Крф

Велигден

Крф

4 дена / 3 ноќевања

Групата се собира четврток 16.04.2020 на паркингот наспроти хотел Холидеј Инн, во центарот на Скопје. Собир на групата во 19:00 тргнување во 19:30 кон граничниот премин Богородица. Следува ноќно возење со вклучени попатни паузи на секои 3-4 часа. Препорачуваме добар одмор за време на патувањето со цел зачувување на позитивната енергија за утринските часови. Пристигнуваме на пристаништето во Игуменица. Од тука патот го продолжуваме со траект до островот Крф, каде што ќе го доживееме Велигден на еден сосема поинаков начин.

Ден 1 Петок 17.04.2020 – Велики Петок
Веќе сте се расониле со првото фрапе кога сино бистрите води на јонското море почнуваат пред вас да ја откриваат Керкира (градот Крф) и вашиот поглед најпрво ќе го привлече старата тврдина која го чува градот.
Од пристаништето во Крф, не очекуваат уште само 20 минути пат до нашата крајна дестинација Ипсос, кој на прв поглед ќе ви покаже зошто е врвот на фантастичната атмосфера на островот. По сместувањето имате време за одмор, јадење и запознавање на околината. Програмата официјално започнува со првата посета на стариот град КРФ. Велики Петок е денот на Христовото страдање. На Крф, присуството на хоровите и илјадниците странски и домашни посетители дава посебна димензија на овој тажен настан. Додека еден филхармониски оркестар, облечен во црвени униформи, ја свири “Adagio” од Албиниони, друг оркестар го свири “Посмртниот марш” од Шопен. Многуте присутни оркестри, свират тажни и посмртни маршеви од познати композитори на класична музика. Мали девојчиња ги украсуваат епитафите со цвеќиња, а во церемонијата учествуваат и училиштата и момчињата од извидничките одреди.Враќање во Ипсос. Ноќевањe.

Ден 2 Сабота 18.04.2020 – Првото Воскресение
Одморени од долгиот ден и со смирени импресии од првата посета на градот, се подготвуваме за следење на вториот дел, односно првата поворка наречена, првото Воскресение кое започнува утрото. Под строга заштита, се изнесуваат моштите на Св. Спиридон Чудотворец – заштитник на островот. Има повеќе легенди поврзани со овој светец кои ја објаснуваат вербата и почитта на народот кон него. Една од нив го споменува неговото влијание при повлекувањето на турската инвазија од островот. Тој се појавувал напомош на генералите кои се бореле да го ослободат островот. Облечен во темна наметка со запален факел влевал страв во умот на освојувачите наметнувајќи им опасност од натприродни сили. Во друга приказна пак, повторно се спомнува неговото херојство при бркање на опасната чума од градот, која бегајќи ги оставила своите траги на градските ѕидини.

Под звуците на свечената музика составена од три филхармонии, пред моштите на светецот луѓето фрлаат каранфили со кои го постилаат неговиот пат. Откако ќе заврши парадата, почнуваат подготовките за еден оригинален локален обичај – кршење на глинените ќупови. Точно во 11:00 часот, црковните ѕвона го означуваат „утринското воскресение“. Од прозорците на куќите почнуваат да се фрлаат глинени садови полни со вода, во знак на почнување на празникот и истерување на злото. Ова потекнува од стар венецијански обичај со кој за дочекот на новата година се ослободувале старите работи да направат простор за нови и подобри. Друго објаснување за овој обичај е дека има паганско потекло и дека со вревата направена од кршењето, Античките Грци сакале да ја разбудат Персефона, божицата на пролетта и да го забрзаат нејзиното доаѓање.

Обичајот е да се земе парче од скршените глинени садови и да се сочува за среќа и здравје до следната година. Филхармонските групи се враќаат на улиците и почнуваат да свират весела музика.
15:00 часот– Враќање во Ипсос. Слободно време за одмор и индивидуални активности.
21:30 часот– Поаѓање кон градот за проследување на последниот дел од традиционалната прослава, односно Христовото воскресение.
На полноќ, илјадници луѓе се собираат на градските плоштади и го прославуваат Христовото Воскресение.

