Едипсос

Велигден

Едипсос

на островот Евиа - Бања на море

4 дена / 3 ноќевања / автобус

1.Ден 26.04.2019 (петок) СКОПЈЕ – ЕВИА
Тргнување од Скопје во 01:00 часот од пред паркингот на хотел „Русија“.
Патување преку преминот Богородица низ Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Agiokampos. Продолжување на патувањето за Edipsos. Сместување на групата во хотелот. Краток одмор. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање.

2.Ден 27.04.2019 (сабота) ЕВИА – Манастир Св. Давид – ЕДИПСОС
Можност за посета на Манастирот Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос. Можност за користење на плажите со минерални води. Посета на централната црква во Едипсос за пречек на Воскресението. Ноќевање.

3.Ден 28.04.2019 (недела) ЕДИПСОС – Свети Јован Руски
Можност за користење на плажите со минерална вода или базенот во хотелот. Во попладневните часови посета на местото Ореи кое е познато по пристаништето за јахти, убавата песочна плажа честите организации на регати со едрилици како и изобилството на свежа риба која се лови од месните жители. Можност за посета на некоја од многубројните таверни на брегот на морето. Потоа тргнување за планинското место Агиос познато по специфичната прослава на Велигден, каде се испуштаат балони со хелиум, со интерактивно учество на посетителите кои имат можност да го палат хелиумот во балоните и да ги пуштат заедно со другите стотици балони кои го преплавуваат небото. Враќање во Едипсос. Ноќевање.

4.ден 29.04.2019 (понеделник) ЕДИПСОС – СКОПЈЕ
Можност за користење на хотелскиот базен или плажите со минерална вода во морето. Напуштање на хотелот. Преку Agiokampos, со траект до Глифа. Во вечерните часови пристигнување во Скопје.

Цена на аранжманот : 109 € (6 800,00 ден.)

Цената на аранжманот опфаќа:
• Превоз со современ туристички автобус;
• Сместување во хотелот, во двокреветни и трокреветни соби, на база три ноќевања,
• Превоз со траект на релација Глифа – Агокампос
• Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
• Трошоци за организација на патувањето.

Цената на аранжманот не опфаќа:
• Факултативна посета на Манастирите Св. Давид (10 Евра)
• Факултативна посета на црквата Св. Јован Руски во Прокопиев (10 Евра)
• Посета на местото Ореи и Агиос (10 Евра)
• Користење на затворениот базен (3 Евра)
• Патничко осигурување

Доплата:
• доплата за 1/1 соба е 50% од цената на аранжманот
• Деца од 2 – 12 години плаќаат 50% од цената на аранжманот

НАПОМЕНА:
• За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници;
• За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Т.А. Балкан Турист

Виена

Велигден

Виена

Автобус / 5 дена / 2 ноќевања

ВИЕНА – актуелна престолнина на Австрија и некогаш главен град на моќната Австроунгарска Империја. Денес модерна туристичка метропола на бреговите на убавиот плав Дунав. Градот шармира со убавите Палати на Царскиот Hoffburg и Шенбрунските паркови, како и со богатите уметнички колекции… шопинг и гурманско уживање во многубројните ресторани. Градот во кој живееле и твореле Гете, Фројд, Бетовен, Ајнштајн, Моцарт… Во Виена е се посебно, од убавината на неговата панорама до вкусот на колачите.

26. април (петок) Скопје – Виена
Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 13:00 часот. Тргнување за Виена во 13:30 часот. Се патува преку граничен премин Табановце и Србија, Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

27. април (сабота) Parndorf – Виена
Во предпладневните часови пристигнување во големиот outlet шопинг центар Парндорф. Слободно време за шопинг. Патувањето продолжува кон Виена. Пристигнување во Виена и сместување во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални прошетки. Ноќевање.

28. април (недела) Виена – Шенбрун
Појадок. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан и Штефанплац, Бургтеатар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Гратското Собрание Ратхаус, Катедралата Фотиф, Парламентот, Универзитетот… Потоа факултативна посета на Кралскиот Дворец Шенбрун, летната резиденција на Франц Џозеф. Посетена од милиони туристи годишно, палатата заедно со паркот е најголемата туристичка атракција во Виена, под заштита на УНЕСКО. Слободнo време за прошетка по познатата улица Mariahilferstrasse. Во вечерните часови идеална можност да се проба вистинска виенска шницла во традиционален ресторан Грицлинг. Ноќевање.

29. април (понеделник) Виена – Скопје
Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно време за да се почувствува атмосферата на виенските кафулиња со кафе и захер торта… или можност за факултативна посета на Дунавската Кула. Во попладневните часови тргнување за Македонија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор. Пристигнување во Скопје наредниот ден во пладневните часови.

Цена на аранжман: 9.860 денари (159 евра)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
– Сместување во Хотел 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Организиран разглед на Виена со локален водич10 евра
– Посета на Шенбрун со локален водич, превоз и вклучена влезница 40 евра
– Посета на Дунавска Кула превоз и влезница 15 евра
– Посета на Национален ресторан Грицлинг 30 евра
– Влезници во музеите и културно – историските споменици
– Доплата за 1/1 соба
– Задолжително патничко-здравствено осигурување

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
– Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Венеција со Фиренца и Верона

Велигден

Венеција со Фиренца и Верона

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

26. Април (петок) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 14:00 часот. Поаѓање за Венеција во 14.30 часот.Се патува преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

27. Април (сабота) ВЕНЕЦИЈА
Пристигнување на Пунта Сабиони во предпладневните часови. Превоз со брод-вапорето до Венеција. Пристигнување и прошетка по плоштадот „Сан Марко“ истоимената црквата, ќе се помине покрај Мостот на воздишки, каналот Гранде, Дуждевата палата, мостот Риалто… Слободно време за прошетки и индивидуални активности. Сместување во хотел во Лидо ди Јесоло. Ноќевање.

28. Април (недела) ВЕНЕЦИЈА – ФИРЕНЦА
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на главниот град на Тоскана и престолнината на ренесансата-Фиренца. Разглед на градот: Црквата Санта Кроче, Катедралата Дуомо, звоникот и крстилницата, Палатата Векио и репликата на Микеланџеловиот Давид, Галеријата Уфичи, Мостот Понте Векио, Палатата Пити… Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

29. Април (понеделник) ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ПАЛМАНОВА – СКОПЈЕ
Појадок. Задолжителна факултативна посета на Верона – град познат по Ромео и Јулија. Разглед на градот: плоштадите Бра, Ербе, Данте, куќата на Јулија, Амфитеатарот… Во попладневните часови тргнување за Македонија со попатна посета на познатиот outlet шопинг центар Палманова. Патувањето продолжува преку Словенија, Хрватска и Србија. Пристигнување во Скопје наредниот ден во предпладневните часови.

