Велигден во Истанбул

Велигден

Истанбул

2 ноќевања / автобус

1 ден / 25.04.2019 (четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од градовите:Скопје во 16:00 ч. (Хотел Вип наспроти Саем).Велес во 17:45 ч..Кавадарци во 18:30 ч.,Неготино во 18:45 ч
Се патува преку граничен премин Богородица, Ноќно патување со попатни паузи.

2 ден / 26.04.2019 (петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во предпладневните часови, сместување во хотел со 3* Хотелот се наоѓа во областа Лалели, по сместувањето со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки), Сината Џамија (изградена од познатиот Мехмед Ага и единствената џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (најпрво црква на Светата мудрост градена во времето на византискиот цар, по освојување на градот од Мехмед освојувачот ја претвара во џамија за денес да биде музеј и една од најпосетуваните атракции во Истанбул), Палатата Топ Капи – (музејот каде се наоѓа мечот на пророкот Мухамед и административен центар на Османлиската Империја во која турските султани живееле со векови и буквално представува град во град). Слободни активности.можност за шопинг во Капали Чаршија и слободни активности.Ноќевање

3 ден / 27.04.2019. (сабота) ИСТАНБУЛ
После појадокот со локален водич панорамски разглед на градот, посета на Царигратската Патријаршија каде што се слави Исусовото воскреснување незаборавното крстарење по Босфорот, факултативен разглед на прекрасната палата Долма Бахче со зелените паркови и раскошот кој го нуди и кој ќе ви остане во сеќавање)
Факултативна посета на Miniaturk (овде може да ја видиме Турција во мало најпознатите градби во минијатурно издание прекрасно место за добри фотографии.слободни активности. Факултативна вечера во турски 3 часовно ноќно крстарење со музичка програма, јадење и неограничено безалкохолно пиење – со ориентални танци. Ноќевање.

4 ден / 28.04.2019. (недела) ИСТАНБУЛ
Појадок и одјавување од хотелот. За крај посета на трговскиот центар FORUM во кој се наоѓа еден од најголемите подземни аквариуми Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија, ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5. ден / 29.04.2019 (понеделник) МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во утринските часови.

Цена на аранжманот за уплата до 31.03.2019 : 5.580 мкд
Редовна цена 6.000 ден

ГРАТИС: ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД И ПЕШАЧКА ТУРА СО ЛОКАЛЕН ВОДИЧ

Во цената на аранжманот е вклучено:
– превоз на наведената релација со високо туристички автобус;
– панорамски разглед на Истанбул со локален водич
– 2 ноќевања со појадок во 3* во Истанбул
– посета на Хиподромот;
– посета на Сината Џамија
– професионален туристички придружник;
– организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– традиционална турска вечера – 35€- крстарење со брод по Босфор – 20€;
– посета на Долма Бахче Сарај(превоз | влезница | локален водич) – 25€
– посета на Аја Софија (влезница, аудио сет (слушалки), локален водич) – 15€
– посета на Топ Капи Палатата (влезница, локален водич) – 15€;
– посета на Miniaturk (влезница,превоз, локален водич) – 10€;
– посета на Аквариумот Turkuazoo превоз | влезница) – 20€;
– здравствено патничко осигурување (задолжително) – 200мкд.

Напомена:
– За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;
– Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
– Уплата исклучиво во денари.

Aspida Hotel

Лето 2019

- 10 % ЗА УПЛАТА ДО 28.02.2019

ASPIDA HOTEL

Полихроно

БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА 3-ТО И 4-ТО ЛИЦЕ ВО СТУДИО

“ASPIDA HOTEL” Се наоѓа на 80 метри од прекрасната плажа во Полихроно. Сите студија се на ниско приземје. Располагаме со 5/3 студиа сите се во сопствен закуп и се опремени со: комплетно опремена кујна, тоалет, широки балкони, комарници на вратите А/С – клима ТВ, WI-FI. (користењето на климата е вклучено во цената)

УСЛУГИ:
• Цените сo * се дадени за пакет аранжман по лице за 7 ноќевања со вклучен превоз за минимум 2 лица во студио
• Цените без * се дадени за наем за студио за 7 ноќевања
• Во студијата e дозволено сместување на лица согласно предвидениот капацитет т.е. број на кревети. Преку дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 години во кревет со родител
• Сите попусти за деца и трети лица важат при сместување во соба со 2 возрасни лица
• при резервација задолжителна уплата на аконтација од 30%, во случај на откажување уплатената аконтација не се враќа
• поради генерално чистење на студиата после секоја смена, студијата се напуштаат во 09:00 часот, а се добиваат после 14:00 часот по локално време
• Промена на постелнината во собите се врши на 4-от ден од престојот,
• Кај пакет аранжманите за 7 ноќевања важат следните услови:
o Дете до 2 години (без седиште) – бесплатно
o За деца 02-12 години – сместување бесплатно, доплата за превоз од 25 €
o Сместување на 3-то возрасно лице над 12 години во студио – сместување БЕСПЛАТНО – доплата за превоз 35 €,
o За брзината и квалитетот на интернетот агенцијата неможе да гарантира

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
• Задолжително патничко и здравствено осигурување – инфо во агенцијата
• Климата е вклучена во цената
• За користење сопствен превоз кај пакет аранжманите се одбива по 10 € од лицата што плаќаат 100%
• За користење на две смени (7+7 ноќевања) одобруваме попоуст од 10% на втората смена, за уплата на рана резервација не важи попустот
• Превоз: возрасни 35 € (повратен билет) / 25 € (1 правец); деца од 2-12 години 25 € (повратен билет) / 20 € (1 правец)
• Цените се изразени во € – евра, по курс 1 € = 62 мкд
• Во цената не е вклучена туристичка такса за престој која изнесува 0,50 евра од ден по соба се плаќа на лице место
• За овој аранжман важат општите услови на патување пропишани од “СКТМ“ и Т.А.“БАЛКАН ТУРИСТ“. ЛИЦЕНЦА – “А“ за вршење на туристичка дејност

Велигденски понуди