Ден 3 Недела 19.04.2020 – Прв ден Велигден – Палеокастрица
Ако природниот рај има име, тогаш на Крф тоа име е Палеокастрица. Место богато со историја, богато со природна убавина, плажа која од која поубава. По пат кон ова легендарно место ќе направиме една пауза за посета на музеј-фабриката Мавроматис. Фабриката го носи името на семејството кое најдолго се занимава со одгледување и произведување на најразлични производи од овошјето кумкват.
Дрвото кумкват потекнува од Јужна Азија и е толку егзотично што во Европа, успева само на Крф и во Шпанија. При нашата посета овде ќе имате прилика да погледнете краток документарен филм. Од него ќе научите малку повеќе за историјата и потеклото на овошјето, неговото преработување и сите производи што произлегуваат од неговата преработка. Најубавиот дел од искуството е секако бесплатната дегустација на ликерите и слатките со разни вкусови. По оваа дегустација полесно ќе можете да се одлучите за омилениот и да си го купите како карактеристичен сувенир од Крф, кој ќе ве потсетува на доживеаното патување.
При нашиот целодневен излет ќе го посетиме 13 века стариот манастир. Овој манастир гледа на Палеокастрица од високо и воодушевува со медитерански шарм. Пред влезот на манастирот во панорамата пред нас се гледа и карпата за која се верува дека е бродот на Одисеј. Легендата вели дека во своето патување кон Итака застанал и на Палеокастрица каде топло бил пречекан од Кралот на Феичаните и неговата ќерка. Во манастирот Дева Марија, покрај прекрасната архитектура и глетки може да го посетите и византискиот музеј. Во него има експонати од манастирот пред неговата обнова, како и малиот музеј за производство на маслиново масло.
Ќе си направиме и уникатни панорамски слики од местото кое не може поубаво да се опише освен со зборовите Bela Vista, каде небото и водата се спојуваат.
Mожност за традиционална прослава со ручек во грчка таверна. Слободно време за одмор. Вечерта можност за забава во некој кафич.
Ноќевање.

Ден 4 Понеделник 20.04.2020 Втор ден Велигден – Палатата Ахилеон
Последниот ден на островот го резервираме за посета на палатата Ахилеон. Напуштање на собите во Ипсос до 10:00 ч. по што се упатуваме кон селото Гастури каде се наоѓа оваа палата. Оваа палата е изградена од Австро-унгарската императорка, Елизабета позната како принцезата Сиси. Оваа палата била користена како нејзина летна резиденција се до нејзината трагична смрт. По нејзината смрт останала напуштена до 1907 год, кога ја купува Кајзер Вилхем 2 од Германија.
Во денешно време е музеј со прекрасна градина, скулптури, фрески и други уметнички дела. Тие ќе ни ја откријат митологијата и историјата на островот со доволно приказни што ќе ни останат во сеќавање долго и по пристигнувањето дома. Во меморијата сигурно ќе ви се вреже и приказната за животот на императорката која откако ги губи своите деца станува опседната со одржување на својата младост, фигура и убавина и за таа цел преземала драстични мерки. Патувајќи сама и барајќи го својот мир, наоѓа восхитување во грчката митологија, култура и јазик. Токму затоа во архитектурниот стил на палатата како главна тема се провлекува јунакот Ахил. Токму затоа и самата палата го добива неговото име.
Посетата на Палатата е факултативна, кој не сака ова време го користи за прошетка низ градот Крф.
15:00 часот– Го започнуваме патот со траект кон Игуменица од каде продолжуваме со возење кон Скопје.
Очекувано пристигнување во Скопје во раните утрински часови по полноќ.

Цена за рана уплата до 15.02.2020: 6.140 мкд (99€)
ЦЕНА НА АРАНЖМАННОТ: 7.380 мкд (119€)

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ вклучува:
– Автобуски превоз Скопје- Игуменица- Скопје
– Превоз со траект Игуменица – Крф – Игуменица
– Сместување во приватни вили 3 ноќи/4 дена
– Три организирани посети на градот Крф, со превоз со цел следење на процесијата и прославата за Христовото воскресение
– Професионален придружник од агенцијата за време на целото патување и сите активности
– Организирана вечерна забава во Ипсос

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ не вклучува:
– Посета на Палеокастрица и фабриката Мавроматис (15 евра)
– Празничен ручек во традиционална таверна
– Организиран превоз и влезница во Палатата Ахилион, Палатата на Сиси 15 евра
– Патничко осигурување – 250 ден.

