ЕДНОДНЕВНИ ЕКСКУРЗИИ

Лутраки

Еднодневна екскурзија

ШОПИНГ ВО СОЛУН

Еднодневна екскурзија

САНДАНСКИ – РУПИТЕ

Еднодневна екскурзија

ЛАРИСА - МЕТЕОРИ

Еднодневна екскурзија

РАБОТИЛНИЦА НА ЏУЏИЊАТА НА ДЕДО МРАЗ

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

РАБОТИЛНИЦА НА ЏУЏИЊАТА НА ДЕДО МРАЗ

30 Ноември, 01/08/15/22/28 Декември 2019 04/05 Јануари 2020

Си беше еднаш, во едно градче…
И овај Божиќ, во работилницатата на џуџињата се работи со полна пареа. Не пречекуваат во нивните топли пекари со привлекувачки мирис и убава глетка. Пченицата е ставена и чека да се почне да се работи со полн капацитет за истата да стане брашно. Божиќ во работилницата на џуџињата е најслаткиот, најбаковитиот и најволшебниот. Џуџињата на Дедо Мраз, глувчињата, пекарите, самовилите и мнооогу нивни асистенти им нудат на посетителите незаборавни моменти… Подготовките се одвиваат со месеци. Најпознатите пекари од светот одлучија да споделат со нас многу традиционални вкусови, насмевки и мнооогу моменти на среќа како за децата така и за возрасните. Го одбраа најубавото Божиќно село во светот и тоа е не толку далеку од нас. Токму во Трикала. Џуџињата одлучија да ја постават нивната работилница тука, на истата улица, а Дедо Мраз му дозволи и еве… Се е спремно за најсрекниот Божиќ и Нова Година !!!!

Приказната продолжува заедно со Нас… Ве водиме на најубавиот Божиќен парк, во градот Трикала во Централна Грција кој стана познат како зимска дестинација благодарение на иновативната идеја да вклучи една стара мелница во најголем тематски парк за Божиќ во Грција. Неколку години по своето основање проектот еволуирал од мал Божиќен панаѓур до голем тематски парк, кој минатата година го посетиле повеќе од 850.000 посетители. Името на панаѓурот е РАБОТИЛНИЦАТА НА ЏУЏИЊАТА каде што децата можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да се фотографираат со џуџињата, да цртаат, да прават леб, да видат како се прави чоколадото, да ги вкусат традиционалните колачиња. Исто така, постои забавен парк кој ке ги импресионира најмладите, но и возрасните. Забавата продолжува со лизгање на мраз, возење на возот Пирати експрес кој ќе ве понесе низ едно магично Божиќно доживување кое се памети целиот живот. Божиќ е познат по купувањето на подароци, па во Работилницата на Џуџињата ќе имате можност да купите уникатни подароци од пр екрасно декорираните дрвени куќарки… Не заборавајте да понесете ракавици и шалче, фото апарат, позитивно расположение и голема насмевка , Ве очекува голема доза на среќа… Во цената е вклучена и бесплатна посета на Метеори и работилницата за икони. Метеори е второто најважно место за посета во Грција! Првото е Акропол. Местото е под заштита на УНЕСКО во две категории – природа и уметност. Едно е од само неколкуте места во светот, кои се квалифицирани во повеќе од една категорија.

Во извесен период, таму имало 24 манастири, од кои денес се останати само 6. Односно останати се само 20 монаси и 4 монахињи кои постојано живеат во манастирите. Намалувањето на бројот на манастирите и монасите, делумно се должи и на се поголемиот број на туристи. Монасите дошле на метеори во 14-ти век, барајќи безбедно место. Како резултат, единствениот пристап до манастирите бил со искачување по карпа или со пренесување со корпа. На Метеорите немало скали до 1920 година. Метеори е втората најголема заедница на монаси во Грција. Првата е Атос.

