Белград и Нови Сад

24 мај

Белград и Нови Сад

24.05 - 26.05.2019

Градот кој не спие

Белград е на листата на светски градови по разновидноста и понудите за ноќен живот и забава. Има прекрасни ресторани, барови и ноќни клубови како и добро познатите сплавови на реките Дунав и Сава, ентузијастичкото домашно население придонесува за пријатна атмосфера и добра забава

1 ден (24.05 – петок)
Состанок на групата во 00:30 часот на паркингот спроти хотел „Холидеј Ин“, тргнување за Белград во 01:00 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со куси попатни паузи за царински формалности и одмор. Пристигнување во Белград во утринските часови. Разгледyвање на градот со стручен локален водич: хотел Москва, улицата Кнез Михајлова, Соборната црква, Булеварот на Револуцијата, тврдината Калемегдан, ридот Топчидер (стадионите на Црвена Ѕвезда и Партизан). Сместување вo преубавиот хотел „Компас – Ривер Сити” (https://compassrivercity.com/) koj е единствениот брод-хотел во Белград, долж крајбрежјето на реката Дунав, кој е на само 3 км одалечен од најпозната улица Кнез Михајлова.Секоја од собите кои се автентични бродски кабини располагаат со бесплатен интернет, кабелска телевизија, минибар, сеф, клима…

2 ден (25.05 – сабота)
Појадок. По појадокот одјавување од хотел и поаѓање кон Нови Сад. Разглед на градот: Плоштадот Слобода на кој се наоѓа катедралната црква Имена Маријаниног, улицата Змај Јовина каде што се наоѓаат многубројните бутици и ресторани, Владичански двор – најзначајното архитектонско дело во Нови Сад, Соборната црква Свети Великомаченик Геогрије, Дунавскиот мост и посета на познатата Петроварадинска тврдина. Сместување во хотел. Попладнето посета и можност за шопинг во најпознатиот OUTLET CENTER INDZIJA – со попусти до 70% на наjпознатите светски брендови GUESS, NINE WEST, TOMMY HILFIGER… Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден (26.05 – недела)
Појадок. Напуштање на собите во 10:00 часот. Поаѓање кон Македонија, со попатна посета на „ИКЕА” кај Белград. Слободно време. Поаѓање за Скопје. Патување со кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 5.270 денари

Цената вклучува:
* Автобуски превоз на наведената релација
* 1 ноќевања со појадок во Белград во хотел Compass River City – https://compassrivercity.com/
* 1 ноќевање со појадок во хотел Дуга 3* во Нови сад – https://www.hotelduga.com/
* Разглед на Белград
* Посета на „ИКЕА“
* Организација на аранжманот со лиценциран придружник – пратител на групата

Цената не вклучува:
* Туристичка такса (1 еврo) – 62 денари по лице по ноќевање (задолжително во агенција)
* Патничко-здравствено осигурување – 120 ден
* Разглед на Нови Сад со водич и попатна посета на шопинг центар Инџија (15 евра) – задолжително

Напомени:
* За реализација на аранжманот е потребен минимум од 40 патници.
* Плаќањето се врши во агенција во денарска противредност по курс 1 евро = 62 мкд
* Резервација на аранжманот исклучиво со уплата од минимум 30% од износот, останатиот износ се доплаќа најдоцна до 10 дена пред поаѓање (освен за синдикати)
* Т.А. Балкан Турист го задржува правото во случај на промена на цена на аеродромски такси, хотелско сместување, недоволен број на патници да ја зголеми цената на патувањето или во целост го откаже, но не покасно од 7 дена пред поаѓање.

* НАПОМЕНА: ПАСОШИТЕ ТРЕБА ДА ИМААТ ВАЖНОСТ МИНИМУМ 3 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА ЗАВРШУВАЊЕ НА ПАТУВАЊЕТО !!! (може да се патува и со лична карта)

Копаоник – Брзече

Нова Година 2019

Копаоник - Брзече

4 дена/3 пoлни пансиони +2 свечени вечери

Термин:30.12.2018-02.01.2019

30.12.2018
Состанок на групата од пред Холидеј Ин во 08:00 часот. Поаѓање кон Kопаоник, пристигнување во Брзече – Копаоник, сместување во Хотелот. Ручек. Слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.

31.12.2018
Појадок. По појадокот заминување кон скијачките центри на Копаоник и запознавање со нивните убавини, Слободно време за индивидуални активности. Припрема за најлудата ноќ. Свечена вечера со музика и забава до раните утрински часови. Ноќевање

01.01.2019
Појадок. Индивидуална прошетка во Брзече, за љубителите на белиот спорт и можност за факултативна посета на скијачките центри. Ручек во хотелот. Реприза на 31.12 со Свечена вечера и музика. Ноќевање

02.01.2019
Појадок. По појадокот заминување за Македонија. Во вечерните часови пристигнување во Скопје

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ИЗНЕСУВА: 180 €

ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО
– Сместување во www.kopapartmani.co.rs
– Превоз со високотуристички автобус
– Oрганизација и водство на патувањето
– 3 полни пансиони со 2 свечени вечери со музика
– Туристичка такса за возрасни и деца.
– Трансфер со шател бус до скијачките центри на Копаоник на 31.12.2017

Деца од 3 до 9 години плаќаат 135 € ги користат сите услуги плус ден 15 еур
За сопствен превоз се одбива 10 € и туристичка такса плаќаат на лице место

ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО
– Индивидуални екскурзии и дополнителни индивидуални барања и трошоци
– Трансфер со шател бус до скијачките центри на Копаоник на 01.01.2019 со доплата од 3 еур.
– Услуга полу пансион плус ден со доплата од 25.5 еур со предходна резервација во агенција
– Патничко осигурување – 5 €
Важат општите услови за патување на ТА. Балкан Турист и СКТМ

FAMILY HOTEL ANGELA 4*

ЗИМА 2017/2018

FAMILY HOTEL ANGELA 4* - KOPAONIK

Во цената е вклучено:

– Сместување на база полупансион (доручек и вечера – шведска маса)
– Специјална Божиќна вечера (25.12.2017, 07.01.2018)
– Посебна програма за деца на возраст од 3 до 12 год во период од17.12.2017 – 31.03.2018: дневен програмна анимација со професионална грижа за децата во детскиот клуб – 6 дена во текот на смената од 10.00-16.00 h (освен на денот на доаѓање и заминување од хотелот)
– Програм за бебиња (греач за шишенце, пулт за пресоблекување, кадичка, креветче за бебе со предходна најава; високи столчиња во ресторанот
– Неограничено користење на содржините во Spa & Wellness центарот во Hotelu Angella: jacuzzi, hammam,финска сауна, infrared сауна, kneipp, gym
– Wi-Fi
– Хотелско осигурување
– Користење на простор за скии

Во цената не е вклучено (задолжително плаќање при резервација):

– Туристичка такса – 1 EUR по лице по ноќ , 50,0 центи за деца од 7 до 15 години , деца од 0 до 7 години не плаќаат такси

Услови за Family Hotel Angella****:

– Дете од 0 – 2год. што дели кревет со двајца возрасни- БЕСПЛАТНО во 1 /2 соба
– Дете од 2-7год. што дели кревет со двајца возрасни – БЕСПЛАТНО
– Дете од 7 – 12год. со двајца возрасни,ако користи посебен лежај – попуст 50%
– Дете од 2 – 12год. ако користи помошен лежај или основен лежај- попуст 50% (со минимум 1возрасно лице
– Две деца од 2 – 7год. со 1возрасно лице – едно дете бесплатно, второто дете има попуст 50% во 1/2 соба
– Две деца од 7 – 12год. со 1возрасно лице – секое дете на помошен лежај има попуст 50% во 1/2+1
– Две деца од 2-12год. со двајца возрасни – секое дете на помошен лежај има попуст 50% во 1/2+2, 1/2 ++ соба или 1/2+2 апартман
– Второ возрасно лице на помошен лежај – попуст 20% во 1/1+1 соба
– Трето или четврто лице на помошен лежај 20 % попуст во 1 /2+1 , 1 /2 +2 соба или 1 /2+2 апартман
– Трета возрасно лице во премиум апартман 403 или 405 – попуст 10% на помошен лежај
– Петто возрасно лице во премиум апартман 401 – попуст 10% на помошен лежај

Доплата во пред продажба или на лице место (не е задолжително):

– Ski школо и snowboard школо – Пакети од 6, 5, 3, 2 дена
– Дочек на Нова Година во Grand Hotel & Spa**** цени во пред продажба за резервација до 01.12.2017 – Свечана вечера 31.12.2017. со музичка програма со популарни естрадни звезди. Доплати на рецепцијата на хотелот: VIP зона 180 €; I зона 135 €; II зона 117 €; деца од 0-7 год. гратис; деца 7-12 год. попуст 50%

Доплата на лице место (не е задолжителна):

– Јавен паркинг, јавна гаража

АПАРТ ХОТЕЛ БРЗЕЧЕ

Зима 2017/2018

хотел коп апартмани брзече - копаоник

Во цената на аранжманот е вклучено:

Сместување во 1/2, 1/3, 1/4 www.kopapartmani.co.rs
Смештај на база-полн/полу пансопн ( доручек и вечера-шведска маса
Избрана услуга спрема програма
Организација на аранжманот
Wi-Fi
Паркинг (предходна резервација не е потребна)

Во цената на аранжманот не е вклучено:
Превоз Скопје-Брзече-Скопје 40€
Шатл бус до скијачкиот центар Копаоник повратен билет 5€ на ден
Патничко осигурување 5€.
Таксата за престој изнесува: 110,00 дин(1€) за возрасни на ден, за деца 7-15 год. 60,00 дин (0.50€), а за деца до 7 год не се наплаќа

Доплата од 25€ за свечена вечера за Стара Нова година.

Секоја странка треба да биде запозната со условите на програмот при уплата!

НАЧИН И УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:
Тргнување во 04:00 часот од пред Дрво Декор / Враќање во 15:00 часот
Цените се изразени во евра / Плаќање во денарска против вредност по курс 62 !
При резервација се уплаќа 40% од вкупната вредност на аранжманот. Остатокот, се уплаќа најкасно 10 дена пред почетоткот на користење на аранжманот
Постои можност на плаќање и со картици.
За уплата на аванс од 40% од целиот аранжман цената е загарантирана т.е. не е подлежна на промени.

УСЛОВИ ЗА ДЕЦА :

Деца 0,50€ за дентуристичка такса
Деца до 3 год бесплатен превоз
Деца до 8 год 25 евра доплаќаат за превоз
Од 3-9 год 70% плаќаат, ги користат услугите на хотелот.

ОПИС НА СОБИТЕ: TВ, ТОАЛЕТ, КУЈНА, ТЕЛЕФОН, ПАРНО. www.kopartmani.co.rs