Љубљана

Велигден

Љубљана

БЛЕД - БОХИЊ - ПОСТОИНА - ЗАГРЕБ - ПЛИТВИЦЕ

6 дена / 3 ноќевања / автобус

16 Април СКОПЈЕ – ЉУБЉАНА
Состанок на група во 18:00 часот на Дрводекор, поаѓање во 18:30 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

17 Април ЉУБЉАНА
Пристигнување во Љубљана во утринските часови.. Панорамски разглед на Љубљана со локален туристички водич: Симболот на градот-Змејскиот Мост, Трите мостови на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франц Прешерн, Фрањевачката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер… Сместување во хотел. Слободно време за одмор ииндивидуални активности. Ноќевање.

18 Април ЉУБЉАНА – БЛЕД – БОХИЊ – ЉУБЉАНА
Појадок. Предлагаме целодневна факултативна посета на Блед, бисерот на Словенските Алпи,вистинско богатство на природата опкружено со планинските врвови. Се посетува Бледската тврдина од каде се простира раскошен поглед на езерото. Слободно време за прошетки покрај езерото и уживање во кафе и познатите бледски кремпити. Факултативно, можност да се возите со трационален чамец-плетно по Бледското Езеро до единствен природен остров во Словенија. Тука можете да ја посетите барокната Црква „Света Марија“ во која се наоѓаат одлично сочувани фрески, како и да заѕвоните за среќа и исполнување на желбите на прочуеното „Ѕвонче на желбите“, изградено 1534 година во Падова кое со својата атракција привлекува многу туристи. Во попладневните часови заминување кон сликовитите Алпски предели на Бохињското Езеро. Слободно време за прошетка покрај езерото, камениот мост и Црквата на Свети Јован Крстител. Враќање во хотелот во Љубљана. Ноќевање.

19 Април ЉУБЉАНА – ПОСТОЈНА – ЗАГРЕБ
Појадок. Заминување на групата кон Постоинска Јама, најголемата геолошка атракција во Словенија и најголемата пештера во Европа. Според натписите во пештерата, првите туристи ја посетиле уште во 13. век. Постоинска Јама претставува сплет од 20 километри подземни тунели, галерии и сали, а за туристите се отворени 5300 метри површина. Пештерата е богата со подземен биолошки свет, а најпозната е човечката рипка која го добила името по бојата која потсетува на човечката кожа. Во пладневните часови заминување на групата кон Загреб. Сместување во хотел. Слободно време за краток одмор, а потоа организиран разглед на градот со локален туристички водич. Ноќевање.

20 Април ЗАГРЕБ – ПЛИТВИЦЕ – СКОПЈЕ
Појадок. Заминување на групата кон Плитвичките Езера, најголемиот национален парк во Хрватска прогласен во 1949 година, а од 1979 година е вклучен во списокот на УНЕСКО на светско наследство. Има околу 16 прекрасни Плитвички Езера чија должината е 8 километри, а висината на најголемиот водопад е 20 метри. Во попладневните часови заминување на групата кон Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Македонија во ноќните часови.

Цена во претпродажба до 29.02.2020 : 190 евра / 11.780,00 денари

ЦЕНА НА АРАНЖАМНОТ: 219 евра

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:
– Превоз со туристички автобус на наведената релација;
– Две ноќевања со појадок во хотел 3* во Љубљана;
– Едно ноќевање со појадок во хотел 3* во Загреб;
– Локален туристички водич за сите излети вклучени во програмата;
– Организација и придружник на патувањето;

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативен излет до Блед и Бохињ со локален водич-15 евра;
– Влезница во Постоинска Јама-30 еврa (вклучена влезница и локален водич);
– Влезница за Плитивичките Езера-30 евра (вклучена влезница и локален водич);
– Туристичка такса во Љубљана (се плаќа на рецепција во хотелот);
– Доплата за еднокреветна соба – 80 евра;
– Можност за пловидба со чамец по Бледското Езеро;
– Влезница во црквата „Света Марија“ на Блед;
– Задолжително патничко осигурување.

