СОЛУН – ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ

СЕКОЈ ВИКЕНД ВО ОКТОМВРИ И НОЕМВРИ

СОЛУН – ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ

2 дена / 1 ноќевање / автобус

1 ден СКОПЈЕ – СОЛУН – ПАРАЛИА
Состанок на групата во 05:00 часот на паркингот на хотел ВИЛ (спроти скопски саем). Поаѓање за Грција во 05:15 часот. Поаѓање од Кавадарци во 06:30 часот од булеварот кај гранична полиција. Пристигнување во Солун во раните утрински часови. Посета на шопинг центрите COSMOS и IKEA. Слободно време за шопинг. Во договореното време поаѓање за Паралија. Пристигнување во Паралија во вечерните часови. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден ПАРАЛИА – МЕТЕОРИ – СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот, заминување на групата кон Метеори. Посета на една од најатрактивната дестинација – Метеори. Метеорите се таканаречени „карпи во воздухот“ или „горе во небото“, едни од најголемите православни комплекси во Грција. Шесте манастири се изградени на природни столбови од песочен камен, а се наоѓаат во близина на планината Пинд во централна Грција. Денес од шесте манастири, пет се машки, а еден е женски манастир, и дел од нив служат како туристичка атракција. Целиот комплекс е под заштита на УНЕСКО. Посета на фабриката за изработка на Икони со можност да си купите по поволни цени. Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во Кавадарци и Скопје во вечерните часови.

ЦЕНА на аранжманот 2.950,00 денари

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Превоз со високотуристички автобус на дадените дестинации;
• Сместување во хотел 3* – 1 НП (ноќевање со појадок);
• Посета на Солун и Шопинг центрите Космос – Икеа;
• Организирана посета на Метеори;
• Професионален лиценциран придружник за време на патувањето;
• Организација и реализација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Влезници за Метеорите – (се плаќа на лице место);
• Патничко осигурување е задолжително и треба сами да си го извадите. Во случај да немате патничко осигурување агенцијата не сноси одговорност за евентуалните последици по патникот.

Напомена:
Oрганизаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата. Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 5 дена пред поаѓање;
За реализација на аранжманот потребени се минимум од 50 патници;

За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и T.A. Балкан Турист Травел Компани – Кавадарци

Виена

8ми декември

Виена

Автобус / 5 дена / 2 ноќевања

06 декември 2019 (петок) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – ВИЕНА
Состанок на групата пред гранична полиција во 13:15 часот. Поаѓање во 13:30 часот. Во Скопје на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 15:00 часот. Тргнување за Виена во 15:30 часот. Се патува преку Србија и Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

07 декември 2019 (сабота) ВИЕНА – шопинг центар Parndorf
Пристигнување во предпладневните часови посета на аутлет шопинг центри Designer Outlet Parndorf. Во попладневните часови заминување и сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во вечерните часови организирана прошетка низ центарот на Виена со пратител. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

08 декември 2019 (недела) ВИЕНА
Појадок. По појадокот следи панорамски разглед на градот со локален водич: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан, Бург театар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере (без влез), Операта, Градското Собрание Ратхаус, Парламентот, Универзитетот… Слободно време за индивидуални активности и шопинг во центарот на Виена и познатата шопинг улица Марија Хилфер штрасе. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

09 декември 2019 (среда) ВИЕНА – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Напуштање на хотел. Факултативна посета со локален водич на дворецот „Шенбрун“ познат како летната резиденција на Хабзбуршката монархија, изграден 1.700 г. Дворецот со околните волшебни градини говорат за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Фрањо Јосиф…Слободно време за индивидулани активности. Во попладневните часови заминување за Скопје.

10 декември 2019 (четврток) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Пристигање во Скопје во предпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 8.620 денари (139 евра)
за уплата до: 15.11.2019

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација;
• Сместување во Хотел 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок;
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Организиран разглед на Виена 10 еур;
• Посета на Шенбрун со вклучена влезница 35 евра;
• Влезници во музеите и културно – историските споменици;
• Со доплата за еднокреветна соба 2480 ден.;
• Патничко-здравствено осигурување – задолжително.

