Букурешт

11ти октомври

Букурешт

Синаја, Брашов, Снагов...

10.октомври (четврток) СКОПЈЕ – БУКУРЕШТ
Состанок на групата во 18:30 часот на паркингот спроти хотелот “Holiday inn”. Поаѓање за Романија во 19:00 часот. Ноќно возење преку Бугарија со попатни паузи за одмор.

11.октомври (петок) БУКУРЕШТ
Пристигнување во Букурешт во претпладневните часови. Панорамски разглед на еден од најубавите градови во југоисточна Европа: Плоштадот на револуцијата, Операта, Војничката Академија, Триумфалната порта, Палатата на Парламентот – најголемата административна зграда во Европа, Патријаршијата, Селото Музеј… Сместување во хотел и слободно време за одмор и индивидулани активности. Навечер, можност за факултативна вечера во национален ресторан со програма. Ноќевање.

12.октомври (сабота) БУКУРЕШТ – СИНАЈА – БРАН – БРАШОВ
Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, или факултативен иизлет со посета на дворецот Пелеш во Синаја, еден од најубавите дворци во Европа – некогашната летна резиденција на романските кралеви. Продолжување кон замокот Бран изграден во XIV век, а познат и како “Замокот на Дракула”. Патувањето завршува со посета на стариот град Брашов, лоциран во централниот дел на земјата и регионот Трансилванија. Овој град е вистински музеј на отворено, во кој се наоѓа и познатата Црна Црква од XIV век – една од најголемите готски цркви во југоисточна Европа. Враќање во хотелот, во вечерните часови. Ноќевање.

13.октомври (недела) БУКУРЕШТ– СНАГОВ – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот, со кратка дополнителна прошетка низ центарот на градот. Попатна посета на езерото Снагов и истоимениот остров, на кој се наоѓа манастирот со гробот на Дракула. Можност за разглед на местото, за кое се врзани мноштво тајни и мистерии. Заминување во попладневните часови. Ноќно возење преку Бугарија, со попатни застанувања и одмори.

14.октомври (понеделник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје, во претпладневните часови.

Цена на аранжманот:
121 EUR (противвредност: 7.502,00 мкд)

Попуст од 10% за уплати до 31.август:
109 EUR (противвредност: 6.758,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација
– Oрганизирани разгледи според програмата
– Сместување во хотел ***, на база на 2 ноќевања со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Вечера во национален ресторан (25 €)
– Факултативен излет до Синаја, Бран и Брашов (25 €)
– Влезници за музеите и културно-историските споменици
– Патничко здравствено осигурување

Напомени:
-Цената е дадена по лице за пакет аранжман во двокреветна соба
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ

Словенија

11ти октомври

Словенија

Љубљана, Блед, Бохињ, Постојна...

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

10.октомври (четврток) СКОПЈЕ – ЉУБЉАНА
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во 17:30 часот. Поаѓање за Љубљана во 18:00ч. Патот води преку граничниот премин Табановце, Србија и Хрватска, со попатни застанувања и одмори.

11.октомври (петок) ЉУБЉАНА
Пристигнување во Љубљана во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: Прешерновиот и Рибниот плоштад, Тромостовјето, Универзитетот, Робовата фонтана, Змејскиот мост… Сместување во хотел и слободно време за одмор. Во попладневните часови, можност за факултативно крстарење по реката Љубљаница низ стариот дел од градот. Ноќевање.

12.октомври (сабота) ЉУБЉАНА – БЛЕД – БОХИЊ
Појадок. Слободен ден за индивидуални активности и прошетки низ Љубљана, или ден за факултативен излет до езерата Блед и Бохињ. Бледското езерото-бисерот на словенечките Алпи, обиколено со високите планински масиви, карактеристично е и по малиот остров на кој е изградена црквата посветена на Света Марија. Можност за индивидуални прошетки крај езерото, посета на бледската тврдина со прекрасен поглед кон езерото и околината, како и дегустација на познатата локална кремпита. Излетот продолжува кон Националниот парк Триглав и посета на Бохињскоро езеро. Ова планинско езеро е воедно и најголемото природно езеро во Словенија. Враќање во Љубљана во вечерните часови. Ноќевање.