Цена на аранжманот: 149 евра (9.240,00 денари)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со високо-туристички автобус на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во хотел 3*** во Лидo ди Јесоло
– Разглед на градовите според програмата
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Карта за локален превоз – брод Пунта Сабионе – Венеција 25 евра
– Факултативна посета на Фиренца 45 евра
– Факултативна посета на Верона 10 евра
– Задолжително патничко осигурување
– Доплата за 1/1 соба ____ мкд.

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат!
– За факултативните излети најдобро е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на T.A Балкан Турист
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
– T.A Балкан Турист го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Братислава, Виена и Будимпешта

Велигден

Убавиците на Дунав

Братислава, Виена и Будимпешта

автобус / 4 дена / 2 ноќевања

26. Април (петок) СКОПЈЕ – БРАТИСЛАВА
Состанок на групата пред хотелот „Холидеј ин“ во 12:00 часот. Тргнување за Братислава во 12:30 часот. Се патува преку Р.Србија со куси попатни паузи. Ноќно возење.

27. Април (сабота) БРАТИСЛАВА
Пристигнување во Братислава во утринските часови и разглед на градот со локален водич: Средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

28. Април (недела) БРАТИСЛАВА – ВИЕНА
Појадок. Предлагаме целодневна факултативна посета на Виена.Разглед на градот со локален водич: Плоштадот Рингштрасе, палатата Хофбург, Парламентот, Виенската опера, катедралата св. Стефан, дворците Белведере и Шенбрун. Слободно попладне за виенско кафе и торта, уживање во атмосферата на кралската и елегантна Виена. Враќање во Братислава. Ноќевање.

29. Април (понеделник) БРАТИСЛАВА – БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот и заминување кон Будимпешта. Разглед на Будимпешта со локален водич: споменикот на Милениумот, операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, парламентот, црквата Св. Стефан, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, Црквата Св. Матејас, Рибарската тврдина… Потоа, крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови. Слободно време за кратка прошетка низ центарот на градот. Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Ноќно возење со куси попатни паузи. Се патува преку Р.Србија.

30. Април (вторник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во претпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 9.240 денари (149 евра)

Во цената на аранжманот e вклучено:
• Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
• Сметување во хотел со 3*** во Братислава на база 2 ноќевања со појадок
• Разглед на Братислава со локален водич
• Организација на аранжманот и пратител на групата

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• факултативна посета на Виена со локален водич – 25 евра (минимум 30 патници)
• Разглед на Будимпешта со локален водич и крстарење со брод по Дунав – 25 евра
• Задолжително патничко здравствено осигурување

Напомени:
• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
• За овој програм важат Општите услови на патување на Т.А. Балкан Турист
• Начини на плаќање:
• Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
• Т.А. Балкан Турист го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
• Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
• Пасошот треба да важи минимум 4 месеци од завршувањето на патувањето

Крф

Велигден

Крф

Аранжман: 4 дена/3 ноќи

Сместување: приватни вили

Превоз: автобус + траект

Групата се собира четврток 25.04.2019 на паркингот наспроти хотел Холидеј Инн, во центарот на Скопје.Собир на групата во 19:00 тргнување во 19:30 кон граничниот премин Богородица. Следува ноќно возење со вклучени попатни паузи на секои 3-4 часа. Препорачуваме добар одмор за време на патувањето со цел зачувување на позитивната енергија за утринските часови. Пристигнуваме на пристаништето во Игуменица. Од тука патот го продолжуваме со траект до островот Крф, каде што ќе го доживееме Велигден на еден сосема поинаков начин.

Ден 1 Петок 26.04.2019 – Велики Петок
Веќе сте се расониле со првото фрапе кога сино бистрите води на јонското море почнуваат пред вас да ја откриваат Керкира (градот Крф) и вашиот поглед најпрво ќе го привлече старата тврдина која го чува градот.
Од пристаништето во Крф, не очекуваат уште само 20 минути пат до нашата крајна дестинација Ипсос, кој на прв поглед ќе ви покаже зошто е врвот на фантастичната атмосфера на островот. По сместувањето имате време за одмор, јадење и запознавање на околината. Програмата официјално започнува со првата посета на стариот град КРФ. Велики Петок е денот на Христовото страдање. На Крф, присуството на хоровите и илјадниците странски и домашни посетители дава посебна димензија на овој тажен настан. Додека еден филхармониски оркестар, облечен во црвени униформи, ја свири “Adagio” од Албиниони, друг оркестар го свири “Посмртниот марш” од Шопен. Многуте присутни оркестри, свират тажни и посмртни маршеви од познати композитори на класична музика. Мали девојчиња ги украсуваат епитафите со цвеќиња, а во церемонијата учествуваат и училиштата и момчињата од извидничките одреди.Враќање во Ипсос. Ноќевањe.

Ден 2 Сабота 27.04.2019 – Првото Воскресение
Одморени од долгиот ден и со смирени импресии од првата посета на градот, се подготвуваме за следење на вториот дел, односно првата поворка наречена, првото Воскресение кое започнува утрото. Под строга заштита, се изнесуваат моштите на Св.Спиридон Чудотворец – заштитник на островот. Има повеќе легенди поврзани со овој светец кои ја објаснуваат вербата и почитта на народот кон него. Една од нив го споменува неговото влијание при повлекувањето на турската инвазија од островот. Тој се појавувал напомош на генералите кои се бореле да го ослободат островот. Облечен во темна наметка со запален факел влевал страв во умот на освојувачите наметнувајќи им опасност од натприродни сили. Во друга приказна пак, повторно се спомнува неговото херојство при бркање на опасната чума од градот, која бегајќи ги оставила своите траги на градските ѕидини.
Под звуците на свечената музика составена од три филхармонии, пред моштите на светецот луѓето фрлаат каранфили со кои го постилаат неговиот пат. Откако ќе заврши парадата, почнуваат подготовките за еден оригинален локален обичај – кршење на глинените ќупови. Точно во 11:00 часот, црковните ѕвона го означуваат „утринското воскресение“. Од прозорците на куќите почнуваат да се фрлаат глинени садови полни со вода, во знак на почнување на празникот и истерување на злото. Ова потекнува од стар венецијански обичај со кој за дочекот на новата година се ослободувале старите работи да направат простор за нови и подобри. Друго објаснување за овој обичај е дека има паганско потекло и дека со вревата направена од кршењето, Античките Грци сакале да ја разбудат Персефона, божицата на пролетта и да го забрзаат нејзиното доаѓање.
Обичајот е да се земе парче од скршените глинени садови и да се сочува за среќа и здравје до следната година. Филхармонските групи се враќаат на улиците и почнуваат да свират весела музика.
15:00 часот– Враќање во Ипсос. Слободно време за одмор и индивидуални активности.
21:30 часот– Поаѓање кон градот за проследување на последниот дел од традиционалната прослава, односно Христовото воскресение.
На полноќ, илјадници луѓе се собираат на градските плоштади и го прославуваат Христовото Воскресение.