НАПОМЕНИ:
• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници;
• За реализација на факултативните излети потребен е минмум од 25 особи;
• За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ;
• Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари;
• Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето;
Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите по денови од за него оправдани и објективни причини.

Истанбул

8ми декември

Истанбул

царската престолнина на два континенти

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

06 декември (петок) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Во Кавадарци во 17:30 часот пред гранична полиција.Се патува преку Р.Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

07 декември (сабота) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Посета на Вселенската патријаршија. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула… Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

08 декември (недела) ИСТАНБУЛ – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ – БОСФОР
Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, предлагаме факултативна посета на Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот.Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

09 декември (понеделник) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ – МИНИЈАТУРК – КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ
Појадок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители… Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни… Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Факултативно – посета на МИНИАТУРК – минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60.000 м2, најголем минијатурен парк во Светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25… Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи. Пристигнување наредниот( 10 декември)ден во раните утрински часови.

Цена на аранжманот: 5.520 денари (89 евра) за резервации до 11.11.2019
Редовна цена на аранжманот: 6.140,00 денари (99 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус;
• Сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок;
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Панорамски разглед на Истанбул 10 евра;
• Крстарење со брод по Босфор 15 евра;
• Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра;
• Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра;
• Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 30 евра;
• Вечера во национален ресторан 30 евра;
• Влезници во локалитетите Аја Софија 20 евра, Топ Капи 20 евра;
• Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра;
• Посета на Минијатурк 10 евра;
• Доплата за 1/1 соба 800 денари;
• Задолжително патничко – здравствено осигурување.

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на Т.А.Балкан Турист Травел Компнаи Дооел.
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд
– Т.А.Балкан Турист Травел Компaни Дооел го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. . Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите попрограмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.
предвидензапосета и сл.
– Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето !!!!

Букурешт и Трансилванија

8ми декември

Букурешт и Трансилванија

4 дена / 2 ноќевања

1. 06 декември (петок) Кавадарци – Скопје – Букурешт
Собир на групата кај Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн. Поаѓање кон Романија во 19 часот. Ноќно возење преку Бугарија до Романија.

2. 07 декември (сабота) Букурешт
Очекувано пристигнување во утринските часови во Букурешт по што веднаш се започнува со разглед на градот.
Парламентот
Започнуваме со разглед на Букурешт со водич и се упатуваме кон најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. Слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.
Плоштадот на Револуцијата
Плоштадот на Револуцијата е следното место на посета. Тука ќе се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.
Calea Victoriei
Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.
Куртија Веке
Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Тепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал.
Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Вечерна организација: Организирана посета на Christmas Market – (Факултатива – 5 евра) Враќање во хотел. Ноќевање.

3. 08 декември (недела) Пелеш, Бран и Брашов
Појадок. По појадокот се упатуваме на факултативен излет (35 евра)кон Трансилванија. Посета на преубавиот замок Пелеш, замокот Бран и магичното гратче Брашов.
Пелеш
Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил- грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки,канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло,таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.
БРАН “домот на Дракула” Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа(Влашка). Владетелот и воин Влад Тепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920год. замокот станува Кралска резиденција и дом на Кралицата Мари, чија ќерка го наследила за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, Романската Влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на Тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик Вон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.
Брашов
Лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и “Градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати.Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242 год.
Враќање во хотелот во Букурешт. Ноќевање.

4. 09 декември (понеделник) Термални Бањи/ Трговски центар – Скопје-Кавадарци
Појадок, Напуштање на хотелот. Околу 10 часот факултативно заминување кон Термалните Бањи кој се наоѓаат во Северниот дел на Букурешт на само 30 км од ценарот на градот. Дозволете си едно поинакво утро и 3 часовно целосно опуштање во Термалните Бањи. Располага со 9 базени со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода.Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 илјади растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да избегнете од секојдневниот градски живот. За сите останати што нема да ги посетат Термалните бањи имаат слободно време во трговскиот центар AFI Cotroceni за шопинг. Поаѓање за Македонија во 14:00ч. Очекувано пристигнување во Скопје, во раните утрински часови на 10.12.2019 Вторник.