Програма на патувањето:
Тргнување од Велес во 05:00 часот од бензинска Макпетрол кај Мотел Македонија. Состанок на групата во 05:45 часот на булеварот на гранична полиција Кавадарци. Поаѓање во 06:00 часот. Посета на Метеори и работилницата за икони. Продолжуваме кон Трикала, волшебно место каде што се чувствува магија за време на Божиќните празници. Вашите најмили можат да ја посетат куќата на Дедо Мраз, да направат прекрасни фотографираат со џуџињата, да цртаат, да гледаат, но и да учествуваат во активностите на џуџињата. Забавниот парк ќе ги импресионира како најмалите така и возрасните. Поаѓање кон Кавадарци околу 19:00 часот.

Цена од Кавадарци: 1.200 ден
За деца до 10 години: 1.000 ден
Цена од Велес: 1.400 ден
За деца до 10 години: 1.200 ден
Цена од Скопје: 1.500 ден
За деца до 10 години: 1.300 ден

Во цената е вклучено:
• Превоз на наведената релација со туристички автобус
• Посета на Метеори и работилницата за инони

Во цената не е вклучено:
• Влезница во манастир во Метеори
• Патничко осигурување

Лутраки

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

Лутраки

ЛУТРАКИ
Лутраки е најстарата и најпознатата термална бања во Грција. Се наоѓа во северо-западниот дел на Грција е лоциран на надморска висина од 420 метри во планинскиот венец на меѓу планините Кожув и Кајмакчелан. Лутраки е мало туристичко место со околу 2000 жители се наоѓа на само 130 km од граничниот премин Богородица. Местото со своите минерални лековити извори е познато уште од времето на Александар Македонски. Од 1992 год. туризмот значително се развива и денес има голем број хотели и апартмани кои ги задоволуваат потребите на гостите. Местото изобилува со ресторани, продавници и кафетерии. Овде посетителот може да ги комбинира минералната топла вода во базените со планинарењето, посетата на уникатната по својот вид пештера или скијање на планината Ворас (Кајмакчалан). Областа е планинска. Течењето на топлите и ладни води заедно со богатството со флора му дава на овој регион уникатна убавина уште од далечната 1920год. кога за прв пат е прогласен за „природна бања“. Самите бањи, односно природните извори, имаат два базени, од кои едниот е природен со свој водопад поделен во два дела со топла и ладна вода. Водата паѓа од височина со што ви нуди одлична масажа на вашето тело. Температурата на водата е од 37-38 целзиусови степени. Водите се лековити и се препорачуваат за болни од реума, ишијас, бронхит, нервоза, дерматолошки и гинеколошки проблеми, како и циркулативни и респираторни нарушувања. Ефектот од пиење на изворската вода е повеќе димензионален, бидејќи таа содржи елементи што им годат на многу ткива и органи. Од магнезиумот кој го содржи водата се опуштаат мазните мускулни влакна, а со тоа доаѓа и до намалување на крвниот притисок.

ВОДЕН
Воден e град во Егејска Македонија, кој се наоѓа северозападно од Солун, или поточно во округот Постол. Населението брои околу 18.000 жители (2001). Преку железничка пруга Воден е поврзан со Лерин и Битола кон запад, додека пак со Солун кон југоисток. Во непосредна близина на градот се наоѓаат неколку природни езера и Воденските водопади на реката Вода (Воденка), кои се најголеми водопади во Грција но и голема туристичка атракција. Воедно, поради неговата околина се претпоставува дека го добил името Воден. Најголемиот водопад познат како Керанос паѓа од 70 метри висина. Исто така и низ самиот град течат голем број на поточиња. Воден изобилува со кафе барови, таверни (а цените се пониски во споредба со оние покрај море. Поголемиот број на жители се со македонско потекло и го знаат македонскиот јазик).