13.октомври (недела) ЉУБЉАНА – ПОСТОЈНА – СКОПЈЕ
Појадок. Заминување од хотелот и од градот, кон прочуената Постоjинска јама. По пристигнувањето во Јамскиот град, разглед на величествениот Предјамски дворец, изграден врз 123м. висока карпа, врз кој опстојува повеќе од 700 години. Неговиот романтичен изглед го дополнува и рекичката Локва, која под дворецот понира во поземјето. По разгледот на мистичниот дворец, посета и на Постоjинската јама – една од најпознатите пештери во светот. Долга 24км и исполнета со прекрасни пештерски украси од сталагмити и сталактити, таа сеуште го чува живиот пештерски свет, како и траговите од некогашниот човечки живот во неа. Низ големиот број на пештерски сали и ходници, разгледот се реализира со електричен воз,а низ најубавите и најбогатите, прошетката е поткрепена и од локалниот кустос. Бидејќи температурата во јамата, преку цела година е 10°C, препорачуваме во неа да се понесе и потопла гардероба. Заминувањето од Постојна е во попладневните часови. Патот кон Македонија води преку Хрватска и Србија со попатни застанувања и одмори.

14.октомври (понеделник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје, во раните утрински часови.

Цена на аранжманот:
139 EUR (противвредност: 8.618,00 мкд)

Попуст од 10% за уплати до 31.август:
125 EUR (противвредност: 7.750,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Туристички придружник за време на реализација на аранжманот
– Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок
– Туристичка такса во хотелот
– Панорамски разглед на Љубљана со локален водич
– Попатна посета на Постојна (резервација и уплата на влезница, во агенцијата)
– Организација на аранжманот

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Влезници за музеите, археолошките локалитети и културно-историските споменици
– Целодневен факултативен излет до Блед и Бохињ 25€/15€ (за деца до 12г.)
– Влезница за разглед на дворецот и пештерата во Постојна 35€
– Патничко здравствено осигуривање (информација во агенцијата)

Напомени:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и Балкан Турист Травел Компани

Античка Грција

11ти октомври

Античка Грција

Атина, Коринт, Епудаурус, Нафплион, Микена, Делфи...

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

10.октомри (четврток) СКОПЈЕ – АТИНА
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn” во 18:30 часот. Поаѓање кон Грција во 19:00 часот. Влез во Грција преку граничниот премин Богородица – Евзони. Ноќно возење со попатни одмори.

11.октомри (петок) АТИНА – АКРОПОЛ – ПЛАКА
Пристигнување во Атина во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Академијата, Библиотеката, Кралската палата, стражата на Евзоните, Адриановата порта, Стариот Олимписки стадион, Зевсовиот храм, Атинската Агора, древниот Акропол, новиот Акрополски музеј… Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидауални активности и прошетки. Вечерта, факултативна вечера во грчка таверна на Плака, со уметничка програма и специјалитети на домашната кујна. Ноќевање.

12.октомри (сабота) АТИНА – КОРИНТ – ЕПИДАУРУС – НАФПЛИОН – МИКЕНА
Појадок. Целодневен излет на Пелопонез и областа Арголида, со посета на: Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек, како и можност за посета на работилница – продавница за сувенири од порцелан и керамика. Враќање во Атина. Ноќевање.