Цена за уплати до 31.10: 89 евра (5.520,00 мкд)
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 129 евра (8.000,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Автобуски превоз на релација Скопје- Букурешт – Скопје;
• 2 Ноќевања со појадок во Хотел Andy 3*;
• Разглед на градот Букурешт со водич;
• Пратител и организација на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Факултативна вечерна организација (прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник) – 5€;
• Факултативен излет „Трансилванија“ : Посета на замокот Пелеш со вклучена влезница и посета на местото Бран со истоимениот Замок на Дракула ( Влезницата за замокот не е вклучена. Цената за возрасни 40 леи за студенти 25 леи) и посета на градот Брашов (со превоз и пратител) – возрасни 35€ – студенти 30€;
• Факултативна посета на Термалните бањи во Букурешт (25 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите простории за 3 часа.);
• Патничко осигурување

НОВИ САД – ФРУШКА ГОРА – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ

Нова Година 2020

НОВИ САД – ФРУШКА ГОРА – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

29.декември (недела) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – НОВИ САД
Состанок на групата пред Гранична полиција во 09:15 часот.Во Скопје на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 23:00 ч. после полноќ. Поаѓање на автобусот за Нови Сад во 23:30 часот. Влез во Србија преку граничниот премин Табановце. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

30.декември (понеделник) НОВИ САД
Пристигнување во Нови Сад во претпладневните часови. Разглед на градот: „Српско Народно Позориште“ со истоимениот плоштад, плоштадот „Слобода” на кој се наоѓа катедралната црква „Имена Маријаниног” – една од првите изградени во неоготски стил помеѓу 1893 и 1895 година, улицата „Змај Јовина” покрај која се наоѓаат мноштвото познати бутици и ресторани како и најзначајното архитектонско дело во Нови Сад – „Владичански двор” изграден од првиот Епископ Висарион Павловиќ. Во продолжение, Соборната црква Свети Великомаченик Геогрије, Музеите на Нови Сад и на Војводина, Дунавскиот парк, мостот на Дунав, како и посета на познатата Петроварадинска тврдина. Сместување во хотел во попладневните часови. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

31.декември (вторник) ФРУШКА ГОРА – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ
Појадок. Полудневна прошетка до блискиот национален парк Фрушка Гора, познат и како „Српската Света Гора” и до живописното гратче Сремски Карловци препознатливо по ислучителната архитектура и историскиот континуитет. Враќање во Нови Сад во попладневните часови. Вечерта, Дочек на Новата 2020 Година, на плоштадот „Слобода” или пак можност за факултативна – Свечена новогодишна вечера во ресторан. Ноќевање.

01.јануари (среда) НОВИ САД – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Слободно време за индивиуални активности… или факултативно заминување во посета на Салаш , кој ќе ве воодушеви со неговиот автентичен изглед. Организран ручек со богато мени од традиционална кујна и војводинска музика. Попладне заминување за Македонија .Слободно време за индивидуални активности и “шопинг”. Патувањето кон Скопје продолжува во попладневните часови. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 89 € (5.518,оо мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација;
– Сместување во хотел *** на база 2 ноќевања со појадок;
– Организирани разгледи според програмата;
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативна новогодишна вечера во ресторан;
– Организиран ручек во Салаш;
– Влезници за музеите и културно – историските споменици;
– Патничко здраствено осигурување.

Напомени:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А.“БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ
– Организатор на аранжманот: Т.А.“БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ

Милано

Нова Година 2020

Милано

со посета на КОМО и ЛУГАНО

Автобус / 5 дена/ 3 ноќевања

28 декември 2019 (сабота) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – МИЛАНО
Состанок на групата во 08:30 часто пред Гранична полиција. Во Скопје на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 10:00 часот. Тргнување за Италија во 10:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи и гранични формалности.

