Виена

8ми декември

Виена

Автобус / 5 дена / 2 ноќевања

06 декември 2019 (петок) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – ВИЕНА
Состанок на групата пред гранична полиција во 13:15 часот. Поаѓање во 13:30 часот. Во Скопје на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 15:00 часот. Тргнување за Виена во 15:30 часот. Се патува преку Србија и Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

07 декември 2019 (сабота) ВИЕНА – шопинг центар Parndorf
Пристигнување во предпладневните часови посета на аутлет шопинг центри Designer Outlet Parndorf. Во попладневните часови заминување и сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во вечерните часови организирана прошетка низ центарот на Виена со пратител. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

08 декември 2019 (недела) ВИЕНА
Појадок. По појадокот следи панорамски разглед на градот со локален водич: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан, Бург театар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере (без влез), Операта, Градското Собрание Ратхаус, Парламентот, Универзитетот… Слободно време за индивидуални активности и шопинг во центарот на Виена и познатата шопинг улица Марија Хилфер штрасе. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

09 декември 2019 (среда) ВИЕНА – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Напуштање на хотел. Факултативна посета со локален водич на дворецот „Шенбрун“ познат како летната резиденција на Хабзбуршката монархија, изграден 1.700 г. Дворецот со околните волшебни градини говорат за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Фрањо Јосиф…Слободно време за индивидулани активности. Во попладневните часови заминување за Скопје.

10 декември 2019 (четврток) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Пристигање во Скопје во предпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 8.620 денари (139 евра)
за уплата до: 15.11.2019

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација;
• Сместување во Хотел 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок;
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Организиран разглед на Виена 10 еур;
• Посета на Шенбрун со вклучена влезница 35 евра;
• Влезници во музеите и културно – историските споменици;
• Со доплата за еднокреветна соба 2480 ден.;
• Патничко-здравствено осигурување – задолжително.

НАПОМЕНИ:
• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници;
• За реализација на факултативните излети потребен е минмум од 25 особи;
• За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ;
• Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари;
• Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето;
Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите по денови од за него оправдани и објективни причини.

Истанбул

8ми декември

Истанбул

царската престолнина на два континенти

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

06 декември (петок) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Во Кавадарци во 17:30 часот пред гранична полиција.Се патува преку Р.Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

07 декември (сабота) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Посета на Вселенската патријаршија. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула… Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

08 декември (недела) ИСТАНБУЛ – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ – БОСФОР
Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, предлагаме факултативна посета на Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот.Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

09 декември (понеделник) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ – МИНИЈАТУРК – КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ
Појадок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители… Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни… Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Факултативно – посета на МИНИАТУРК – минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60.000 м2, најголем минијатурен парк во Светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25… Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи. Пристигнување наредниот( 10 декември)ден во раните утрински часови.

Цена на аранжманот: 5.520 денари (89 евра) за резервации до 11.11.2019
Редовна цена на аранжманот: 6.140,00 денари (99 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус;
• Сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок;
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Панорамски разглед на Истанбул 10 евра;
• Крстарење со брод по Босфор 15 евра;
• Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра;
• Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра;
• Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 30 евра;
• Вечера во национален ресторан 30 евра;
• Влезници во локалитетите Аја Софија 20 евра, Топ Капи 20 евра;
• Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра;
• Посета на Минијатурк 10 евра;
• Доплата за 1/1 соба 800 денари;
• Задолжително патничко – здравствено осигурување.

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на Т.А.Балкан Турист Травел Компнаи Дооел.
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд
– Т.А.Балкан Турист Травел Компaни Дооел го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. . Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите попрограмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.
предвидензапосета и сл.
– Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето !!!!

Букурешт и Трансилванија

8ми декември

Букурешт и Трансилванија

4 дена / 2 ноќевања

1. 06 декември (петок) Кавадарци – Скопје – Букурешт
Собир на групата кај Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн. Поаѓање кон Романија во 19 часот. Ноќно возење преку Бугарија до Романија.

2. 07 декември (сабота) Букурешт
Очекувано пристигнување во утринските часови во Букурешт по што веднаш се започнува со разглед на градот.
Парламентот
Започнуваме со разглед на Букурешт со водич и се упатуваме кон најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. Слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.
Плоштадот на Револуцијата
Плоштадот на Револуцијата е следното место на посета. Тука ќе се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.
Calea Victoriei
Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.
Куртија Веке
Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Тепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал.
Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Вечерна организација: Организирана посета на Christmas Market – (Факултатива – 5 евра) Враќање во хотел. Ноќевање.

3. 08 декември (недела) Пелеш, Бран и Брашов
Појадок. По појадокот се упатуваме на факултативен излет (35 евра)кон Трансилванија. Посета на преубавиот замок Пелеш, замокот Бран и магичното гратче Брашов.
Пелеш
Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил- грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки,канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло,таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.
БРАН “домот на Дракула” Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа(Влашка). Владетелот и воин Влад Тепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920год. замокот станува Кралска резиденција и дом на Кралицата Мари, чија ќерка го наследила за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, Романската Влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на Тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик Вон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.
Брашов
Лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и “Градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати.Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242 год.
Враќање во хотелот во Букурешт. Ноќевање.

4. 09 декември (понеделник) Термални Бањи/ Трговски центар – Скопје-Кавадарци
Појадок, Напуштање на хотелот. Околу 10 часот факултативно заминување кон Термалните Бањи кој се наоѓаат во Северниот дел на Букурешт на само 30 км од ценарот на градот. Дозволете си едно поинакво утро и 3 часовно целосно опуштање во Термалните Бањи. Располага со 9 базени со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода.Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 илјади растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да избегнете од секојдневниот градски живот. За сите останати што нема да ги посетат Термалните бањи имаат слободно време во трговскиот центар AFI Cotroceni за шопинг. Поаѓање за Македонија во 14:00ч. Очекувано пристигнување во Скопје, во раните утрински часови на 10.12.2019 Вторник.

Цена за уплати до 31.10: 89 евра (5.520,00 мкд)
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 129 евра (8.000,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Автобуски превоз на релација Скопје- Букурешт – Скопје;
• 2 Ноќевања со појадок во Хотел Andy 3*;
• Разглед на градот Букурешт со водич;
• Пратител и организација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Факултативна вечерна организација (прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник) – 5€;
• Факултативен излет „Трансилванија“ : Посета на замокот Пелеш со вклучена влезница и посета на местото Бран со истоимениот Замок на Дракула ( Влезницата за замокот не е вклучена. Цената за возрасни 40 леи за студенти 25 леи) и посета на градот Брашов (со превоз и пратител) – возрасни 35€ – студенти 30€;
• Факултативна посета на Термалните бањи во Букурешт (25 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите простории за 3 часа.);
• Патничко осигурување