СОЛУН – ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ

СЕКОЈ ВИКЕНД ВО ОКТОМВРИ И НОЕМВРИ

СОЛУН – ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ

2 дена / 1 ноќевање / автобус

1 ден СКОПЈЕ – СОЛУН – ПАРАЛИА
Состанок на групата во 05:00 часот на паркингот на хотел ВИЛ (спроти скопски саем). Поаѓање за Грција во 05:15 часот. Поаѓање од Кавадарци во 06:30 часот од булеварот кај гранична полиција. Пристигнување во Солун во раните утрински часови. Посета на шопинг центрите COSMOS и IKEA. Слободно време за шопинг. Во договореното време поаѓање за Паралија. Пристигнување во Паралија во вечерните часови. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ – СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот, заминување на групата кон Метеори. Посета на една од најатрактивната дестинација – Метеори. Метеорите се таканаречени „карпи во воздухот“ или „горе во небото“, едни од најголемите православни комплекси во Грција. Шесте манастири се изградени на природни столбови од песочен камен, а се наоѓаат во близина на планината Пинд во централна Грција. Денес од шесте манастири, пет се машки, а еден е женски манастир, и дел од нив служат како туристичка атракција. Целиот комплекс е под заштита на УНЕСКО. Посета на фабриката за изработка на Икони со можност да си купите по поволни цени. Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во Кавадарци и Скопје во вечерните часови.

ЦЕНА на аранжманот 2.950,00 денари

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Превоз со високотуристички автобус на дадените дестинации;
• Сместување во хотел 3* – 1 НП (ноќевање со појадок);
• Посета на Солун и Шопинг центрите Космос – Икеа;
• Организирана посета на Метеори;
• Професионален лиценциран придружник за време на патувањето;
• Организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Влезници за Метеорите – (се плаќа на лице место);
• Патничко осигурување е задолжително и треба сами да си го извадите. Во случај да немате патничко осигурување агенцијата не сноси одговорност за евентуалните последици по патникот.

Напомена:
Oрганизаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата. Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 5 дена пред поаѓање;
За реализација на аранжманот потребени се минимум од 50 патници;

За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и T.A. Балкан Турист Травел Компани – Кавадарци

Сараево

Нова Година 2020

СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА

Сараево

МОСТАР – ВИШЕГРАД - МОКРА ГОРА

5 дена / 2 ноќи / автобус

1 ден 29.12.2019 (недела) Кавадарци/Скопје
Поаѓање за Сараево во 18:00 часот од Кавадарци од пред Гранична Полиција, во 19:30 часот од Скопје, паркинг пред хотел Вип. Се патува преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 30.12.2019 (понеделник) Сараево
Пристигнување во Сараево кој поради својата долга и богата историја на верска и културна разновидност е познат и како „Ерусалим на Европа“. До крајот на XX век, градот бил единствениот голем град во кој имало изградено синагога, православ на црква, католичка црква и џамија во иста населба. Разглед на градот со локален водич: градската општина, Башчаршија, Којунџилук, посета на најстарата православна црква во Сараево, Катедралата, посета на Латинскиот Мост (кадешто бил извршен атентатот врз Франц Фердинанд кој довел до избувнувањето на Првата светска војна), Величествената Газихусбергова џамија. Слободно време за индивидуални прошетки низ Сараево. Попладне сместување во хотел. Слободна вечер за индивидуална прошетка низ Сараево. Ноќевање.

3 ден 31.12.2019 (вторник) Сараево – Мостар – Сараево
Појадок. По појадокот можност за фалкутативен излет до Мостар. Попатно посета на камената ќуприја во Коњиц, срушениот мост од втората светска војна познат како битка на Неретва. Поаѓање кон Мостар, градот каде се сретнува северот со југот и западот со истокот, град кој реката Неретва со векови ги дели културите и религиите, град во кој различностите и спротивностите можат да се видат и почуствуваат на секој агол. Посета и прошетка на: стариот мост, улицата Кујунџилук со занаетчиските дуќани, отоманските резиденции од XVI-XIX век, Саат кулата, Караѓорѓева џамија, Коски Мехмед-Пашина џамија. Во попладневни часови враќање во хотел. Слободно време за припрема за дочек на Нова година на плоштад каде ќе настапи ЖЕЉКО ЈОКСИМОВИЌ или во ресторан (факултативно). Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање

4 ден 01.01.2020 (среда) Сараево – Вишеград – Мокра Гора – Скопје / Кавадарци
Појадок. Поаѓање кон Македонија со попатна посета на Вишеград – Град сместен на бреговите на реката Дрина и Рзав и е најпознат по славниот мост – мостот на Дрина. Факултативен разглед на Вишеград со крстарење со брод со локален водич, Посета на Андричград, град кој го изгради Емир Костурица во чест на познатиот писател и нобеловец Иво Андрич. По посетата продолжуваме кон Мокра Гора. Пристигнување во Мокра Гора. Факултативна посета на Музејот на отворено – Дрвениот град на Емир Костурица. Слободно време за разглед. Ноќно возење со попатни одмори.

5 ден 02.01.2020 (понеделник) Скопје / Кавадарци
Пристигнување во Скопје/Кавадарци во утринските часови.

5.990,00 редовна цена
5.590,00 за уплата до 25.11.2019

Вклучено:
• превоз со туристички автобус;
• 2 ноќевања со појадок во хотел WALTER 4**** https://walterhotel.com/ во Сараево;
• разглед на Сараево со локален водич;
• организација и водство на програмата со лиценциран придружник.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• факултативен излет до Меѓугорје и Мостар –15евра (минимум 35 лица за реализација, пријавување при резервација на аранжманот);
• влезница за посета на Дрвен Град во Мокра Гора -250 динари или 2.5 евра (се плаќа на лице место);
• ОРГАНИЗИРАН ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА ВО НАЦИОНАЛЕН РЕСТОРАН ЖИВА МУЗИКА ТАМБУРАШИ И СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА: ТЕЛЕШКО ПЕЧЕЊЕ ПОД САЧ; ПРЕДЈЕЛО – КАЈМАК, ПРШУТ И СИРЕЊЕ, ДЕСЕРТ И ПО ЕДЕН ПИЈАЛОК: СОК, ПИВО, ЧАША ВИНО – ??? € (минимум 35 лица, пријавување при резервација на аранжманот);
• Во Вишеград факултативно крстарење со брод по Дрина со локален водич – 5 € по лице;
• Задолжително патничко осигурување си го вадете сами во Осигурителна компанија. Доколку не си извадете и немате патничко осигурување агенцијата не сноси никаква одговороност за евентуалните последици;
• влезници за културно-историските споменици.

Општи напомени:
– ТА Балкан Турист Травел Компани го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата;
– За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.-Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања;
– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање.Може да се патува и со лична карта.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници!