруп/Кападокија
• Претставник/пратител од агенцијата за целиот престоj

ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Факултатива од трет ден со сите влезници и ручек опишани во програмата – 45€
• Факултатива од четврти ден со сите влезници и ручек опишана во програма- 45€
• Посета на традиционален турски ресторан со ориентални танци, музика, со вклучени неограничени пијалоци и апетисани, трансвер – 35€
• Летање со балон во времетраење од околу два часа по програма од четвртиот ден160€
• Доплата за соба 1/1 (сам во соба) 1.900 денари
• Индивидуални трошоци
• Задолжително здравствено и патничко осигурување

НАПОМЕНИ:
• Калкулацијата е правена на минимум пријавени 40 патници
• За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ.
• Трансфер од сите градови
• За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот.
• Хотелите се одредуваат во зависност од големината на групата. Во кој хотел ќе бидат сместени патниците ќе бидат информирани 15 дена пред тргнување, но агенцијата има право за промена на хотелот во случај да добие подобра категорија на хотел од претходно понудениот
• При резервација и уплата на аконтација задолжително пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот и уплата за истите од 30% (во случај да се откажете попатно уплатените средства не се рефундираат и не се префрлаат со друга факултатива).
• Се однесува на факултативните екскурзии во случај на промена на цените од страна на партнерот во Турција поради не стабилноста на турската лира може да претрпат промени, за кои благовремено ќе бидете информирани преку нашиот веб-сајт
• Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда, да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои предходно го уплатиле аранжманот немаат право на надомест на средства во разлика на цена.
• Целосна доплата на аражманот 10 дена пред поаѓање.
• Цените се по лице, сместување во двокреветни и трокреветни соби , и валидни за пријавување на мин. 2 и 3 лица.
• Доплата за соба 1/1 (сам во соба) 1.900 денари за хотелот во Кападокија
• Деца до 1.99 год.бесплатно
• Дете од 2год.-11.99 плаќа минус 30% од цената
• Плаќање исклучиво во денарска против вредност по курс 62 мкд.
• Отказ од страна на агенцијата 10 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
• Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање
• Валидноста на патните исправи се обврска на патниците при уплата на резервација да си проверат дали патната исправа е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот.

Санторини

24 Maj

Санторини

НАЈРОМАНТИЧНИОТ ОСТРОВ НА СВЕТОТ
23.05-27.05.2019 - 3 ноќевања со појадок

Опис на островот
Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви и е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш бил вулканско срце.Санторини се наоѓа во егејското море и припага на групата острови Киклади. Климата е умерена и е медитеранска. Во текот на летото дувка североисточен ветер познат по името meltemi, а во текот на зимата температурата никогаш не паѓа под 10 степени. Жителите на Санторини претежно се занимаваат со туризам,но и со одгледување на специфични видови на винови лози, од кои се добива најубавото вино NYCHTERI, со одгледување на добро познатите ситни мали санторински домати кои се со неверојатен вкус и од кои се подготвуваат преубави специјалитети во санторинските таверни. На островот не постојат извори на слатка вода, почвата се наводнува од умерената влага на островот, а водата за пиење е исклучиво флаширана. Главен град на островот е FIRA, на 260 м над површината на морето.

Програма на аражманот
1. Ден: 23.05.2019 (чеврток) СКОПЈЕ – САНТОРИНИ
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Холидеј Инн – Дрводекор во 15:30ч. Поаѓање на автобусот во 16:00ч, се патува преку граничен премин Богородица/Гевгелија со куси попатни паузи и царински формалности. Патувањето продолжува (ноќно возење) према Атина/Пиреа.

2. Ден: 24.05.2019 (петок) САНТОРИНИ
Пристигнување на пристаниште Пиреа во раните утрински часови, чекирање и сместување на брод. Поаѓање од пристаниште во 07:25ч, и пловење за Санторини. Пристигнување на Санторини во 15.30ч. Трансфер од пристаниште до сместувањето во Камари. Време за краток одмор, и слободни активности. Во вечерните часови во договор со групата и нашиот водич посета/вечера во некоја од таверните во Фира и прошетка низ ФИРА главниот град на Санторини, местото на светлината и шармот на островот, каде ќе имаме можност за ноќно фотографирање. Во полноќните часови со нашиот автобус враќање во Камари. Ноќевање.