29 декември 2019 (недела) Franciacorta outlet – МИЛАНО
Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време за шопинг. Во договореновреме се продолжува за Милано. Пристигнување и сместување во хотел. Во попладневните часови можност за шопинг по прекрасните божиќни тезги поставени во центарот на Милано… Враќање во хотел. Ноќевање.

30 декември 2019 (понеделник) МИЛАНО
Појадок. Запознавање со елитниот Милано, еден од најразвиените урбани центри во Европа, модна престолнина што стои рамо до рамо со Њујорк, Лондон и Париз. Разглед на убавините на градот: Замокот Сфорцеско, пешачката улица Данте, Плоштадот Дуомо и Катедралата Дуомо, Galleria Vittorio Emanuele што ги поврзува Катедралата Дуомо и една од најпознатите оперски куќи во светот, Миланската Скала, градската куќа на Милано… Почувствувајте ја највисоката мода во најпознатата модна икона Galleria Vittorio Emanuele, изградена во период 1865-1867 година, импресивна градба, фасада со царски лик, а внатрешноста плени со толку многу луксуз и детали за восхит. Во средината на Галеријата е поставен плоштадот – октагон, чиј под е украсен со прекрасни мозаици, симболите на главните градови на обединета Италија – Рим, Фиренца, Милано и Торино (традицијата вели дека ако едно лице ја стави петата на гениталиите на бикот и се сврти во круг три пати, ова ќе му донесе среќа). Над октагонот е поставена стаклена купола висока 47 метри и околу неа се насликани мотиви кои ги претставуваат континентите: Европа, Африка, Азија и Америка… Можност за посета на Црквата Santa Maria delle Graziе. Враќање во хотел. Слободно време за одмор. Ноќевање.

31 декември 2019 (вторник) МИЛАНО – ЛУГАНО – КОМО
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Лугано, гратче во Швајцарија, што лежи на брегот на езерото Лугано под Алпите. Поради добрите климатски услови, развиеното банкарство и понудата за богата забава, го нарекуваат „Швајцарско Монте Карло”. Посетата на Лугано дава можност за прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија Parco Civico… Прошетката продолжува со посета на живописното италијанско гратче Комо, кое се простира на брегот на истоименото езеро, едно од најпознатите и најдлабоките езера во Европа. Околу Езерото, светскиот џет сет има свои вили и го поминува својот одмор. Можност за крстарење по езерото-факултативно. Тука се снимени и некои од подобрите филмски остварувања, меѓу кои и Казино Ројал со Џејмс Бонд. Враќање во хотел. Слободно време за одмор во бечерните часови дочек на Нова Година 2020 на плоштадот Дуомо. Враќање во хотел. Ноќевање.

01 јануари 2020 (среда) МИЛАНО – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Одјавување од хотел и заминување за Скопје со попатна посета на Верона. Пристигање во Верона во попладневните часови. Разглед на градот со посета на куќата на Јулија, колосеумот, плоштадите Бра и Ебре. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Патувањето продолжува преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи.

02 јануари 2020 (четврток) ВЕРОНА – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Пристигнување во Скопје / Кавадарци во пладневните чесови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 189 евра / 11.720 ден за уплата до 15.11.2019
199 евра / 12.300 ден редовна цена

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација;
• Сместување во Хотел со 3*** во околината на Милано на база 3 ноќевања со појадок;
• Посета на Верона;
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Разглед на Милано 10 еур;
• Факултативна посета на Лугано и Комо 30 евра;
• Крстарење по езерото Комо 10 евра;
• Туристичка такса 3-5 евра на ден (се плаќа во хотелот);
• Патничко-здравствено осигурување 200 денари.