13.октомри (недела) АТИНА – ПИРЕА – ДЕЛФИ – СКОПЈЕ
Појадок. Заминување од хотелот, со попатен панорамски разглед на блиските Пиреа (најголемото пристаниште во Грција) и Глифада (најпознатото летувалиште на Атина). Патот води кон живописните предели на планината Парнас и познатиот археолошки локалитет Делфи (еден од најбогатите во Грција). Посета на остатоците од античкото светилиште, како и блискиот музеј во кој е изложена исклучителна музејска збирка. Во попладневните часови, патувањето продолжува кон Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот:
149 EUR (противвредност: 9.238,00 мкд)

Попуст од 10% за уплати до 31.август:
134 EUR (противвредност: 8.308,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Туристички придружник за време на патувањето
– Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок
– Панорамски разглед на Атина и Акропол
– Целодневен излет на Пелопонез и Арголида
– Попатна посета на локалитетот Делфи
– Организирани разгледи и посети со локален водич или придружник
– Организација на аранжманот

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Влезници за музеите, археолошките локалитети и културно-историските споменици
– Вечера во национален ресторан таверна на Плака (35 €)
– Туристичка такса (1,5 €) по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
– Патничко здраствено осигуривање

Напомени:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и ТА Балкан Турист Травел Компани

Дубаи

11ти октомври

Дубаи

10.10.2019-14.10.2019

DUBAI – Фасцинантен, Возбудлив, Космополитски…

Еден од седумте емирати кои ги формираат Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Иако Абу Даби е главниот град на ОАЕ, денес главната туристичка атракција поставена на персискиот залив на југоисточниот дел на Арапскиот полуостров, е токму Дубаи. Тој вушност наликува на независен град – држава и е несомнено најмодерниот и најпрогресивниот од седумте емирати, задоволувајќи ги апетитите на секој модерен турист. Неверојатниот развој на Дубаи започнува откако Шеикот Мактум одлучил сите свои приходи од производствто на нафта да ги вложи во туризам, по што Дубаи доживува вистински развоен туристички бум и станува една од омилените туристички дестинации на сите оние кои сакаат да го истражат мистичниот исток и да уживаат во луксузот и песочните плажи.

CITYMAX AL BARSHA ***
Локација: Хотелот се лоцира во новиот дел на Дубаи – AL Barsha спроти еден од најголемиот молови во светот “Mall Of Emirates“ и за само 25 минути возење од интернационалниот аеродром на Дубаи.
Сместување: Хотелот нуди модерни соби, кои се уредени со модернистички мебел, LCD телевизор, сеф, телефон, WiFi конекција.
Содржини: Хотелот располага со еден главен ресторан, појадокот е на база на шведска маса. А хотелот исто така рапсолага со неколку барови и ресторани.
За релаксација можете да користите фитнес центарот или да уживате во надворешниот базен на хотелот.

Програма на патување:
1 ден 10.10 (четврток) СКОПЈЕ – ДУБАИ
Состанок на групата на аеродромот Александар Велики, во 10:30. Директен лет со авионот на Флај Дубаи во 13.25 часот. Слетување во Дубаи во 20.25 часот, локално време. По завршување на пасошките и царинските формалности, следи организиран трансфер до избраниот хотел. Ноќевање.

2 ден 11.10 (петок) ДУБАИ – Сафари
Појадок во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Факултативно, (доколку има можност) посета на Burj Al Arab. Единствена можност да уживате во луксузот на единствениот хотел со 7* во светот. Попладне, факултативно – Пустинско Сафари – Волшебно доживување на пустината со вклучена вечера. Заминување во попладневните часови кон пустината со џипови. Возбудливо возење низ дините кои како песочно море се протегаат во бескрај. Патот ќе не одведе до камп, изграден таму некаде во срцето на пустината каде ќе имате можност да уживате во прекрасното зајдисонце, да јавате камили и да ги вкусите традиционалните Арапски јадења и свежо подготвена скара. Вечерата ќе ви ја развесели прекрасна танчерка која понесена од звуците на ориентот ќе ве однесе директно во приказните од 1001 ноќ… Враќање во хотелот. Ноќевање.