Ден 3 Недела 28.04.2019 – Прв ден Велигден – Палеокастрица
Ако природниот рај има име, тогаш на Крф тоа име е Палеокастрица. Место богато со историја, богато со природна убавина, плажа која од која поубава. По пат кон ова легендарно место ќе направиме една пауза за посета на музеј-фабриката Мавроматис. Фабриката го носи името на семејството кое најдолго се занимава со одгледување и произведување на најразлични производи од овошјето кумкват.
Дрвото кумкват потекнува од Јужна Азија и е толку егзотично што во Европа, успева само на Крф и во Шпанија. При нашата посета овде ќе имате прилика да погледнете краток документарен филм. Од него ќе научите малку повеќе за историјата и потеклото на овошјето, неговото преработување и сите производи што произлегуваат од неговата преработка. Најубавиот дел од искуството е секако бесплатната дегустација на ликерите и слатките со разни вкусови. По оваа дегустација полесно ќе можете да се одлучите за омилениот и да си го купите како карактеристичен сувенир од Крф, кој ќе ве потсетува на доживеаното патување.
При нашиот целодневен излет ќе го посетиме 13 века стариот манастир. Овој манастир гледа на Палеокастрица од високо и воодушевува со медитерански шарм. Пред влезот на манастирот во панорамата пред нас се гледа и карпата за која се верува дека е бродот на Одисеј. Легендата вели дека во своето патување кон Итака застанал и на Палеокастрица каде топло бил пречекан од Кралот на Феичаните и неговата ќерка. Во манастирот Дева Марија, покрај прекрасната архитектура и глетки може да го посетите и византискиот музеј. Во него има експонати од манастирот пред неговата обнова, како и малиот музеј за производство на маслиново масло.
Ќе си направиме и уникатни панорамски слики од местото кое не може поубаво да се опише освен со зборовите Bela Vista, каде небото и водата се спојуваат. Mожност за традиционална прослава со ручек во грчка таверна. Слободно време за одмор. Забава во еден од најатрактивните ноќни барови во Ипсос. Олеа со својот уникатен декор и маркантното маслиново дрво во центарот на подиумот веднаш ќе ви го привлече вниманието. Ноќевање.

Ден 4 Понеделник 29.04.2019 Втор ден Велигден – Палатата Ахилеон
Последниот ден на островот го резервираме за посета на палатата Ахилеон. Напуштање на собите во Ипсос до 10:00 ч. по што се упатуваме кон селото Гастури каде се наоѓа оваа палата. Оваа палата е изградена од Австро-унгарската императорка, Елизабета позната како принцезата Сиси. Оваа палата била користена како нејзина летна резиденција се до нејзината трагична смрт. По нејзината смрт останала напуштена до 1907 год, кога ја купува Кајзер Вилхем 2 од Германија.
Во денешно време е музеј со прекрасна градина, скулптури, фрески и други уметнички дела. Тие ќе ни ја откријат митологијата и историјата на островот со доволно приказни што ќе ни останат во сеќавање долго и по пристигнувањето дома. Во меморијата сигурно ќе ви се вреже и приказната за животот на императорката која откако ги губи своите деца станува опседната со одржување на својата младост, фигура и убавина и за таа цел преземала драстични мерки. Патувајќи сама и барајќи го својот мир, наоѓа восхитување во грчката митологија, култура и јазик. Токму затоа во архитектурниот стил на палатата како главна тема се провлекува јунакот Ахил. Токму затоа и самата палата го добива неговото име.
Посетата на Палата е факултативна, кој не сака ова време го користи за прошетка низ градот Крф.
15:00 часот– Го започнуваме патот со траект кон Игуменица од каде продолжуваме со возење кон Скопје.
Очекувано пристигнување во Скопје во раните утрински часови по полноќ.

Цена на аранжманот: 7,378 мкд (119€)

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ вклучува
– Автобуски превоз Скопје- Игуменица- Скопје
– Превоз со траект Игуменица – Крф – Игуменица
– Сместување во приватни вили 3ноќи/4дена
– Три организирани посети на градот Крф, со превоз со цел следење на процесијата и прославата за Христовото воскресение
– Професионален придружник од агенцијата за време на целото патување и сите активности
– Организирана вечерна забава во Ипсос

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ не вклучува:
– Посета на Палеокастрица и фабриката Мавроматис ( 15 евра)
– Патничко осигурување – 300 ден.
– Празничен ручек во традиционална таверна
– Организиран превоз и влезница во Палатата Ахилион, Палатата на Сиси 15 евра

Стразбур – Алзас – Шварцвалд

Велигден

Стразбур – Алзас – Шварцвалд

Авион 4 дена / 3 ноќевања

Во Франција, на исток заграден со планинскиот масив Вогези, а на запад со Германија, се наоѓа регионот АЛЗАС. Историјата, пејсаѓот и културата на овој дел од Франција пленат со својата убавина, разновидност… Главен град на регионот е СТРАЗБУР кој е еден од најзначајните центри на Европската Унија. Карактеристично за овој регион се лозовите насади кои ги даваат едни од најпознатите сорти на вина, врв на светскиот квалитет на бели вина од ароматични сорти на грозје. Со својата величествена и дива убавина, планинскиот масив ШВАРЦВАЛД (Црната Шума) во германската сојузна држава Баден – Буртенберг формира издолжен правоаголник помеѓу градовите Карлсруе, Штудгард, Базел и езерото Констанца. Шварцвалд отсекогаш фасцинирал и инспирирал со непрегледните низи на ели, борови и буки, потоци, реки и горски езера, пасишта и ливади… аво плодната долина се сместени симпатичните градчиња и села…

Ден 1 27.04.2019 Скопје – Баден Баден – Хајделберг – Стразбур
Состанок на група во 04.00 часот на аеродромот Александар Велики во Скопје. Полетување за Баден Баден во 05:55 часот, слетува во 08:15 часот. Автобусот за трансфер групата ја пречекува на аеродром и се продолжува на разглед на Баде-Баден, кое се наоѓа во подножјето на Шварцвалд, на реката Ос и птретставува вистинска оаза на Германската култура и историја. Во градот се наоѓаат 14 термални извори, познати по сбоите лековити својства, па затоа и градот е идеално место за бански туризам. За неговото славно минато светочат големите раскошни палати и вили со прекрасно уредени паркови и 3километри долгото шеталиште. Патувањето го продолжуваме кон Хајделберг, романтично градче сместено на реката Некар. Артакција е ренесансниот замок на брдото над градот кој спаѓа меѓу најимпресивните објекти во Германија и опстојува повеќе од 700 години, се вбројува во топ 10 најпопуларни европски знаменитости со повеќе од 3 милиони туристички посети годишно. Градот е седиште на една од најстарите образовни институции во Европа – Универзитетот Руперт-Карл, основан во 1386-та година. Панорамско разгледување на градот: Карловата капија 18-ти век, Замокот Хајделберг 14-ти век, Градското собрание од 14-ти век, стариот градски плоштад, стариот мост на Некар долг 200 метри од 18-ти век, готската црква на Свeтиот Дух од 14-ти век, Универзитетската четврт, Алејата на филозофите со најубав поглед на стариот дел на градот. Патување до Стразбур. Пристигнување и сместување во хотел. Ноќевање.