3. Ден: 25.05.2019 (сабота) – САНТОРИНИ
Појадок. По појадокот, околу 10 часот заминување на факултативна целодневна екскурзија и разглед на островот, со залез на сонце во OIA. Посета на Археолошки град Акротири, црвената плажа, Манастирот St.Ilijas, Калдера. Во вечерните часови посета на OIA каде што ќе се види најубавиот залез на сонцето. По залезот на сонцето враќање во хотел во Камари, време за одмор, индивидуални активности и индивидуална прошетка и посета на некои од таверните и ноќните барови во Камари. Ноќевање.

4. Ден: 26.05.2019 (недела) – САНТОРИНИ
Појадок. По појадокот околу 09 часот поаѓање на факултативна екскурзија крстарење со традиционален брод во траење од 5 часа (Крстарање по калдера и посета на новиот вулкан – ПЕС (за влез на вулканот задолжителна доплата од 2,5 еур) од каде што се гледаат сите седум кратери). Можност за капење во топлите води на стариот вулкан, посета на островот Тирасија и слободно време за индивидуален ручек во некоја од таверните. Враќање на пристаниште и трансфер до хотел, слободна вечер. Ноќевање.

5.Ден: 27.05.2019 (понеделник) – САНТОРИНИ – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на собите во 11:00ч. Факултативна посета на најубавата и една од таков вид винарија во Грција.G. Koutsoyannopoulos Winery – Wine Museum, која датира од 1600-та година и се наоѓа 8 метри под земја (во природна карпа) во дожина од 300- та метри, поврзана со подземни простории во кој се гледаат (со анимации) презентации за историјата на виното. Во историјата на оваа винарија прикажани се сите четиринаесет генерации на производители на вино, од нејзиниот почеток до денес, посетата на винаријата завршува со дегустација и презентација на четирите најпознати вина кои што се произведуваат во оваа винарија, односно на Санторини. По посетата на винаријата околу 14ч, трансфер до пристаниште, чекирање и сместување на брод. Поаѓање за Пиреа во 15:25ч. Ноќно пловење према Пиреа/ Атина. Пристигнување на пристаниште на Пиреа околу 23:30ч. по локално време. Патувањето продолжува со автобус од Пиреа према граничен премин Евзони, со попатни паузи. Пристигнување во Скопје наредниот ден 28.05.2019 во утринските часови.

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199€/12.340 ден.
EARLY BOOKING (рана резервација) до: 31.03.2019 189€/11.720 ден.

Во цената на аражманот е вклучено:
• Превоз со високо туристички автобус (кој е на располагање и на Санторини)
• 3 ноќевања со појадок во Камари или Периса, хотел 3* или 2*
• Бродска карта , Пиреа – Санторини – Пиреа
• Трансфер пристаниште – хотел – пристаниште (со истиот автобус со кој патуваме)
• Пратител и претставник од агенцијата на островот за целиот Ваш престој.
• Организација и реализација на аранжманот

Во цената на аражманот не е вклучено:
• Доплата за еднокреветна соба 1/1 – 55€/3.410 ден.
• Дете до 2 години, плаќа само превоз – 60€/3.720 ден.
• Прво дете до 7 години, а не користи кревет спие со родители, плаќа само превоз+брод – 130€/8.060 ден.
• Второ дете до 12 години, плаќа минус 30% од вкупната сума на аранжманот.
• Вечерна посета на Фира главниот град на Санторини (втор ден) – 5€
• целодневна екскурзија и разглед на островот (автобус+ водич, ден 3 ти по програмата) -35€
• целодневна екскурзија со брод (автобус + водич + брод, ден 4 ти по програмата) -35€
• посета на винарија (автобус + водич + влезница за винарија, резервација и дегустација на вино (5 ти ден по програмата) =18€
• Ручек/вечера (Фира/Камари/индивидуално по желба на патниците)
• Задолжително здравствено патничко осигурување
• Индивидуални трошоци