3 ден 12.10 (сабота) ДУБАИ
Појадок во хотел, по што се поаѓа на организиран полудневен разглед на Дубаи со лиценциран водич. Посета на првиот изграден вештачки остров во светот во форма на палма и панорамски разглед на хотелот Атлантис; посета на најпознатата плажа на која се наоѓа хотелот чудо на модерната архитектура, Burj Al Arab (краток стоп за фотографирање). Од таму ќе продолжиме кон џамијата, која ќе ја погледнеме само од надвор, а потоа кон стaриот дел на Дубаи кој ја задржал автентичната архитектура и ќе го посетиме музејот во Ал Фахади – тврдината изградена во 1787г. каде може да се видат сцени од историскиот развој на градот. Продолжуваме со прошетка низ заливот со традиционални бротчиња наречени Абри кои ќе не однесат до традиционалниот пазар на зачини и злато, наречен Сук. Враќање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности.
Вечерта, факултативно, романтично крстарење (“Dhow Cruise”) низ каналот во Дубаи на арапски древен брод – „Dhow”. Ќе се опуштиме покрај пријатните звуци на традиционалната арапска музика. Додека крстарите низ заливот на Дубаи ќе можете да ги забележите старите dhow бродови, абра бродовите како и луксузните јахти, потоа неверојатни примери на модерната архитектура како Националната Банка на Дубаи и Стопанската Комора на Дубаи, индустриски згради, покриени пазари, Палата на Шеикот Саид, родното место на шеикот Рашид (таткото на модерен Дубаи) како и селото за културно наследство близу Шиндага. Пловејќи покрај милион светилки и панорама ќе вкусите богата локална и интернационална кујна. Уживајте пловејќи. Враќање во хотелот… Ноќевање.

4 ден 13.10 (недела) ДУБАИ – Абу Даби
Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки, шопинг, капење, сончање или одмор, или можност за факултативна посета на најголемиот Емират – Абу Даби со лиценциран водич на англиски јазик. Посета на една од најголемите и најскапите џамии во светот Sheikh Zayed Mosque која може да прими преку 40.000 верници во исто време. Потоа ќе се заминеме кон резиденцијалната зона на градот, ќе застанеме кај Heritage Village (Музеј на наследството) – комплекс во кој на едно место може да се види се она што го карактеризира ова подрачје, од историја па се до локалните обичаи. Посета на Yas Island во чија близина е една од најпознатите Формула 1 ноќни стази. Доколку времето дозволува и има заинтересирани – факултативна посета на Emirates Palace – најлуксузниот хотел составен од девет палати, за секој емират по една и две за нивните пријатели Кувајт и Катар. Внатрешниот дел од палатата е обложен со 24-ри каратно злато. Прошетка низ преубавите градини и фонтани (претходно пријавување и уплаќање за ручек во Emirates Palace). Враќање во Дубаи во доцните попладневни часови. Ноќевање.

05 ден 14.10 (понеделник) ДУБАИ – СКОПЈЕ
Oдјавување од хотел. Рано изутрината организиран трансфер до аеродромот во Дубаи. Со завршувањето на пасошките контроли започнува враќањето во реалноста, носејќи ги со себе најубавите спомени од една од нај богатите земји на светот, со надеж дека повторно ќе се вратиме. Директен лет од Дубаи кон Скопје во 09.00ч. Слетување во Скопје во 12.25 часот на пладне.