Ден 2 28.04.2019 Стразбур
Појадок. Разглед на Стразбур – град во покраината Алзас на истокот на Франција на реката Ил. Во Стразбур се наоѓаат седиштата на Европскиот совет и на Европскиот парламент, Маѓународниот суд за човекови права и други важни европски и светски институции. Разглед на историскиот центар на градот: величенствената катедрала Нотр Дам градена од 12-ти до 15-ти век во готски стил висока 142 метри, Старата царина, Палатата Рохан, куќата Камерзел, плоштадот Гутенберг. Стариот дел на градот, заштитена како светско културно наследство од УНЕСКО во 1988-ма година, познат и како мала Франција е најсликовит дел на Стразбур изобилува со шарени градби од дрво кои се градени помеѓу 16-ти и 17-ти век, со покриени мостови и одбранбени кули од 13-ти век. Слободно попладне. Ноќевање.

Ден 3 29.04.2019 Стразбур – Риквир – Колмар – Фрајбург
Појадок. Целодневен факултативен излет во Алзас. Патувањето почнува од селото Риквир едно од најубавите села во Франција со годишна посетеност од околу милијон туристи. Тесните улички потсетуваат на сценографија за некој филм чие дејство се одвива во средниот век. Интересни се кулата на северната капија од 13-ти век, црквата од 14-ти век, станбените згради кои потекнуваат од 16-ти и 17-ти век. Продолжување на патувањето го градчето Колмар, сместено во подножјето на планината Вогези на реката Лаух, која со канал е поврзана со Рајна. Поради многубројните мостови, канали и преубави плоштади се нарекува мала Венеција. Стариот и зачуван средновековен центар на градот од 9-ти век е главна туристичка атракција која привлекува огромен број на туристи. Во старите дрвени градби се наоѓаат цркви, продавници, сувенирници, кафулиња, ресторани… Религиските и културни знаменитости во Колмарсе протегаат низ многувековната Германско-Француска историја. Слободно време во историскиот центар на градот: црквата Свети Мартин, Доминиканска црква, куќата Пфистер, квартот Танеурс, музејот Бартолди, музејот Унтерлинден… Поаѓање кон градчето Фрајбург кој го носи епитетот бисерот на Шварцвалд. Иако за време на Втората светска војна бил сосема уништен, полека и прецизно е реставриран до последниот детал, па денес важи за еден од најубавите средновековни градови во Европа. Прошетка по главниот плоштад со катедралата Мунстер и камбанаријата висока 116 метри, познатата трговската зграда од 16-ти век со темноцрвена фасада, градското собраниеод 16-ти век, плоштадот на Аугистините со манастирот каде има скали налик на познатите Шпански скали во Рим. Враќање во Стразбур. Ноќевање.

Ден 4 30.04.2019 Стразбур – Базел – Скопје
Појадок. Слободно време до поаѓање за Базел. Пристигнување во Базел, предвидена е прошетка низ градот. Трансфер до аеродром. Лет на Визер во 21:45 часот. Пристигнување во Скопје во 23:55 часот.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 27.840 ден (449 €)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Авионски билет на релација Скопје – Баден Баден / Базел – Скопје
– Сите трансфери по програмата со автобус
– Сместување во хотел CERISE Strasbourg 3*** во Стразбур, на база 3 ноќевања со појадок https://www.cerise-hotels-residences.com/en/hotels-and-residences/details/strasbourg
– Организиран разглед на Стразбур, Баден Баден и Хајделберг
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Аеродромски такси 3.990
– Доплата за куфер – ВИЗ приорити до 10кг (55х40х23) = 1.300ден / чекиран куфер до 10кг = 1.900 ден / до 20кг = 3.100 / до 32 кг = 4.500 ден
– Туристичка такса се плаќа во агенција 750 ден
– Целодневен факултативен излет до Фрајбург, Колмар, Риквир 85 евра
– Крстарење по каналите на Стразбур 20 евра
– Влезници за локалитети и културно-историски споменици
– Задолжително патничко осигурување
– Доплата за еднокреветна соба 6.500 ден

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници.
– За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 патници.
– Организаторот го задржува правото на промена во програмата во случај на промена на лтовите од авиокомпанијата.
– За овој аранжман важат Општите Услови на патување на СКТМ.
– Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62,00 денари.
– Пасоштот МОРА за има важност минмум 3 МЕСЕЦИ од завршувањето на патувањето.

Санторини – Иос

Велигден

Санторини - Иос

Најромантичниот остров на светот

(25.04-01.05.2019 - 4 ноќевања со појадок)

1. ден – 25.04.2019 (четврток) СКОПЈЕ
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Холидеј Инн – Дрводекор во 16:00 часот. Поаѓање во 16:30 часот, се патува преку граничен премин Богородица/Гевгелија. Ноќно возење према Атина/Пиреа со попатни паузи и царински формалности.

2. ден – 26.04.2019 (петок) САНТОРИНИ
Пристигнување на пристаниште Пиреа во раните утрински часови, чекирање и сместување на брод. Поаѓање од пристаниште во 07:25 часот по локално време, и пловење за Санторини. Пристигнување на Санторини околу 15.00часот. Трансфер од пристаниште до хотел во Камари или Периса (познати турискички места на Санторини). Време за краток одмор, и слободни активности. Во вечерните часови, околу 19:30часот се упатуваме на факултативна посета на најсветото место на островот ПИРГОС каде на ВЕЛИКИ ПЕТОК се поклонуваат сите Христијански верници, со специфичен традиционален ритуал кој го приредуваат мештаните. Целото село е осветлено со смола која гори како илјадници запалени свеќички, кои и најсилниот ветер на овој ден не може да ги изгасне. По завршувањето на ритуалот можност за посета на црквите, разглед на ПИРГОС кој така осветлен ќе не остави без здив од преубавата глетка. Слободно време за индивидуални активности и посета на некоја од локалните традиционални таверни кои изобилуваат со голем избор на морска храна. Во доцните вечерни часови во договор со групата и водичот враќање во хотел. Ноќевање.

3. ден – 27.04.2019 (сабота) САНТОРИНИ
Појадок. По појадокот, околу 10:00 часот заминување на факултативна целодневна екскурзија и разглед на островот, со залез на сонце во OIA. Посета на Археолошки град Акротири (за сите оние кои што имаат желба да влезат во музејот во Акротири, индивидуално се доплаќа влезница по цена на чинење на каса), црвената плажа попозната како RED BEACH, Манастирот St.Ilijas, Калдера. Во вечерните часови посета на градчето/општина OIA каде ќе имаме време и можност за индивидуална прошетка во најмонденскиот дел од Санторини и ќе бидеме сведоци на најубавиот залез на сонцето. По залезот на сонцето враќање во хотел во Камари или Периса, време за одмор, индивидуални активности или прошетка и посета на некои од таверните и ноќните барови. Ноќевање.

4 ден – 28.04.2019 (недела) САНТОРИНИ
Појадок. По појадокот околу 09:30 часот поаѓање/трансфер до пристаниште Атињос и се упатуваме на факултативна екскурзија крстарење со традиционален брод се до 16:00 часот. Посета на островите Неа Камени, Палеа Камени и островот Тирасија, на враќање низводен поглед на Калдера/OIA, Фира, се до старото пристаниште каде ќе имате можност индивидуално по ваша желба и своја режија да се возите со жичара до Фира, од каде индивидуално ќе треба да се вратите во хотел. При посетата на вулканот ПЕС, на островот Палеа Камени за сите оние кои ќе сакаат да се качат до вулканот, задолжителна доплата од 2,5 еур. при самиот влез, од каде се гледаат сите седум кратери. Потоа се упатуваме према островот Палеа Камени каде што ќе имаме можност за капење во топлите води на стариот вулкан. По посетата на Палеа Камени се упатуваме према островот Тирасија, каде ќе имаме слободно време за слободни активности, индивидуален ручек, време за капење или посета на селото на Тирасија. Во договор со групата и нашиот брод се упатуваме на низводен поглед на OIA и Фира се до старото пристаниште каде е и жичарата која води до Фира. Околу 16:00 часот, се враќаме назад на пристаниште – Атињос каде не чека нашиот автобус и се упатуваме кон хотелот. Време за Велигденски ручек (индивидуално во договор со групата предлагаме заедно дружење и ручек во локаните таверни каде традиционално се спрема јагне на жар, далеку познатите кукуреци на жар и традиционална за овој ден јагнешка чорба – ,,Магирица’’, се разбира и голем избор на риба и морска храна). Време за слободни активности. Ноќевање.

5 ден – 29.04.2019 (понеделник) САНТОРИНИ – ИОС
Појадок. Ден за слободни активности, индивидуални прошетки, плажа и сончање. Посета на кафетерии, локални таверни. Со еден збор кажано уживање по Ваша желба, или предлог од агенцијата факултативна посета на островот Иос кој што се наоѓа на само 2 часа. пловење со брод од Санторини и има површина од 108км², должина 17км², и ширина 7,5км². Еден од попопуларните Киклатски острови заради бурниот ноќен живот и преубавите плажи. Како и островот Санторини така и островот Иос и сите останати Киклатски острови има медитеранска клима. Центарот на сите случувања е главниот град Хора и истиот плени со својата убавина и својата историја во комбинација со модерниот начин на живеење и луди журки и забави, со тоа целосно го оправдува името ,,Грчка Ибица’’. На островот Иос има голем број на плажи. Една од најстарите и најпопуларните плажи е Mylopotas, која е една од најубавите плажи на Егејското море. Постојат многу плажи на Иос, за кои ќе помислите дека сте го доживеале рајот на земјата. Тие се покриени со прашкаст бел песок, кој се прелева во кристално сино море. Најпопуларни плажи се : Mylopotas, Manganari, Jialos, Koubaras, Agia Teodot.
Има и многу нешта кои што можат само да се видат на островот Иос, кои со пишани зборови тешко се пренесуваат, токму затоа ви препорачуваме да го посетиме овој остров каде ќе имате можност да го доживеете, а потоа многу лесно и вие да го прераскажете. По разгледот и посетата на островот Иос, на истиот ќе имаме можност и време за слободни активности, индивидуален ручек во некоја од традиционалните локални таверни покрај море, време за прошетка по скалестите и тесните улички на Хора и во вечерните часови повторно со брод пловење према Санторини, пристигнување на пристаниште Атињос, трансфер до хотел. Ноќевање.

6 ден – 30.04.2019 (вторник) САНТОРИНИ-СКОПЈЕ
Појадок. Напуштaње на собите околу 11:00 часот. Околу 12:30 часот се упатуваме на факултативна посета на најубавата и една од таков вид винарија во Грција.G. Koutsoyannopoulos Winery – Wine Museum, која датира од 1600-та година и се наоѓа 8 метри под земја(во природна карпа) во дожина од 300-та метри, поврзана со подземни простории во кој се гледаат (со анимации) презентации за историјата на виното. Во историјата на оваа винарија прикажани се сите четиринаесет генерации на производители на вино, од нејзиниот почеток до денес, посетата на винаријата завршува со дегустација и презентација на четирите најпознати вина кои што се произведуваат во оваа винарија, односно на Санторини. По посетата на винаријата околу 14ч, трансфер до пристаниште, чекирање и сместување на брод. Поаѓање за Пиреа во 15:25ч. Дневно/Ноќно пловење према Пиреа/ Атина. Пристигнување на пристаниште на Пиреа околу 23:00часот по локално време. Ноќно возење према Скопје и присигнување наредниот ден 01.05.2019 во раните утрински часови.

Редовна цена на аранжманот: 239€/14.820 ден.

Во цената на аражманот е вклучено:
· Превоз со високо туристички автобус (кој е на располагање и на Санторини)
· Четири ноќевања со појадок во Камари или Периса, хотел 3* или 2*
· Бродска карта, Пиреа – Санторини – Пиреа
· Трансфер пристаниште – хотел – пристаниште (со истиот автобус со кој патуваме)
· Пратител и претставник од агенцијата на островот за целиот Ваш престој.
· Организација и реализација на аранжманот