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници;
– За овој програм важат Општите услови на патување на Балкан Турист Травел Сервис;
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање;
– Т.А.Балкан Турист Травел Сервис го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
– Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање;
– Пасошот треба да важи минимум 4 месеци од завршувањето на патувањето.

Напомена: Балкан Турист Травел Сервис ќе организира групен трансфер за сите дестинации од: Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Неготино, Струмица, Штип, Велес до местото на поаѓање во Скопје.
– Трансферот е комбиниран и групен за сите програми со сигурна реализација и ќе биде во раните утрински часови на денот на поаѓање и во попладневните или вечерните часови на денот на пристигање;
– Времето и местото на поаѓање по градови кон Скопје ќе биде дефинирано мин. 1 ден пред датумот на поаѓање и истото ќе биде адаптирано спорд дестинацијата кој има најрано време на поаѓање од Скопје;
– Времето на враќање од Скопје кон наведените градови ќе биде дополнително утврдено и за истото патниците ќе добијат информација од пратителот на патување на секоја дестинација во автобус неколку часа пред пристигнување во Скопје.

Фиренца – Cinque Terre-Сиена – Сан Џимињано

Велигден

Фиренца - Cinque Terre-Сиена - Сан Џимињано

6 дена / 3 ноќевања / автобус

1 ден 25.04.2019 – Скопје – Монтекатини
Состанок на групата во 12:30ч. на паркингот кај Спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање за Фиренца во 13.00ч. Патување преку Србија, Хрватска и Словенија, со попатни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола. Ноќно возење.

2 ден 26.04.2019 – Монтекатини – Пиза – Монтекатини
Пристигнување во пладеневните часови во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Во вечерните часови организирана посета и прошетка на Пиза. Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиера, некогашна моќна поморска сила чијашто флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO, крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта). Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден 27.04.2019 – Монтекатини – Чинкве Тере (Cinque Terre) – Монтекатини
Појадок. После појадокот заминување (08:00ч.) на целодневна факултативна екскурзија до најпознатите и најживописни селца на Италијанската рива. Разлгед на регионот со локален водич. Пристигнување во градот La Spezia од каде се продолжува со воз. Cinque Terre е област лоцирана на Лигурското крајбрежје сочинета од 5 селца: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola и Riomaggiore, кои со околните планини го сочинуваат Националниот парк CINQUE TERRE, кој е под заштита на UNESCO. Овој дел од Италијанската ривиера е еден од најпознатите и живописен туристички центар. Враќање во La Spezia. Поаѓање за Монтекатини. Ноќевање.

4 ден 28.04.2019 – Монтекатини – Сиена – Сан Џемињано – Монтекатини
Појадок. После појадокот заминување на полудневен факултативен излет во градовите Сиена и Сан Џимињано. Пристигнување во Сиена, градот кој низ историјата претставуал најголем ривал на Фиренца и втор по важност во Тоскана по богатата ризница на уметничко и културно наследство. Разглед на градот: црквата San Domenico, Катедралата Siena – Metropolitana di Sandra Maria Assunta, Pallazo Salimbeni и Piazza Salimbeni и плоштадот Del Campo – плоштад во облик на школка на кој се одржува познатата коњска трка Palio… Слободно време за индивидуална прошетка до поаѓањето за Сан Џимињано. Пристигнување во San Gimignano типично тосканско градче опкружено со винови насади и маслинови градини. “San Gimignano dala belle Tore” во кој е добро сочуван амбиентот од XIII и XIV век, и 14-те кули кои прават една целина на ова живописно мало тосканско градче. Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во Монтекатини. Слободна вечер за индивидуални прошетки низ Монтекатини. Ноќевање.