– Авионски превоз на релација Скопје – Дубаи – Скопје (авиокомпанија “Fly Dubai”)
– Трансфери во Дубаи: аеродром – хотел – аеродром
– 5 ноќевања со појадок во хотел CITYMAX AL BARSHA AT THE MALL ***
– Организиран полудневен разглед на Дубаи со лиценциран локален водич
– Организација на аранжманот и локална асистенција на српски и англиски јазик

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Трошоци за вадење на Виза за ОАE – 85 € (потребен скениран пасош, скенирана фотографија, професија на патниците, име/презиме на родители. Валидност на пасош најмалку 6 месеци од датумот на враќањето) доставување на документација најдоцна 10 дена пред поаѓање
• Aеродромски такси од износ 45 евра
• Влез на највисоката зграда во светот Burj Khalifa на 124от спрат (50€)
• Целодневен излет во Абу Даби (45€)
• Сафари тура (50€)
• Крстрење “Dhow Cruise Creek” (45€)
• Патничко здравствено осугурување
• Туристичка такса (се плаќа на рецепција во хотел, по соба од ноќевање): 20 AED (5*) / 15 AED (4*) / 10 AED (3*)

ЗАБЕЛЕШКИ:
• Во случај на помал број од 15 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но цената ќе претрпи промена
• За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
• За резервации во период на рана уплата потребен е аванс од мин. 50% од вкупнот износ на аранжманот и целосна доплата најдоцна 20 дена пред датумот на патувањето
• Целосна уплата, десет дена пред започнување на аранжманот.
• Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
• Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
• Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето

Острог

11-ти октомври

Острог

Будва – Тиват – Перасте - Котор – Дубровник – Острог

10.10 - 13.10.’19 (автобус 3 дена / 2 ноќевања)

Манастирот Острог е едно од најпосетуваните светилишта на Балканот. Манастирот е сместен во карпите и е основан од метрополитот Василие Острошки во XVII век. Манастирот се наоѓа на 900 м надморска височина меѓу градот Никшиќ и Подгорица. Во текот на летните месеци манастирот го посетуваат помеѓу 250.000 – 300.000 верници и посетители, што го прави најголемо православно светилиште на само на Балканот туку и во Европа. Моштите на светецот се наоѓаат во Манастирот кои што се деноноќно чувани од свештено лице.

1 ден 10.10.2019 КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – БУДВА
Состанок на групата во Кавадарци во 21:45 часот на булеварот спроти гранична полиција. Во 23:00 часот на паркингот кај спортската сала „Борис Трајковски“. Се патува преку граничниот премин Блаце (Косово – Албанија – Црна Гора). Ноќно возење.

2 ден 11.10.2019 БУДВА – ТИВАТ – ПЕРАСТИ – КОТОР
Пристигнување во Будва во претпладневните часови. Сместување во објектот. Слободно време за одмор. Попладне околу 14:00 часот факултативна посета на ТИВАТ – КОТОР – ПЕРАСТИ Качување на брод во Тиват. Поаѓање со брод за Котор. Попатно посета на Перасти каде што во средината на Бока Которскиот залив се наоѓаат 2-та острова со Манастири. Посета на едниот манастир со локален туристички водич. Потоа заминување за Котор. Пристигнување во Котор. Разглед на стариот град во Котор со локален туристички водич. После разгледот слободно време за индивидуална прошетка на Котор. Попладне заминување на групата со брод од Котор за Тиват. Прошетка во Тиват по прекрасната Порто Марина (едно од најубавите пристаништа на Јадранот). Пристигнување во Будва во вечерните часови. Слободно време за индивидуална прошетка и шопинг низ Будва, стариот град во Будва. Ноќевање.

3 ден 12.10.2019 БУДВА – ДУБРОВНИК
Појадок. После појадокот предвидена е факултативна посета на Дубровник. Во 08:30 часот состанок на групата на договореното место. Поаѓање за Дубровник. Пристигнување во Дубровник околу пладне. Во Дубровник е предвиден разглед на стариот дел на градот со локален туристички водич: Најпознатата улица СТРАДУН или Плаца е главната улица во стариот дел на градот и се наоѓа меѓу двете градски капии – главната капија од Пила и капијата од Плоча, Градското звоно, двете фонтани – големата и малата Онофриева чешма, Старата царина, Катедралата Св.Блаж, Францускиот манастир, старото пристаниште, Ректоровата палата. Можност за факултативно крстарење со брод околу стариот град. Слободно време за прошетка низ стариот дел за шопинг и ручек. Во попладневните часови заминување на групата за Будва. Ноќевање

4 ден 13/14.10.2019 БУДВА – ОСТРОГ – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. После појадокот заминување на групата за манастирот Св.Василије Острошки во ОСТРОГ. Попладне заминување на групата за Македонија. Се патува преку Албанија и Косово со попатни паузи. Пристигнување во Македонија во раните утрински часови наредната ден.