Во цената на аражманот не е вклучено:
· Доплата за еднокреветна соба 1/1 – 55€/3.410 ден.
· Дете до 2 години, плаќа само превоз – 60€/3.720 ден.
· Прво дете до 7 години, а не користи кревет спие со родители, плаќа само превоз+брод – 130€/8.060 ден.
· Второ дете до 12 години, плаќа минус 30% од вкупната сума на аранжманот.
· Вечерна посета на селото Пиргос (превоз и водич ) – 10€
· Целодневна екскурзија и разглед на островот (автобус+водич, 3ти ден по програмата) – 35€
· Целодневна екскурзија со брод (автобус+ водич+брод, ден 4ти по програмата)-35€
· Целодневна екскурзија на островот Иос (трансфер, хотел-пристаниште-хотел, бродска карта Санторнини-Иос-Санторни, локален водич на островот, разглед на островот, трансфер на островот) – 75€
· Посета на винарија (автобус+водич+влезница за винарија, резервација и дегустација на вино, 6ти ден по програмата) – 18€
· Вегигденски ручек, Камари/Периса индивидуално по желба на патниците
· Ручек/вечера (Фира/Камари/индивидуално по желба на патниците )
· Задолжително здравствено патничко осигурување
· Влезници за музеи и локалитети
· Индивидуални трошоци

Напомена:
· За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
· Хотелите се со 3* (Периса, Камари) се одредуваат во зависност од големината на групата. Во кој хотел ќе бидат сместени патниците ќе бидат информирани 15 дена пред тргнување, но агенцијата има право за промена на хотелот во случај да добие подобра категорија на хотел од претходно понудениот.
· Цените се по лице, сместување во двокреветни и трокреветни соби.
· Плаќање исклучиво во денарска против вредност по курс 62 мкд.
· За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. Целосна доплата 10 дена пред патување.
· За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот.
· Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација да си проверат дали патната исправа е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот.
· Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање .
· Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот до 5 дена пред поаѓање.
· За овој аранжман важат општите услови за патување на ТА Балкан Турист
· Агенцијата го задржува правото за промена на денот и часот за бродското пловење доколку има промени од страна на бродската компанија

Кападокија со Aнкара и Истанбул

велигден

Кападокија со Aнкара и Истанбул

За велигден и првомајски празници со автобус во неверојатна, волшебна и мистериозна Кападокија со Aнкара и Истанбул
(превоз + хотел 4* - 3 ноќевања со појадок и вечера во Кападокија + посета на Анкара + 1 ноќевање со појадок во Истанбул + пратител од агенцијата)
Поаѓање: 25.04.2019 – 01.05.2019

Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и пештерските цркви. Природата како да си поиграла со ова интересно делче од планетата, кое секојдневно мами голем број туристи. Величествената убавина на оваа област најдобро може да се види од воздух. Колоритните балони се неразделен дел од Кападокија и се надополнување на бајковитата глетка честопати фотографирана од посетителите. Нашата агенција на сите авантуристи годинава им овозможува да го почуствуваат духот на Кападокија, местото каде што започнало да се шири христијанството.

1 ден – 25.04.2019 (четврток) СКОПЈЕ – КАПАДОКИЈА – НЕВШЕКИР
Состанок на групата на паркингот на Дрводекор во 10:00 ч. Поаѓање во 10:30 часот. Се патува преку Грција, граничен премин Богородица со попатни паузи за одмор и царински формалности. Патот не води преку Кавала, граничен премин Ипсала. Време за царински формалности, патувањето продолжува према Истанбул – Анкара – Невшекир (ноќно возење се до наредниот ден до пладневните часови).

2 ден – 26.04.2019 (петок) КАПАДОКИЈА – НЕВШЕКИР
Пристигнување во Кападокија / Невшекир во пладневните часови. Сместување во хотел. Време за одмор, релаксација и слободни активности. Вечера. Ноќевање.

3 ден – 27.04.2019 (сабота) КАПАДОКИЈА
Појадок во хотел. Заминување на факултативен разглед со стручен локален водич на регионот Кападокија – вулканска област со карпести пејсажи кои датираат од пред 10 милиони години. Прекрасната „земја на убави коњи” Katpatuka (според старото Персиско име) е неверојатна земја, волшебна и мистериозна. Кападокискиот регион е исто така познат и по своите уметности, вклучувајќи рачно изработени керамички производи, рачно ткаени теписи како и производство на високо квалитетни вина. Прошетката започнува со замокот Учхисар, највисоката точка на Кападокија. Потоа, се упатуваме кон музејот на отворено-Ѓореме, срцето на Кападокија. Музејот е познат по фреските што датираат од 9-ти и 10-ти век, опишувајќи го животот на Исус Христос и монасите. Посетата на овој музеј на отворено е од големо значење за секој Христијанин. Сите цркви тука се изградени во карпи и датираат од 10-ти, 11-ти и 12-ти век, а најдобро сочувани фрески се во црквата на Св.Василиј Велики. Следна станица е Cavusin, кое е напуштено село со стари пештери и грчки куќи. Пауза за ручек. Посета на продавница за грнчарство со можност да се понесе прекрасен рачно изработен сувенир. Пауза за разглед на Pasabagi со невообичаената формација на троглава самовила, па посета на Деврент долината-Долина на Имагинација со безброј природни камени формации налик на животни. Посета на локална работилница за рачно ткаени теписи каде ќе се види нивната изработка и кратка пауза за дегустација на локални вина од една од најстарите винарии во Кападокија. Вечерта враќање во хотел. Вечера, припрема за факултативна посета на традиционален турски ресторан пропратено со ориентални музика и танци, (вклучува трансфер, неограничени локални пијалоци, и апетисани). Ноќевање.

4 ден – 28.04.2019 (недела) КАПАДОКИЈА
Рано наутро околу 04:30 часот (трансфер од хотел), факултативно летање со балон над Кападокија, волшебно, незаборавно, несекојдневно доживување (се разбира доколку временските услови дозволуваат). По летањето кратко наздравување со шампањ и добивање сетрификат за летање со балон. Враќање во хотел помеѓу 07:15 и 07:30 час. Појадок во хотелот. По појадокот факултативно околу 10:00 часот средба со стручен локален водич и трансфер се упатуваме кон подземниот град Деринкују, еден од најдобро зачуваните и најдлабоки подземни градови во Кападокија, 55м длабок и 8 ката отворени за посетители. Потоа посета на долината Ихлара – кањон долг 16км чии две страни се обиколени со карпести цркви. Овој поход трае околу 3 км со можност за кратка пауза за освежување во автентична кафетерија–чајџилница. Пауза за ручек во селото Белисирма, покрај реката Melendis, можност за вкусување на свежа пастрмка на жар. По ручекот ќе го посетиме манастирот Селиме, издлабен во карпите од страна на христијански монаси во 13-от век. Манастирот претставува една од најфасцинантните културни атракции за кој експертите велат дека требало 200 години време за да биде завршен т.е. издлабен во карпите. Манастирот е најголемата религиозна градба во областа Кападокија, а црквата во самиот манастир има катедрални димензии. На патот назад кон хотелот ќе застанеме во Долината на гулабите со кратка пауза за разглед и фотографирање. Враќање во хотел. Вечера. Факултативна посета на традиционална претстава Дервишка церемонија + трансвер – Dervish sema ceremonija. Вракање во хотел. Ноќевање.