1. Антички Воден – е основан во 814 п.н.е од македонскиот крал Карано. Античката локација е на само 3 km оддалеченост од Воден. (Исто така има пат (поплочен од камења) кој почнува кај Varosi продолжува низ Отворениот музеј на вода и води се до Античкиот град). Влезот е бесплатен.
2. Црква Успение на Пресвета Богородица – изградена во 14 век во историскиот дел на градот. Извонредни фрески од кои најстарите датираат од 14 век.
3. Отворен музеј на вода – под заштита на УНЕСКО ја претставува индустриската историја на градот. Има изложени воденици може организирана посета со водич.
4. Varosi – традиционален гратски дел – којшто во отоманскиот период бил христијански дел. Овде може да се восхитувате на македонската архитектура и поплочените улици со камен. Во овој дел има музеи, уметнички галерии и хотели.
5. Фолклорен музеј – има ексклузивна колекција на народни носии, алатки и сл. Употребувани од занаетчиите од 19-ти и 20-ти век. Отворен од 10-18ч. Влез: 1.50€.
6. Градски саат – изграден во 1900 год. направен од камен и се наоѓа во срцето на градот.

Програма на патување
Состанок на група во 04:30 часот пред Хот. ВИП – Скопје. Во 05:45 часот на булеварот спроти гранична полиција Кавадарци. Поаѓање во 06:00. Се патува преку граничен премин Богородица. Пауза за посета на природните убавини на Воден, препознатлив по изобилството на вода и живописните водопади кои даваат посебна убавина на градот. Продолжување на групата кон Лутраки. Се патува околу 45мин. Индивидуално посета и користење на минералните топли води на отворено. Поаѓање за Кавадаеци во попладневните часови. Кратка пауза во Free Shop. Пристигнување во вечерните часови.

Цена : 1.200,00 ден – Скопје, 1.000,00 ден – Велес, 800 ден – Кавадарци – Неготино

Во цената на аранжманот е вклучено:
– превоз на наведената релација со туристички автобус
– организација и придружник на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– користење на базените со минерални води во Лутраки (2€ / 3€).
– организиран ручек – свинско или јагнешко печење во познатиот ресторант “Кај газда Митре” Цена???

Напомена:
За реализација на аранжманот потребен е мининум од 45 патници.
За овој аранжман важат Општите услови на патување на Балкан Турист Травел Компани и СКТМ.

ЛАРИСА – МЕТЕОРИ

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

ЛАРИСА - МЕТЕОРИ

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

Тргнување од Скопје во 04:00 на паркингот пред хотел Вип. Од Кавадарци поаѓање во 05:30 часот на булеварот спроти гранична полиција. Поаѓање за Метеори. Патот води преку. Лариса – Трикала – Калабака – подножјето на манастирскиот комплекс Метеори. Пристигнување во Метеори. Разглед на импресивната природа и посета на еден од манастирите изградени на високи карпи настанати пред околу 60 милиони години. Потоа посета на фабриката за изработка на Икони со можност да си купите Икони и сувенири по поволни цени. Заминување на групата за Лариса. Можност за посета на еден од шопинг центрите во Лариса. Слободно време за ручек и шопинг. Во договореното време поаѓање за Македонија. Пристигнување во Македонија во доцните вечерни часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 1.500,00 ден

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
• Превоз на дадената релција со автобус
• Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
• Влезница за посета на еден од манастирите. Се плаќа на лице место

ОПШТИ НАПОМЕНИ:
• За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника
• За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена
• Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот
• Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и T.A. Балкан Турист Травел Компани – Кавадарци

САНДАНСКИ – РУПИТЕ

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

САНДАНСКИ – РУПИТЕ

(домот во кој што живеела баба Ванѓа, кој што сега е претворен во МУЗЕЈ)

– Поаѓање во 05:30 часот на Булеварот кај Гранична Полиција. Се оди преку Струмица за бањскиот центар Сандански. Пристигнување во Сандански. Слободно време за шопинг и ручек во Сандански. Поаѓање за Македонија во 16:00 часот по Бугарско време. На враќање предвидена е посета на Рупите (каде што живеела баба Ванѓа. Таа е родена во 1911 година во Струмица, Македонија. На возраст од 12 Ванѓа го изгубила видот поради ненадејно торнадо, што ја кренало и ја фрлило во оваа областа Петрич. Таа била пронајдена подоцна прекриена со камења и земја. Меѓу најпопуларните изјави припишувани на Баба Ванѓа се смртта на цар Борис III, распадот на Чехословачка и Советскиот Сојуз, враќањето на Симеон Симеон Саксе-Кобург-Гота во бугарската политика, потонувањето на подморницата “Курск” и нападите од 11-септември во САД. Освен пророкување, Ванѓа се верува дека, исто така била и исцелител користејќи хербални лекови. Според неа, луѓето мора да се третираат само со билки од земјата во која живеат. На крајот од својот живот Ванѓа ја изградила капелата “Света Петка бугарска” во Рупите, Петрич. Исполнувањето на последна волја и завет на Баба Ванѓа било нејзината куќа во Петрич да биде претворена во музеј. По нејзината смрт, Баба Ванѓа ги оставила сите нејзини средства на Државата.