ЦЕНА: Hot.”MONTE RIO” 2* 2 BB = 4.950,00
За целосна уплата до 15.09.2019 = 4.650,00

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:
• Превоз на наведената релација со високотуристички автобус
• 2 ноќевања во приватно сместување или во хотел на база ВВ
• Посета на манастирот Острог
• Организација на патувањето и пратител од агенцијата

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:
• Факултативна посета на Дубровник – 25 € (разглед на дубровник со локален водич) 20 € без водич само посета на Дубровник,
• Факултативна посета на Тиват – Котор – Перасте со брод од Тиват (крстарење по Бока Которскиот залив со локален водич) – 30 €,
• Влезници на објектите што ќе се посетуваат,
• Патничко и здравствено осигурување – 250,00 мкд без франшиза

НАПОМЕНА:
• Резервција се прави со минимум уплата од 30%, целосна доплата 10 дена пред поаѓање, Во случај на недоволен број на патници (минимум 45) агенцијата може да го откаже аранжманот 7 дена пред поаѓање на запишаните патници ќе им се вратат средствата уплатени во целост
• За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници
За овој аранжман важат ОПШТИ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ на Т.А. „БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ” – КАВАДАРЦИ

Сараево

11-ти октомври

Сараево

Мостар – Меѓугорје – Вишеград – Мокра Гора

5 дена / 2 ноќи / автобус

1 ден 10.10.2019 (четврток) Кавадарци / Скопје
Поаѓање за Сараево во 18:00 часот од Кавадарци од пред Гранична Полиција, во 19:30 часот од Скопје, паркинг пред хотел Вип. Се патува преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 11.10.2019 (петок) Сараево
Пристигнување во Сараево кој поради својата долга и богата историја на верска и културна разновидност е познат и како „Ерусалим на Европа“. До крајот на XX век, градот бил единствениот голем град во кој имало изградено синагога, православна црква, католичка црква и џамија во иста населба. Разглед на градот со локален водич: градската општина, Башчаршија, Којунџилук, посета на најстарата православна црква во Сараево, Катедралата, посета на Латинскиот Мост (кадешто бил извршен атентатот врз Франц Фердинанд кој довел до избувнувањето на Првата светска војна), Величествената Газихусбергова џамија. Слободно време за индивидуални прошетки низ Сараево.Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ден 12.10.2019 (сабота) Сараево – Меѓугорје – Мостар – Сараево
Појадок. По појадокот можност за факултативен излет до Мостар и Меѓугорје. Попатно посета на камената ќуприја во Коњиц, срушениот мост од втората светска војна познат како битка на Неретва. Потоа продолжуваме кон Меѓугорје – местото кое стана познато католичко свето место по изјавите на неколку локалци дека таму се прикажал ликот на Марија Богородица. Првото такво сведочење било во 1981 година, а оттогаш во овој херцеговски град се развива верскиот туризам. Напуштање на Меѓугорје и поаѓање кон Мостар, градот каде се сретнува северот со југот и западот со истокот, град кој реката Неретва со векови ги дели културите и религиите, град во кој различностите и спротивностите можат да се видат и почуствуваат на секој агол. Посета и прошетка на: стариот мост, улицата Кујунџилук со занаетчиските дуќани, отоманските резиденции од XVI – XIX век, Саат кулата, Караѓорѓева џамија, Коски Мехмед – Пашина џамија. Во попладневни часови враќање кон Сараево. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