5 ден – 29.04.2019 (понеделник) НЕВШЕХИР – АНКАРА – ИСТАНБУЛ
Појадок. По појадокот околу 10:00 часот напуштање на хотелот, багажот во автобус и се упатуваме према Анкара, главниот град на Турција, со попатна пауза и краток одмор на соленото езеро Туз Ѓолу, кое е едно од најголемите езера во светот од ваков вид. По паузата во пладневните часови се упатуваме према Анкара каде ќе имаме можност за посета на мавзолејот на Кемал Ататурк, таткото на модерна Турција. По посетата на мавзолејот време за слободни активности, прошетка и можност за шопинг во Анкара. Во доцните вечерни часови во договор со групата и пратителот поаѓање за Истанбул ноќно возење со попатни паузи.

6 ден – 30.04.2019 (втроник) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во раните утрински часови. Сместување во хотел и време за одмор во договор со групата и водичот (доколку собите во хотелот не се подготвени од претходни туристи, агенцијата има право веднаш да ја реализира пешачката тура, а по враќање назад во хотелот патниците се сместуваат во собите. Во овој случај патниците го оставаат својот багаж во хотелската просторија предвидена за истиот). После предвидената пауза, продолжува пешачката тура. Разгледот на пешачката тура е вклучен во цена, и вклучува разглед со локален водич на: Лалели џамија, Капали Чаршија, Сината Џамија, Хиподромот се до Аја Софија и запознавање на дел од градот.
Факултативните излети со локалниот водич започнуваат од црквата Аја Софија, која од 1934 год. е претворена во музеј. Таа е изградена во временски период од 10 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти, за време на владеењето на царот Јустиниан во VI-от век посветена на боженствената мудрост. Црквата Аја Софија била најголемата црква која постоела во Европа се до изградбата на Свети Петар во Рим. Нејзината внатрешноста е претставена со византиски мозаици од VI-от до XIII-от век. Освен тоа, Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османлиските освојувачи во 1453-та година. Посета на Топ Капи палатата. Топ Капи палатата на Султаните, којашто е изградена е на површина од 700.000 квадратни метри се состои од три главни делови: бирун, ендерун и харем. Исто така, палатата вклучува: различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче. Враќање во хотел, слободно попладне и индивидуални активности. Ноќевање.

7 ден – 01.05.2019 (среда) ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот околу околу 09:30 часот во договор со групата се упатуваме на крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со стручен локален водич. На ова 90 минутно крстарење по Босфор ќе имаме незаборавно доживување на еден поинаков Истанбул, со сите занаменитости одблизу. Пред да отпочне нашето крстарење на самото пристаниште можат да се вкусат традиционални турски сендвичи со риба, истиот се подготвува во мали традиционални бродчиња каде што може сендвичот да се изеде на традиционални мали дрвени масички и столчиња и може да се ужива покрај морето. Завршување на крстарењето. Околу 12:00 се упатуваме према Долмабахче палатата-т.н. Турскиот Версај. Таа е првата историска палата од осмалниската империја изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година истата служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк кој бил основачот на турската држава наследена и отпратена во историјата во XIX-от и XX-от век, која претходна некогаш била главна Отоманска империја. По крстарењето околу 15:00 часот се упатуваме кон познатиот трговски центар “Форум” Истанбул, каде се наоѓа најголемиот аквариум во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри, со продавници од светски познати брендови. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули. Водениот базен има површина од 8000 м2. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски риби. По посетата на трговскиот центар и аквариум планирано тргнување за Скопје околу 16:30–17:00 часот по локално време. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во Македонија наредниот ден 02.05.2019 во утринските часови.

Редовна цена на аранжманот – 199 € / 12.340 ден

Во цената на аражманот е вклучено:
· Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Кападокија – Истанбул – Скопје
· 3 ноќевања со појадок и вечера во Кападокија – TAS SARAY HOTEL 4* UGRUP (или соодветен и сличен на горе наведениот хотел по програмата)
· 1 ноќевање со појадок во Истанбул во хотел со 3* или 4* во населбата Лалели
· Посета на Анкара и соленото езеро Туз Ѓолу
· Пешачка тура во Истанбул – хотел – Капали Чаршија – Сината Џамија-хотел
· Посета на Outlet Shopping Centar FORUM
· Трансфер до хотел Невшехир – Угруп / Кападокија
· Претставник / пратител од агенцијата за целиот Ваш престој

Во цената не се вклучени следниве услуги:
· Факлутатива од трет ден со сите влезници и ручек опишана во програмата – 45€
· Факултатива од четврт ден со сите влезници и ручек опишана во програма – 45€
· Посета на традиционален турски ресторан со ориентални танци, музика, со вклучени неограничени пијалоци и апетисани, трансвер – 35 €
· Дервишка претстава / церемонија – 25€
· Летање со балон во времетраење од околу два часа по програма од четвртиот ден – 160 евра.
· Аја Софија – 15€
· Топкапи Палатата – 15€
· Крстерење по Босфор – 20€
· Долмабахче Сарај – 17€
· Задолжително здравствено и патничко осигурување.
· Индивидуални трошоци

Напомена:
· Калкулацијата е правена на минимум пријавени 40 патници.
· За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ.
· За уплати на “early booking” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот.
· Хотелите се одредуваат во зависност од големината на групата. Во кој хотел ќе бидат сместени патниците ќе бидат информирани 15 дена пред тргнување, но агенцијата има право за промена на хотелот во случај да добие подобра категорија на хотел од претходно понудениот
· При резервација и уплата на аконтација задолжително пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот и уплата за истите од 30% (во случај да се откажете попатно уплатените средства не се рефундираат и не се префрлаат со друга факултатива).
· Се однесува на факултативните екскурзии во случај на промена на цените од страна на партнерот во Турција поради не стабилноста на турската лира може да претрпат промени, за кои благовремено ќе бидете информирани преку нашиот веб-сајт
· Целосна доплата на аражманот 10 дена пред поаѓање.
· Цените се по лице, сместување во двокреветни и трокреветни соби , и валидни за пријавување на мин. 2 и 3 лица.
· Доплата за соба 1/1 (сам во соба) 2.190 денари за хотелот во Кападокија
· Доплата за соба 1/1 (сам во соба) 1.240 денари за хотелот во Истанбул
· Деца до 1.99 год.бесплатно
· Дете од 2год.-11.99 плаќа минус 30% од цената
· Плаќање исклучиво во денарска против вредност по курс 62 мкд.
· Отказ од страна на агенцијата 10 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
· Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање
· Валидноста на патните исправи се обврска на патниците при уплата на резервација да си проверат дали патната исправа е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот.
· За овој аранжман важат општите услови за патување на Т.А Балкан Турист

Прага, Дрезден и Виена

Велигден

Прага, Дрезден и Виена

Автобус

25. април (четврток) Скопје – Прага
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 13:00 часот. Тргнување за Прага во 13:30 часот. Се патува преку Р.Србија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

26. април (петок) Прага
Пристигнување во Прага околу пладне. Панорамски разглед на градот со стручен локален водич: Старо место: Карловиот мост, споменикот на Карло IV, Вацлавскиот плоштад, Староградскиот плоштад со познатиот астрономски часовник – Орлој, градската куќа, Тунската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашката кула, Универзитетот на Карло IV, Националниот музеј, Горниот град: Дворецот Храдчани, Катедралата Св. Вито, Претседателската палата… Сместување во хотел. Ноќевање.