НАПОМЕНИ:
• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници;
• За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 30 патници;
• За овој аранжман важат општите услови за патување на СКТМ;
• Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противредност по курс 1евро = 62 мкд;
• Доплата за еднокреветна соба 960 мкд;
• Пасошот треба да има важност минимум 3 месеци од денот на враќање во државата.

Истанбул

Нова Година 2020

Истанбул

царската престолнина на два континенти

Автобус 5 дена / 3 ноќевања

28.декември (сабота) СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Во Кавадарци пред Гранична полиција во 17:30 часот. Се патува преку Р.Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

29.декември (недела) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија… Посета на Вселенската патријаршија. Факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула… Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

30.декември (понеделник) ИСТАНБУЛ – ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ
Појадок. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители. Прошетка по просториите на Султан Сулејман Величествени, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни. Посета на подземната цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Прошетката ја завршуваме со Капали Чаршија, затворен трговски комплекс со околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Факултативно, вечера во национален ресторан со богата музичка програма и ориентални танци и вкусно мени од турската национална кујна. Ноќевање.

31.декември (вторник) ИСТАНБУЛ – МИНИЈАТУРК
Појадок. Факултативно – посета на МИНИАТУРК – минијатурен парк отворен во 2003 година, со површина од 60.000 м2, најголем минијатурен парк во Светот. Паркот содржи 122 минијатурни скуплтури од кои 58 од Истанбул, 52 од Анадолија и 12 од Отоманскиот период надвор од границите на Турција, истите се со размер од 1:25. Можност да се вкуси традиционалниот специјалитет Balik ekmek (риба во леб) на Еминону. Прошетката продолжува кон плоштадот Таксим и најпознатата шопинг улица Истиклал. Потоа одиме до Мисир чаршија-познатиот пазар на зачини во Истанбул. Вечерта, дочек на Нова 2020 година на еден од најубавите плоштади во Истанбул – Ortakoy или во Национален Ресторан, со незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујнa Враќање во хотел. Ноќевање.

01.јануари (среда) ИСТАНБУЛ – БОСФОР – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ – КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ
Појадок. Одјава од хотел. Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Потоа, факултативна посета на Долма Бахче Сарај – последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Р. Грција, со попатни паузи. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови.

Цена за рана уплата до 15. Ноември: 8.620 денари (139евра)!!!
ЦЕНА НА АРАНЖМАН: 9.240 денари (149 евра)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
• Сместување во хотел 3*** на база 3 ноќевања со појадок
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
o Панорамски разглед на Истанбул 10 еврa
o Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 30 евра
o Крстарење со брод по Босфор 15 евра
o Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра
o Вечера во национален ресторан (30.12) 30 евра
o Влезници во локалитетите Аја Софија 20 евра, Топ Капи 20 евра
o Новогодишна ечера во национален ресторан
o Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра
o Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра
o Посета на Минијатурк 10 евра
o Доплата за 1/1 соба 800 денари
o Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.За овој програм важат Опшите Услови на патување на Т.А. БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ – КАВАДАРЦИ.
Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкдТ.А.Балкан Турист Травел Компани го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на редоследот на активностите попрограмата за патување, како и во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвидени за посета и сл.
Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

ТИВАТ со посета на ДУБРОВНИК и КОТОР

Нова Година 2020

ТИВАТ со посета на ДУБРОВНИК и КОТОР

4 дена / 2 ноќевања / автобус

29.декември (недела) КАВАДАРЦИ – СКОПЈЕ – ТИВАТ
Состанок на групата во 09:15 часот пред Гранична полиција.Во Скопје на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 23:00ч. Поаѓање на автобусот за Тиват во 23:30 часот. Се патува преку Косово и Албанија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