Напомена:
• За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
• Трансфер од сите градови
• Хотелите се со 2* или 3* (Периса, Камари) се одредуваат во зависност од големината на групата. Во кој хотел ќе бидат сместени патниците ќе бидат информирани 5 дена пред тргнување, но агенцијата има право за промена на хотелот во случај да добие подобра категорија на хотел од претходно понудениот.
• Цените се по лице, сместување во двокреветни и трокреветни соби.
• Плаќање исклучиво во денарска против вредност по курс 62 мкд.
• За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. Целосна доплата 10 дена пред патување.
• За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот.
• При резервација и уплата на аранжманот задолжително пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот.
• Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација да си проверат дали патната исправа е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот.
• Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.
• Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот до 5 дена пред поаѓање.
• Агенцијата го задржува правото за промена на денот и часот за бродското пловење доколку има промени од страна на бродската компанија, воедно го задржува правото за промена на редоследот и часот на факултативните излети.

Цени за користење само превоз и бродски билет Скопје-Санторини-Скопје:
• Превоз со високотуристички автобус 99€/6.140 денари
• Бродски билет 83€/5.146 денари

Доплата за:
• Авионски седишта 25€/1.550 денари по правец
• Бизнис класа 35€/2.170 денари по правец
• Кабина за спиење 89€/5.520 денари по правец

Информација за патници со сопствен превоз:
• Бродски превоз за автомобил 100€/6.200 денари по правец
• Бродски превоз по лице 41.5€/2.580 денари по правец (економска класа)

Хотел USLAN ***

Лето 2019

Uslan***

Кушадаси

НАПОМЕНА: ПОПУСТИТЕ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА ВАЖАТ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ БРОЈ НА СОБИ, ХОТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ОТПОВИКА БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА!
– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– АКЦИЈА!!!! Побарајте информации за попусти за рана уплата до 30%.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на релација Скопје – Кушадаси – Скопје (поаѓање во 12:00 h , паркинг спроти хотел Holiday Inn)
– Сместување во хотел и услуга по избор од табелата, на база 9 ноќевања
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

Легенда:
DBL/TWIN – двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL – еднокреветна соба, APP – апартман, Family – фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV – поглед на парк, SV – поглед на море, tv – телевизор, fr – ладилник (фриждер), ac – клима уред, BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион (појадок и вечера), AI – (all inclusive) се вклучено.

– Цените се дадени на ден по лице за сместување во соба според табелата, за минимум престој од 5 ноќи. За пократок престој можна е доплата (информации во агенција)
– Цените се изразени во EUR за уплати во денарска противвредност (1€=62 MKD)

Хотел Santur ***

Лето 2019

Santur ***

Кушадаси

Положба: Во центарот на Кушадаси , во близина на продавници
Сместување: 62 соби сите опремени со клима, телефон, wireless, сателитска ТВ, мини бар, бања, балкон.
Услуга: Полупансион (доручек и вечера)
Содржини: надворешен и внатрешен ресторан. Бар за ужина, лоби бар, бар поред базен, отворен паркинг, лифт, сала за состаноци, доктор, перална/хемиско чистење.
Плажа:
Спорт и Забава: базен, фитнес, турска бања, сауна, џакузи, Карти, Билијард, пикадо, Пинг Понг.

НАПОМЕНА: ПОПУСТИТЕ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА ВАЖАТ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ БРОЈ НА СОБИ, ХОТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ОТПОВИКА БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА!
– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Употреба на клима уред, се доплаќа во хотелите OZCAM ** и AARGAU ** ( 3 EUR по соба на ден)
– АКЦИЈА!!!! Побарајте информации за попусти за рана уплата до 30%.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на релација Скопје – Кушадаси – Скопје (поаѓање во 12:00 h , паркинг спроти хотел Holiday Inn)
– Сместување во хотел и услуга по избор од табелата, на база 9 ноќевања
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

Легенда:
DBL/TWIN – двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL – еднокреветна соба, APP – апартман, Family – фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV – поглед на парк, SV – поглед на море, tv – телевизор, fr – ладилник (фриждер), ac – клима уред, BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион (појадок и вечера), AI – (all inclusive) се вклучено.