27. април (сабота) Прага – Карлови Вари
Појадок. Факултативен излет до Карлови Вари, најпознатиот бањски центар во Чешка, популарно одморалиште на европската аристократија и културна елита од 19-ти век. Можност за посета на еден од 12-те извори, прошетка покрај нео-ренесансните колонади, паркови, кафеани. Надалеку познати се локалните производи од порцелан, стаклото „мосер”, како и ликерот „беќеровка”. Враќање во Прага во попладневните часови. Вечерта,факултативно крстарење со брод по реката В‘лтава. Ноќевање.

28. април (недела) Прага – Дрезден
Појадок. Препорачуваме целодневен факултативен излет до Дрезден – четвртиот по големина, урбан град во Германија, после Берлин, Хамбург и Келн. Прв пат се именува како град во 1206 година. Поради своето изонредно културно значење исто така се нарекува Фиренца на Елба. Во овој град застапени се многу барокни градби: Операта Земпер, Палатата Цвингер (во која има 5 музеи), протестантската Богородична црква, римокатоличката Дворска црква, Резиденционалната палата (денешниот државен музеј каде се чува Зелениот трезор), палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински), делот на некогашниот градски ѕид, Августовиот мост… Враќање во Прага во вечерните часови. Препорачуваме посетна на национален ресторан – пивница. Ноќевање.

29. април (понеделник) Прага – Виена – Скопје
Појадок. Патувањето продолжува кон Виена. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Oперата, Парламентот, Музејот на современа уметност, Градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, црквата Вотив, зимскиот дворец Хофбург. Слободно попладне до тргнување за Скопје во попладневните часови. Ноќно возење преку Унгарија и Србија со куси попатни паузи. Пристигнување во Скопје следниот ден во пладневните часови

Цена на аранжманот: 11.720 денари (189€)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
– Сместување во хотел 3*** во Прага на база 3ноќевања со појадок
– Организиран разглед на Виена
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Разглед на Прага со локален водич 10 евра
– Крстарење со брод по В’лтава 15 евра
– Излет до Карлови Вари 25 евра
– Факултативна посета на Дрезден 30 евра
– Вечера во национален ресторан – пивница 35 евра
• Задолжително патничко-здравствено осигурување

Напомена:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат!
– За факултативните излети најдобро е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на Т.А. Балкан Турист
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
– Т.А.Балкан Турист го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл. Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.

Букурешт и Tрансилванија

Велигден

Букурешт и Tрансилванија

Автобуска програма (25.04 – 29.04.2019)

Ден 1 25.04.2019 четврток Скопје – Букурешт
Собир на групата кај Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн. Поаѓање кон Романија. Ноќно возење преку Бугарија до Романија.

Ден 2 26.04.2019 петок Букурешт
Очекувано пристигнување во утринските часови во Букурешт по што веднаш се започнува со разглед на градот.
Парламентот
Започнуваме со разглед на Букурешт со водич и се упатуваме кон најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. Слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.
Плоштадот на Револуцијата
Плоштадот на Револуцијата е следното место на посета. Тука ќе се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.
Ca-ea Victoriei
Продолжуваме со кратко возење по авенијата Ca-ea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.
Куртија Веке
Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал. Сместување во хотел. Слободно време за одмор.
Вечерна организација: Организирана прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник –(Факултатива – 5 евра)
Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3 27.04.2019 сабота Термални Бањи и Дочек на Велигден
Појадок. Околу 11 часот факултативно заминување кон Термалните Бањи кој се наоѓаат во Северниот дел на Букурешт на само 30 км од ценарот на градот. Дозволете си едно поинакво утро во неколку часовно целосно опуштање во Термалните Бањи.
Располага со 9 базени со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода.Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 илјади растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да избегнете од секојдневниот градски живот.
Враќање во хотел во договорено време, слободно време за одмор.
Вечерта околу 21:30 собир на групата пред хотелот и сите заедно се упатуваме во црквата СВ. Ѓорѓија во Букурешт да ја проследиме целосната церемонија за Велигден.
По завршување на целосната церемонија сите заеднички се упатуваме кон хотел пешачејќи со запалени свеќи во име на традицијата која што ја има Романија за овој Христијански празник. Ноќевање.

Ден 4 28.04.2019 недела Пелеш, Бран и Брашов
Појадок. По појадокот се упатуваме на факултативен излет кон Трансилванија. Посета на преубавиот замок Пелеш, замокот Бран и магичното гратче Брашов.
Пелеш
Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил- грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки,канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло,таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.
БРАН „домот на Дракула” Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа(Влашка). Владетелот и воин Влад Цепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920год. замокот станува Кралска резиденција и дом на Кралицата Мари, чија ќерка го наследила за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, Романската Влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на Тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик Вон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.
Брашов Лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и “Градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати.Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatu-ui, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242 год. Враќање во хотелот во Букурешт во доцните вечерни часови.
Ноќевање.

29.04.2019 понеделник Букурешт – Скопје
Појадок и напуштање на собите. Се упатуваме во трговскиот центар AFI Cotroceni каде што имаме слободно време за шопинг.
Поаѓање за Македонија во 14:00ч. Очекувано пристигнување во Скопје, во раните утрински часови.

Цена на аранжманот: 139 € (8.620)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Автобуски превоз на релација Скопје- Букурешт – Скопје
– 3 Ноќевања со појадок во Хотел Andy Hote- 3***
– Разглед на градот Букурешт со водич
– Пратител и организација на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативна вечерна организација (прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник) – 5€
– Факултативна посета на Термалните бањи во Букурешт (25 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите простории)
– Факултативен излет „Трансилванија“ : Посета на замокот Пелеш со вклучена влезница и посета на местото Бран со истоимениот Замок на Дракула( Влезницата за замокот не е вклучена. Цената за возрасни 40 леи за студенти 25 леи) и посета на градот Брашов (со превоз и пратител) – возрасни 35€ – студенти 30€
Патничко осигурување – 200 мкд.
Доплата за 1/1 соба 45 евра