30.декември (понеделник) ТИВАТ
Пристигнување во Тиват во претпладневните часови. Разглед на градот: католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот), црквата Св.Сава, плоштадот Култура, Летниковецот Буча (најголемата градба на Которскиот залив, изградена во 16.век и некогашна летна резиденција на благородната фамилија Буча), луксузниот комплекс „Порто Монтенегро” (единствена марина на Јадранот, за љубителите на водените спортови), Ботаничката градина (изградена по наредба на адмиралот на австроунгарската морнарица Макимилиан Даблес фон Шротернек, кој со декрет побарал од сите капетани да донесат примероци од разни растенија за да го украсат военото пристаниште Арсенал во Тиват). Благодарение на благата клима, растенијата се совршено вкоренати и денес, а градината која зафаќа површина од 4 хектари е една од најголемите во јужниот дел на Јадранското Море. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

31.декември (вторник) ТИВАТ – ДУБРОВНИК
Појадок. Можност за факултативен излет до Дубровник. Прошетка низ стариот дел на градот Дубровник: Плаца, Онофриевата чешма, Орландовиот столб, Градскиот звонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… во враќање, попатана посета на Цавтат. Враќање во Тиват во попладневните часови. Вечерта, незаборавен Дочек на Новата 2019 година. Ноќевање.

01.јануари (среда) ТИВАТ – KOTOР – СКОПЈЕ – КАВАДАРЦИ
Појадок. Слободно време за индивиуални активности, или факултативна посета на прекрасниот стар град – Котор: катедралата св.Трифун, Столбот на срамот, цркавата Св.Лука, Поморскиот музеј, црквата Св.Никола… Попладне, заминување за Македонија преку Албанија и Косово. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 99 € (6.140,00 мкд)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Превоз со туристички автoбус на наведената релација
• Сместување во хотел “Palma” ****, 2 ноќевања со појадок
• Организирани разгледи според програмата
• Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Факултативна посета на Дубровник (15€)
• Факултативна посета на Котор (5€)
• Влезници за музеите и културно-историските споменици
• Патничко здраствено осигурување.
• Туристичка такса и осигурување 1,5 € по лице на ден (се наплатува на рецепција)

НАПОМЕНИ:
– Цената на аранжманот е дадена по лице, со сместување во двокреветна соба
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на Т.А.„БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ
– Организатор на аранжманот: Т.А.„БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ

Острог – Будва – Подгорица

ОСТРОГ – БУДВА – ПОДГОРИЦА

КАВАДАРЦИ – ВЕЛЕС - СВ. НИКОЛЕ– СКОПЈЕ

ПОАЃАЊЕ СЕКОЈ ПЕТОК НАВЕЧЕР ВО ОКТОМВРИ

04/06.10.’19 – 11/13.10.’19 - 18/20.10.’19 – 25/27.10.’19

1 ден.
Состанок на групата во 22:30 часот. Поаѓање во 23:00 часот. Се патува преку граничен премин Блаце , Косово, Албанија и Црна Гора. Ноќно возење со попатни паузи. Пристигнување во Будва во утрниските часови, прошетка низ прекраснте улички на стариот
град и слободно време за индивидуални активности.
Поаѓање за манастирот попладне во 14:00 часот. Сместување и ноќевање во манастирот.

2 ден.
Поаѓање од манастирот во утринските часови после литургијата околу 10:00 часот кон Подгорица каде што е предвидена посета на трговскиот центар Delta Siti во Подгорица. Во 16:00 часот тргнување за Скопје според договореното време. Пристигнување во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 1.400,00 денари

Во цената е вклучено:
1.Превоз на наведената реалција со високотуристички автобус
2.Посета на Будва и Острог
3. Организација и водство на патувањето

Во цената не е вклучено:
1. Такса и превоз од долниот до горниот манастир 3 евра
2. За реализација на аранжманот е потребно минимум од 45 патници. Доколку има помал број на патници цената може да се зголеми или аранжманот да се откаже најдоцна 5 дена пред поаѓање
ЗА ОВОЈ АРАНЖМАН ВАЖАТ ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ НА Т.А.“БАЛКАН ТУРИСТ ТРАВЕЛ КОМПАНИ“ – КАВАДАРЦИ