– После посетата на Рупите и домот на баба Ванѓа групата заминува за Македонија. Пристигнување во Кавадарци во вечерните часови.

ЦЕНА: 600,00 денари

• Во цената на аранжманот е вклучен превоз на наведената релација со високотуристички автобус,
• Посета и шопинг во Сандански
• Посета на родната куќа на баба Ванѓа – Рупите
• Организација на аранжманот и Пратител на групата од агенцијата

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.

Т. А. БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – Дооел Кавадарци. За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А. БАЛКАН ТУРИСТ и СКТМ.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 50 патници!

ШОПИНГ ВО СОЛУН

ЕДНОДНЕВНА ЕКСКУРЗИЈА

ШОПИНГ ВО СОЛУН

Секоја САБОТА

16/23 и 30 Ноември

Поаѓање:
05:45 ч. Состанок на групата на Булеварот пред Гранична Полиција Кавадарци. Поаѓање за Грција и Солун во 06:00 часот. Влез преку граничниот премин Богородица-Евзони.
од 09:30 до 10:00 ч. (по грчко време) Посета на шопинг центрите во Солун КОСМОС – ИКЕА и новиот трговски центар “One Salonica Outlet Mall”. Слободен ден за шопинг во трговските центри и низ центарот на градот: улиците Игнатиа и Цимиски, плоштадите Аристотелис, Вардари…

Враќање:
18:00 ч. (по грчко време). Поаѓање кон Македонија. Пристигнување во Кавадарци во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 700.00 ден.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
– Автобуски превоз на дадена релација
– Придружник на патувањето

НАПОМЕНА:
– За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 50 патници.
– За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Т.А.“БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ

Jat Apartmani 2*

Зима 2019/2020

JAT apartmani **

Копаоник

Aпартманите Jat се наоѓаат во центарот на сите главни објекти на туристичкиот центар Копаоник, на надморска височина од 1780 м. Апартманите се наоѓаат во близина на ски патеките.

Капацитети: Апартманите се градени во планински стил и имаат 134 апартмани со различни структури за 1 до 6 лица.
Содржина на апартманите: сите апартмани се опремени со мини-блок кујна со фрижидер, сите потребни садови и кујнски прибор, купатило, телефон и ТВ.
Дополнителни капацитети: Апартманите Јат има ресторан, продавница, соба за игри, ски услуга, салон за масажа и бесплатен Wi-Fi во целиот хотел.

Ресторан
Можете да најдете широк спектар на национална кујна во ресторанот Boeing. Самиот хотел го краси имиџот на семеен хотел.

Опис на апартманите:
* Апартман тип А (0 + 1) – 1 софана развлекување (како француски кревет) за 1 или 2 лица,
* Апартман тип Б (2 + 0) – 2 класични хотелски кревети (за 2 лица),
* Апартман Тип Ц (1 + 1) – 1 софа на развлекување и 1 класичен хотелски кревет (за 2 или 3 лица),
* Стан тип Д (2 + 1) – 1 софа на развлекување и 2 класични кревети (за 3 или 4 лица),
* Апартман Тип Е (3 + 1) – 1 софа на развлекување и 3 класични кревети (за 4 или 5 лица),
* Апартман тип F (4 + 1) – 1 тросед софа во дневната соба и 2 спални соби со 2 класични кревети (за 5 или 6 лица) или 1 софа кревет во дневната соба, 1 спална соба со француски кревет и 1 спална соба со 2 класични кревети (за 5 или 6 лица) или 1 софа кревет во дневната соба и во спалната соба, 1 брачен кревет и 2 класични кревети (за 5 или 6 лица).