Хотел Aargau **

Лето 2019

Хотел AARGAU **

Кушадаси

Локација: хотелот се наоѓа во близина на главната минибус станица.
Сместувачки капацитети: хотелските соби се комлпетно опремени имаат LCD TV, клима, телефон, мини бар, фен, балкон.
Услуга: BB (ноќевање со појадок)
Плажа: хотелот се наоѓа на окоолу шестотини метри од плажа.
Хотелски содржини: ресторан, бар, базен, фитнес центар, турска бања, маса за пинг- понг.

ПАКЕТ АРАНЖМАН СО АВТОБУС

НАПОМЕНА: ПОПУСТИТЕ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА ВАЖАТ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ БРОЈ НА СОБИ, ХОТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ОТПОВИКА БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА!
– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Употреба на клима уред, се доплаќа во хотелите OZCAM ** и AARGAU ** ( 3 EUR по соба на ден)
– АКЦИЈА!!!! Побарајте информации за попусти за рана уплата до 30%.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на релација Скопје – Кушадаси – Скопје (поаѓање во 12:00 h , паркинг спроти хотел Holiday Inn)
– Сместување во хотел и услуга по избор од табелата, на база 9 ноќевања
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

Легенда:
DBL/TWIN – двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL – еднокреветна соба, APP – апартман, Family – фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV – поглед на парк, SV – поглед на море, tv – телевизор, fr – ладилник (фриждер), ac – клима уред, BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион (појадок и вечера), AI – (all inclusive) се вклучено.

Хотел Ozcam **

Лето 2019

Хотел Ozcam **

Кушадаси

Локација: хотелот се наоѓа на 1,5 км. од пристаништето во Кушадаси.
Сместувачки капацитети: хотелските соби се комлпетно опремени со сопствен тоалет, LCD TV, клима, а одреден број на соби имаат и балкон.
Услуга: BB (ноќевање со појадок)
Плажа: хотелот е оддалешен на 2,5 км. од позната плажа Ladies Beach.

ПАКЕТ АРАНЖМАН СО АВТОБУС

НАПОМЕНА: ПОПУСТИТЕ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА ВАЖАТ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ БРОЈ НА СОБИ, ХОТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ОТПОВИКА БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА!
– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Употреба на клима уред, се доплаќа во хотелите OZCAM ** и AARGAU ** ( 3 EUR по соба на ден)
– АКЦИЈА!!!! Побарајте информации за попусти за рана уплата до 30%.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на релација Скопје – Кушадаси – Скопје (поаѓање во 12:00 h , паркинг спроти хотел Holiday Inn)
– Сместување во хотел и услуга по избор од табелата, на база 9 ноќевања
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

Легенда:
DBL/TWIN – двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL – еднокреветна соба, APP – апартман, Family – фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV – поглед на парк, SV – поглед на море, tv – телевизор, fr – ладилник (фриждер), ac – клима уред, BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион (појадок и вечера), AI – (all inclusive) се вклучено.

Белград и Нови Сад

24 мај

Белград и Нови Сад

24.05 - 26.05.2019

Градот кој не спие

Белград е на листата на светски градови по разновидноста и понудите за ноќен живот и забава. Има прекрасни ресторани, барови и ноќни клубови како и добро познатите сплавови на реките Дунав и Сава, ентузијастичкото домашно население придонесува за пријатна атмосфера и добра забава

1 ден (24.05 – петок)
Состанок на групата во 00:30 часот на паркингот спроти хотел „Холидеј Ин“, тргнување за Белград во 01:00 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со куси попатни паузи за царински формалности и одмор. Пристигнување во Белград во утринските часови. Разгледyвање на градот со стручен локален водич: хотел Москва, улицата Кнез Михајлова, Соборната црква, Булеварот на Револуцијата, тврдината Калемегдан, ридот Топчидер (стадионите на Црвена Ѕвезда и Партизан). Сместување вo преубавиот хотел „Компас – Ривер Сити” (https://compassrivercity.com/) koj е единствениот брод-хотел во Белград, долж крајбрежјето на реката Дунав, кој е на само 3 км одалечен од најпозната улица Кнез Михајлова.Секоја од собите кои се автентични бродски кабини располагаат со бесплатен интернет, кабелска телевизија, минибар, сеф, клима…