Хотел Сандански

ИНТЕР ХОТЕЛ САНДАНСКИ 4*

Сандански

Ценовник за период 01.09.2019-31.01.2020

Цени за 1 ноќ за 2 лица во двокреветна соба/студио/апартман или за 1 лице во еднокреветна соба

Ценовник за период 01.09.2019-31.01.2020

Доплати и услови за сместување во СОБА:

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд
Доплата: вечера 12€ – возрасен, 8€ – дете 4-12
• Цените се валидни за сместување во период од 01.02.2019-31.01.2020.
• Цените се дадени по СОБА (за двајца возрасни) на ден, за услуга ноќевање со појадок/полупансион
• Цените се дадени во евра, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд

Редовниот ценовник не важи семинари, конгреси и за следниве периоди:
• 26.04-29.04.2019
• 29.03-06.04.2019
• 01.03-04.03.2019
• 03.05-06.05.2019
• 24.05-26.05.2019
• 06.09-08.09.2019
• 20.09-23.09.2019
• 23.12-27.12.2019
• 28.12.2019-01.01.2020
За овие периоди има специјални пакет цени кои ќе бидат објавувани дополнително

Минимално и максимално сместување во капацитети на ИНТЕР ХОТЕЛ САНДАНСКИ:

GPS координати: 41.567978, 23.282570 (линк…)
Легенда:
DBL – двокреветна соба, APP – апартман, STD – студио, SGL – еднокреветна соба,
BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион ( појадок+вечера)

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :
• Нокевање со појадок или полупансион (појадок и вечера)
• Користење на сауна, парна бања, фитнес центар
• Користење затворен базен со минерална вода од 33⁰С (полуолимписки размери)
• Користење на отворен базен со минерална вода од 33⁰С,
• Користење на отворен термален базен со минерална вода 38⁰С
• Лежалка и пешкир покрај базените
• Безжичен интернет во целиот хотел
• Паркинг
• Сеф на рецепција
• Детско катче со аниматор
• Туристичка такса

НАПОМЕНА!
Хотелот не прима домашни миленици
Цените се во евра, плаќањето се врши во денари 1 € = 62,00 мкд

СМЕСТУВАЊЕ И НАПУШТАЊЕ НА СОБИТЕ:
Сместување во собите по 14:00 ч. (локално време)
Напуштање на собите до 12:00 ч. (локално времe)
РАЗГЛЕДИ во близина на Сандански
Рилскиот манастир, еден од најголемите манастири во Бугарија. Изградена во 30-тите години на
Х век. Денес Рилскиот манастир е дел од светското наследство на УНЕСКО, со својата автентична атмосфера, бесценети икони и резби, привлекува посетители од целиот свет. Рилски манастирот се наоѓа меѓу миризливи борови шуми на планината Рила, 63 км. од градот Сандански.
Мелник–“градот на виното” е најмалиот град во Бугарија со население од само 230 жители. Мелник е место со богато историско наследство, пријавен за културно-историски резерват и градски музеј. Мелник исто така е прочуен по своите висококвалитетни вина. Мелник е оддалечен 20 км. од Сандански.
Рожденски манастир, 7 км. од Мелник, е вториот по големина манастир во Бугарија по Рилскиотманастир. Со своите уникатни резби и витраж, тој е вистински ремек-дело на средниот век.
Природниот резерват Рупите со својата уникатна природа, фауна и термални извори е на само
15 км. од Сандански. Во Рупите можете да ја посетите куќата на најпознатиот бугарски пророк Ванга. Во самата близина по волјата на баба Ванѓа, во 1992 година е изграден храм-споменик “Света Петка Бугарска” – еден од 100-те национални туристички објектот во Бугарија. Рупите е кратер на угаснет вулкан. Постојат остатоци од древниот град Хераклеја Синтика.

УСЛОВИ ЗА АГЕНТОТ И ГОСТИНОТ:
1. За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
2. Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 дена пред пристигнувањето без пенали.
3. Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 дена пред датата на престигнување без пенали. Промена на име и термин помалце од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
4. Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
5. Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
6. Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
7. Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч. За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.