5 ден 29.04.2019 Монтекатини – ФИРЕНЦА – Скопје
Појадок. После појадокот (08:00) заминување за Фиренца, лоцирана во срцето на Тоскана на реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилијата МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот со локален водич: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата Пити… Во попладневните часoви поаѓање за Скопје. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попантни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола.

6 ден 30.04.2019 – Скопје
Пристигање во Скопје во вечерните часови.

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.03: 209€/12.960 ден
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229€/14.200 ден.

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Превоз со високотуристички автобус на дадената релација
• Сместување во хотел со 3* на база 3НП (ноќевање со појадок) во Монтекатини
• Вечерен разглед на Пиза
• Организација, реализација и професионален туристички придружник на патувањето
• Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Задолжителенa посета на Фиренца со локален водич – 20€
• Целодневен излет на Cinque Terre (трансфер, Cinque Terre card – воз до 5-те места, користење на wi-fi, трансфер од железничка до центар на Корнилија итн.) – 45€
• Посета на Сиена и Сан Џемињано (трансфер, локален водич) – 45€
• Туристичка такса во хотел во Монтекатини (се плаќа на рецепција 1-3€ на ден)
• Патничко здравствено осигурување (групно, без франшиза) – 5€
• Индивидуални трошоци

Доплата за еднокреветна соба 4.650 денари
За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програма

Будва – Дубровник – Острог

Велигден

Будва – Дубровник – Острог

4 дена / 2 ноќевања / автобус

1 ден: 16.04.2020 год. четврток
Состанок на групата во 22:30 часот на Дрво Декор, тргнување во 23:00 часот. Патот води преку Косово и Албанија по новиот автопат. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден: 17.04.2020 год. петок
Утринско пристигнување во најлуксузното летувалиште на Јадранот, (можност за фотографирање и уживање во прекрасната панорама на Св. Стефан-едно од најмонденските остров-летувалишта на Јадранското море). Малку релаксација на оваа плажа. Сместување во вила Монте Рио. Попладнето слободно време за прошетка по кејот на познатата Словенска плажа, со посета на стариот град, цитаделата, бројните кафулиња и ресторани. Можност за попладневна факултативна екскурзија со бродче. Вечерта препорачуваме посета на некој од ноќните клубови. Ноќевање.

3 ден: 18.04.2020 год. сабота
Појадок. Можност за факултативна целодневна посета на Дубровник. Патувањето се одвива преку Тиват со траект до Дубровник. Градот каде се снимаа дел од сцените на познатата серија “Game of Thrones“. Денес е под светската културна заштита на УНЕСКО и е несомнено една од најубавите светски дестинации за посета. Раглед и прошетка на стариот дел на градот; Плаца, Онофриевата чешма, Орландовиот Столб, Градскиот ѕвонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… Овој град плени со својата убавина и шарм, вреди да се посети. Враќање во Будва. Вечерта можност за посета на некоја од православните цркви во Будва и следење на церемонијата за Велигден. Ноќевање.

4 ден: 19.04.2020 год. недела
Појадок. Одјавување и заминување кон Манастирот Св. Василие Острошки сместен во височините на планината Острошка греда во близина на Даниловград (основан од Митрополит Василије-светец и чудотворец во 17-от век). Слободно време за негово разгледување. Попладне поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во доцните вечерни часови.

ЦЕНА 75€/4.650мкд

Во цената на аранжманот е вклучено:
– автобуски превоз на дадената релација;
– 2 ноќевање со појадок во Вила Монте Рио, Будва;
– организација и придружник на патувањето;
– посета на Острошкиот манастир;
– попатна посетна на Св.Стефан;

Во цената на аранжманот Будва не е вклучено:
– Факултативна посета на Дубровник 15€ (доплата на лице место);
– Факултативно возење со бродче10€ (доплата на лице место);
– Туристичка такса во Будва 1,5 € по лице на ден (се плаќа во агенција);
– Превоз од Долниот до Горниот манастир Острог – 3€ (доплата на лице место);
– Туристичка такса во Манастир Осторг 1€;
– Влезници по музеите и културно историските споменици;
– Задолжително патничко и здравствено осигурување.