4 ден 13.10.2019 (недела) Сараево – Вишеград – Мокра Гора – Скопје / Кавадарци
Појадок. Поаѓање кон Македонија со попатна посета на Вишеград – Град сместен на бреговите на реката Дрина и Рзав и е најпознат по славниот мост – мостот на Дрина. Факултативен разглед на Вишеград со крстарење со брод со локален водич. Посета на Андричград, град кој го изгради Емир Костурица во чест на познатиот писател и нобеловец Иво Андрич. По посетата продолжуваме кон Мокра Гора. Пристигнување во Мокра Гора. Факултативна посета на Музејот на отворено – Дрвениот град на Емир Костурица. Слободно време за разглед. Ноќно возење со попатни одмори.

5 ден 14.10.2019 (понеделник) Скопје / Кавадарци
Пристигнување во Скопје / Кавадарци во утринските часови.

5.690,00 редовна цена
за уплата до 15.09.2019 = 5390,00

Во цената на аранжманот е вклучено:
• превоз со туристички автобус
• 2 ноќевања со појадок во хотел ITALIA 3* (www.hotelitalia.ba) во Сараево
• разглед на Сараево со локален водич
• организација и водство на програмата со лиценциран придружник

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• факултативен излет до Меѓугорје и Мостар –15 евра (минимум 35 лица за реализација, пријавување при резервација на аранжманот)
• влезница за посета на Дрвен Град во Мокра Гора – 250 динари или 2.5 евра (се плаќа на лице место)
• ФАКУЛТАТИВНА ПОСЕТА НА НАЦИОНАЛЕН РЕСТОРАН ЖИВА МУЗИКА ТАМБУРАШИ И СВЕЧЕНА ВЕЧЕРА: ТЕЛЕШКО ПЕЧЕЊЕ ПОД САЧ; ПРЕДЈЕЛО- КАЈМАК, ПРШУТ И СИРЕЊЕ, ДЕСЕРТ И ПО ЕДЕН ПИЈАЛОК: СОК, ПИВО, ЧАША ВИНО – 25 € (минимум 35 лица, пријавување при резервација на аранжманот)
• Посета на Бункерот на Тито – 10 € (минимум 35 лица, пријавување при реализација на аранжманот)
• Во Вишеград факултативно крстарење со брод по Дрина со локален водич – 5 € по лице
• патничко осигурување – 200 ден (задолжително)
• влезници за културно-историските споменици

Општи напомени:
– ТА Балкан Турист Травел Компани го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
– Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата
– За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.-Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање. Може да се патува и со лична карта.

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници!

Есенски патувања

Истанбул

Автобус 10/13.10.2019

Сараево

Автобус / 5 дена / 2 ноќевања

Острог

10.10 - 13.10.’19 (автобус 3 дена / 2 ноќевања)

Античка Грција

Атина, Коринг, Епидаурус, Нафплион, Микена, Делфи...

Словенија

Љубљана, Блед, Бохињ, Постојна...

Букурешт

Синаја, Брашов, Снагов...

Истанбул

11 октомври

Истанбул

Автобус 10/13.10.2019

Царската престолнина на два континенти

10 Октомври (четврток) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Во Кавадарци состанок на групата во 17:15 часот на булевар кај гранична Полиција. Во 17:30 часот поаѓање за Истанбул. Се патува преку Р.Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

11 Октомври (петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Посета на Вселенската патријаршија. Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката „тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула… Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор… Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

12 Октомври (сабота) ИСТАНБУЛ – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ И ПРИНЦЕСКИТЕ ОСТРОВИ
Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada, Heybeliada, Burgazada…) – архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Опфаќаат површина од 10 km². каде живеат околу 15.000 луѓе, а во летниот период овој број е многу поголем. Пристапот до островите е многу едноставен, главно поради честите бродови кои минуваат покрај секој остров. На самите острови е забранета употреба на моторни возила, а како основно превозно средство се користи коњска кочија. На островите се наоѓаат неколку манастири, академијата на турската воена морнарица… Островите биле голема туристичка атракција уште во времето на Византија. Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

13 Октомври (недела) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ – МИНИЈАТУРК – СКОПЈЕ
Појадок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а денес музеј, отворен за сите посетители… Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни… Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Факултативно – посета на МИНИАТУРК – минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60000 м2, најголем минијатурен парк во Светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25… Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Кавадарци / Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови.