Gorski Hotel & Spa 4*

Зима 2019/2020

Gorski Hotel & Spa ****

Копаоник

НАПОМЕНА за “Ран букинг попуст”
Попустот се пресметува само на цената на сместувањето. За услугата полупансион не се пресметува на ран букинг попустот. Бројот на соби кој се продаваат по услови за ран букенг е ограничен. Доколку резервацијата се откаже или промени терминот во период од датумот кога е направена резервацијата до 15 дена пред почеток на аранжманот, сторни пенали се 50% од вкупната вредност на аранжманот. За отказ на аранжманот за период пократок од 15 дена трошоците за отказ се по општите услови за патување.

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
· Сместување на база полупансион (појадок и вечера);
· Неограничено користење на содржините Спа и Велнес центарот: затворен базен и џакузи, соблекувална (баде мантил, папучи, пешкир), релакс зона- тепидаријуми, топли клупи, Сауна свет – борова сауна, сауна со сено, финска сауна, парно купатило солено-ледена соба, кембала ладен туш, ледена фонтана, базен со топла вода на отворено; неограничено користење на фитнес центарот, wi-fi;.

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО (задолжителна доплата при резервација):
· Туристичка такса – (1.00 €) по лице по ноќ за возрасни; (0.50 €) по лице по ноќ за деца 7 – 15 год; деца 0 – 7 год не плаќаат

УСЛОВИ ЗА Горски Хотел & Спа ****:
· Дете 0 – 2 во придружба на две возрасни лица ако користат заедничко легло – ГРАТИС СМЕСТУВАЊЕ во 1/2 супериор соба и 1/2 делукс соба;
· Дете 2 – 12 во придружба на две возрасни лица имаат попуст 50% на посебно легло; Дете 2-7 во придружба на три возрасни лица ГРАТИС;
· Дете 2 – 12 во придружба на едно возразно лице има попуст 30% ако користи посебно легло;
· Две деца 2 – 12 во придружба на две возрасни лица – едно дете има попуст 50%, друго дете има ГРАТИС СМЕСТУВАЊЕ во 1/3 супериор соба и 1/3 делукс;
· Доплата за еднокреветна соба изнесува 50% од цената во двокреветна соба.
· Трето лице има 20% попуст во супериор и делукс соба.

НАПОМЕНА: Во супериор соба може да се сместат максимум 3 возрасни лица и дете до 7 год,
Луксурѕ Горски Хотел & Спа Копаоник ги отвори своите врати за сите посетители на најпознатиот српски скијачки центар на 20 јануари 2019 година. Горски Хотел & Спа Копаоник на своите гости им нуди удобност, супериорна услуга и комплетно искуство на планинската атмосфера.
Со 118 удобни сместувачки единици, хотелот Горски е вистинско освежување во понудата на сместувачки капацитети на Копаоник. На располагање ви се 97 луксузни соби и 21 апартмани, а капацитетот на овој хотел овозможува сместување за повеќе од 400 гости.

Хотелот Горски е категоризиран како хотел со 4 вездички, иако благодарение на луксузот и удобноста што им ја нуди на своите гости, неговата опрема, како и квалитетот на вградените материјали и опрема, тој заслужува цели 5 звезди.

Доколку вашиот избор за зима е Горски Хотел & Спа, сигурно ќе уживате во целата магија на зимата. Дизајнерите сакаа, и секако успеаја да го донесат мирисот и убавината на дрвото, светлината на сонцето на Копаоник, како и уникатен поглед на врвовите на сребрена убавица.

Велнес задоволство за гостите на хотелот

По денот поминат на снег можете да се опуштите и да уживат во содржините кој ги нуди спа центарот на хотелот кој се простира на 390 квадрати. На располагање Ви се:

* Затворен базен
* Отворен базен (накнадо отварање)
* Сауни
* Релакс зона
* Руска бања
* Ледена фонтата
* Тепадириум
* Вики соба