Едипсос

Велигден

Едипсос

на островот Евиа - Бања на море

4 дена / 3 ноќевања / автобус

1.Ден 26.04.2019 (петок) СКОПЈЕ – ЕВИА
Тргнување од Скопје во 01:00 часот од пред паркингот на хотел „Русија“.
Патување преку преминот Богородица низ Грција со кратки попатни застанувања за одмор. Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Agiokampos. Продолжување на патувањето за Edipsos. Сместување на групата во хотелот. Краток одмор. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање.

2.Ден 27.04.2019 (сабота) ЕВИА – Манастир Св. Давид – ЕДИПСОС
Можност за посета на Манастирот Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Враќање во Едипсос. Можност за користење на плажите со минерални води. Посета на централната црква во Едипсос за пречек на Воскресението. Ноќевање.

3.Ден 28.04.2019 (недела) ЕДИПСОС – Свети Јован Руски
Можност за користење на плажите со минерална вода или базенот во хотелот. Во попладневните часови посета на местото Ореи кое е познато по пристаништето за јахти, убавата песочна плажа честите организации на регати со едрилици како и изобилството на свежа риба која се лови од месните жители. Можност за посета на некоја од многубројните таверни на брегот на морето. Потоа тргнување за планинското место Агиос познато по специфичната прослава на Велигден, каде се испуштаат балони со хелиум, со интерактивно учество на посетителите кои имат можност да го палат хелиумот во балоните и да ги пуштат заедно со другите стотици балони кои го преплавуваат небото. Враќање во Едипсос. Ноќевање.

4.ден 29.04.2019 (понеделник) ЕДИПСОС – СКОПЈЕ
Можност за користење на хотелскиот базен или плажите со минерална вода во морето. Напуштање на хотелот. Преку Agiokampos, со траект до Глифа. Во вечерните часови пристигнување во Скопје.

Цена на аранжманот : 109 € (6 800,00 ден.)

Цената на аранжманот опфаќа:
• Превоз со современ туристички автобус;
• Сместување во хотелот, во двокреветни и трокреветни соби, на база три ноќевања,
• Превоз со траект на релација Глифа – Агокампос
• Услугите на придружниците на групата и претставниците на агенцијата за време на престојот;
• Трошоци за организација на патувањето.

Цената на аранжманот не опфаќа:
• Факултативна посета на Манастирите Св. Давид (10 Евра)
• Факултативна посета на црквата Св. Јован Руски во Прокопиев (10 Евра)
• Посета на местото Ореи и Агиос (10 Евра)
• Користење на затворениот базен (3 Евра)
• Патничко осигурување

Доплата:
• доплата за 1/1 соба е 50% од цената на аранжманот
• Деца од 2 – 12 години плаќаат 50% од цената на аранжманот

НАПОМЕНА:
• За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници;
• За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Т.А. Балкан Турист

Виена

Велигден

Виена

Автобус / 5 дена / 2 ноќевања

ВИЕНА – актуелна престолнина на Австрија и некогаш главен град на моќната Австроунгарска Империја. Денес модерна туристичка метропола на бреговите на убавиот плав Дунав. Градот шармира со убавите Палати на Царскиот Hoffburg и Шенбрунските паркови, како и со богатите уметнички колекции… шопинг и гурманско уживање во многубројните ресторани. Градот во кој живееле и твореле Гете, Фројд, Бетовен, Ајнштајн, Моцарт… Во Виена е се посебно, од убавината на неговата панорама до вкусот на колачите.

26. април (петок) Скопје – Виена
Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 13:00 часот. Тргнување за Виена во 13:30 часот. Се патува преку граничен премин Табановце и Србија, Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

27. април (сабота) Parndorf – Виена
Во предпладневните часови пристигнување во големиот outlet шопинг центар Парндорф. Слободно време за шопинг. Патувањето продолжува кон Виена. Пристигнување во Виена и сместување во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални прошетки. Ноќевање.