Цена на аранжманот: 5.520 денари (89 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус
• Сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок
• Организиран разглед на Истанбул
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Крстарење со брод по Босфор 15 евра
• Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра
• Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра
• Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 25 евра
• Посета на Принцес Острови 15 евра
• Вечера во национален ресторан 30 евра
• Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра
• Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра
• Посета на Минијатурк 10 евра
• Доплата за 1/1 соба 800 денари
• Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на Т.А.Балкан Турист Травел Компани.
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд
– Т.А. Балкан Турист Травел Компани го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
– За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
– Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.

Вила Анџелко

Лето 2019

Вила Анџелко

Макарска

Вила Анџелко – Вилата е лоцирана на околу 400м. од прекрасната плажа на Макарска обиколена со зелени површини. Сите соби се комплетно опремени имаат клима и располагаат сопствен тоалет и сопствен балкон.

– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба/студио.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Трето возрасно лице на дополнителен кревет: -15%.
– Дете 2-12 години на дополнителен кревет: -25%.
– Дете 0-2 години: бесплатно
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Доплата за 9 полупансиони (појадок и вечера) во ресторан 130 EUR (со резервација)
* Услугата полупансион се користи во ресторанот во Хотел Бонака (се наоѓа во близина на хотел Биоковка)
– Употреба на клима уред, се доплатува во објектот (каде што е достапно)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација
– Сместување во двокреветни соби (со сопствен тоалет) или студио (со тоалет и кујна) на база 9 ноќевања
– Употреба на заедничка кујна е вклучена во цена на собите (не важи за собите во Villa Matijasevic)
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Туристичка такса: 9 EUR по лице, 4,5 EUR за лица од 12-18 год. и бесплатно за деца до 12 год.
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

ЗАБЕЛЕШКИ:
– За патување со сопствен превоз цената се намалува за 30 EUR по лице
– Само превоз (автобус) 90 € (за деца 2-12год 45 €)
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и Балкан Турист

Вила Антониа

Лето 2019

Вила Антониа

Макарска

Вила Антониа – Вилата е лоцирана на околу 250м. од плажа. Сите студиа се комплетно опремени располагаат комплетно опремена кујна и споствен тоалет и балкон. Рестораните и кафе баровите се наоѓаат на околу 100м. од самата вила. Сите студиа располагаат со балкон.

– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба/студио.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Трето возрасно лице на дополнителен кревет: -15%.
– Дете 2-12 години на дополнителен кревет: -25%.
– Дете 0-2 години: бесплатно
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Доплата за 9 полупансиони (појадок и вечера) во ресторан 130 EUR (со резервација)
* Услугата полупансион се користи во ресторанот во Хотел Бонака (се наоѓа во близина на хотел Биоковка)
– Употреба на клима уред, се доплатува во објектот (каде што е достапно)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација
– Сместување во двокреветни соби (со сопствен тоалет) или студио (со тоалет и кујна) на база 9 ноќевања
– Употреба на заедничка кујна е вклучена во цена на собите (не важи за собите во Villa Matijasevic)
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Туристичка такса: 9 EUR по лице, 4,5 EUR за лица од 12-18 год. и бесплатно за деца до 12 год.
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

ЗАБЕЛЕШКИ:
– За патување со сопствен превоз цената се намалува за 30 EUR по лице
– Само превоз (автобус) 90 € (за деца 2-12год 45 €)
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и Балкан Турист