2 ден (25.05 – сабота)
Појадок. По појадокот одјавување од хотел и поаѓање кон Нови Сад. Разглед на градот: Плоштадот Слобода на кој се наоѓа катедралната црква Имена Маријаниног, улицата Змај Јовина каде што се наоѓаат многубројните бутици и ресторани, Владичански двор – најзначајното архитектонско дело во Нови Сад, Соборната црква Свети Великомаченик Геогрије, Дунавскиот мост и посета на познатата Петроварадинска тврдина. Сместување во хотел. Попладнето посета и можност за шопинг во најпознатиот OUTLET CENTER INDZIJA – со попусти до 70% на наjпознатите светски брендови GUESS, NINE WEST, TOMMY HILFIGER… Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден (26.05 – недела)
Појадок. Напуштање на собите во 10:00 часот. Поаѓање кон Македонија, со попатна посета на „ИКЕА” кај Белград. Слободно време. Поаѓање за Скопје. Патување со кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 5.270 денари

Цената вклучува:
* Автобуски превоз на наведената релација
* 1 ноќевања со појадок во Белград во хотел Compass River City – https://compassrivercity.com/
* 1 ноќевање со појадок во хотел Дуга 3* во Нови сад – https://www.hotelduga.com/
* Разглед на Белград
* Посета на „ИКЕА“
* Организација на аранжманот со лиценциран придружник – пратител на групата

Цената не вклучува:
* Туристичка такса (1 еврo) – 62 денари по лице по ноќевање (задолжително во агенција)
* Патничко-здравствено осигурување – 120 ден
* Разглед на Нови Сад со водич и попатна посета на шопинг центар Инџија (15 евра) – задолжително

Напомени:
* За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници.
* Плаќањето се врши во агенција во денарска противредност по курс 1 евро = 62 мкд
* Резервација на аранжманот исклучиво со уплата од минимум 30% од износот, останатиот износ се доплаќа најдоцна до 10 дена пред поаѓање (освен за синдикати)
* Т.А. Балкан Турист го задржува правото во случај на промена на цена на аеродромски такси, хотелско сместување, недоволен број на патници да ја зголеми цената на патувањето или во целост го откаже, но не покасно од 7 дена пред поаѓање.

* НАПОМЕНА: ПАСОШИТЕ ТРЕБА ДА ИМААТ ВАЖНОСТ МИНИМУМ 3 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА ЗАВРШУВАЊЕ НА ПАТУВАЊЕТО !!! (може да се патува и со лична карта)

Ханиоти GrandOtel ****

24 мај

Ханиоти GrandOtel ****

23.05 - 26.05.2019

Грандотел 4* – Ханиоти е модерен ресорт за одмор и релаксација. Лоциран е на самото крајбрежје на Егејско море во Ханиоти со сопствена плажа. Хотелот располага со надворешен базен, двокреветни, трокреветни и четворокреветни комфорни соби, светли со модерен декор и елегантен функционален мебел. Хотелот располага со ресторан, 2 бара, ТВ салон, паркинг, интернет, менувачница, фитнес, пинг-понг.

129 €

* Цената е во евра по лице за 3 ноќевања на база полупансион премиум
** Полупансион Premium – појадок и вечера на богата шведска маса со вклучени безалкохолни пијалоци
*** Попуст за рани резервации до 10.04 – 20% (целосна уплата на денот на резервацијата)

Доплата:
* Прво дете до 11,99 години – бесплатно/ * Второ дете до 11,99 години – 50% попуст/ * Трет возрасен –30% попуст

Автобуски превоз: 35 евра за возрасни / 25 евра за деца

Цена за дополнително ноќевање: 39 евра по лице на база полупансион (во период од 23.05 – 31.05)

За соба со поглед кон море се доплаќа:
*Директен поглед – 25€ по ноќевање по соба / *Страничен поглед – 15€ по ноќевање по соба

Плаќањето се врши во ДЕНАРИ по курс 62мкд. Резервацијата се врши со аконтација од 30% од сумата на аранжманот. Целосна уплата на аранжманот 7 дена пред тргнување.