28. април (недела) Виена – Шенбрун
Појадок. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан и Штефанплац, Бургтеатар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Гратското Собрание Ратхаус, Катедралата Фотиф, Парламентот, Универзитетот… Потоа факултативна посета на Кралскиот Дворец Шенбрун, летната резиденција на Франц Џозеф. Посетена од милиони туристи годишно, палатата заедно со паркот е најголемата туристичка атракција во Виена, под заштита на УНЕСКО. Слободнo време за прошетка по познатата улица Mariahilferstrasse. Во вечерните часови идеална можност да се проба вистинска виенска шницла во традиционален ресторан Грицлинг. Ноќевање.

29. април (понеделник) Виена – Скопје
Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно време за да се почувствува атмосферата на виенските кафулиња со кафе и захер торта… или можност за факултативна посета на Дунавската Кула. Во попладневните часови тргнување за Македонија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор. Пристигнување во Скопје наредниот ден во пладневните часови.

Цена на аранжман: 9.860 денари (159 евра)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
– Сместување во Хотел 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Организиран разглед на Виена со локален водич10 евра
– Посета на Шенбрун со локален водич, превоз и вклучена влезница 40 евра
– Посета на Дунавска Кула превоз и влезница 15 евра
– Посета на Национален ресторан Грицлинг 30 евра
– Влезници во музеите и културно – историските споменици
– Доплата за 1/1 соба
– Задолжително патничко-здравствено осигурување

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
– Цените се дадени во Евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари
– Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Венеција со Фиренца и Верона

Велигден

Венеција со Фиренца и Верона

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

26. Април (петок) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 14:00 часот. Поаѓање за Венеција во 14.30 часот.Се патува преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

27. Април (сабота) ВЕНЕЦИЈА
Пристигнување на Пунта Сабиони во предпладневните часови. Превоз со брод-вапорето до Венеција. Пристигнување и прошетка по плоштадот „Сан Марко“ истоимената црквата, ќе се помине покрај Мостот на воздишки, каналот Гранде, Дуждевата палата, мостот Риалто… Слободно време за прошетки и индивидуални активности. Сместување во хотел во Лидо ди Јесоло. Ноќевање.

28. Април (недела) ВЕНЕЦИЈА – ФИРЕНЦА
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на главниот град на Тоскана и престолнината на ренесансата-Фиренца. Разглед на градот: Црквата Санта Кроче, Катедралата Дуомо, звоникот и крстилницата, Палатата Векио и репликата на Микеланџеловиот Давид, Галеријата Уфичи, Мостот Понте Векио, Палатата Пити… Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

29. Април (понеделник) ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА – ПАЛМАНОВА – СКОПЈЕ
Појадок. Задолжителна факултативна посета на Верона – град познат по Ромео и Јулија. Разглед на градот: плоштадите Бра, Ербе, Данте, куќата на Јулија, Амфитеатарот… Во попладневните часови тргнување за Македонија со попатна посета на познатиот outlet шопинг центар Палманова. Патувањето продолжува преку Словенија, Хрватска и Србија. Пристигнување во Скопје наредниот ден во предпладневните часови.

Цена на аранжманот: 149 евра (9.240,00 денари)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со високо-туристички автобус на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во хотел 3*** во Лидo ди Јесоло
– Разглед на градовите според програмата
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Карта за локален превоз – брод Пунта Сабионе – Венеција 25 евра
– Факултативна посета на Фиренца 45 евра
– Факултативна посета на Верона 10 евра
– Задолжително патничко осигурување
– Доплата за 1/1 соба ____ мкд.

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат!
– За факултативните излети најдобро е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот.
– За овој програм важат Опшите Услови на патување на T.A Балкан Турист
– Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
– T.A Балкан Турист го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето

Братислава, Виена и Будимпешта

Велигден

Убавиците на Дунав

Братислава, Виена и Будимпешта

автобус / 4 дена / 2 ноќевања

26. Април (петок) СКОПЈЕ – БРАТИСЛАВА
Состанок на групата пред хотелот „Холидеј ин“ во 12:00 часот. Тргнување за Братислава во 12:30 часот. Се патува преку Р.Србија со куси попатни паузи. Ноќно возење.

27. Април (сабота) БРАТИСЛАВА
Пристигнување во Братислава во утринските часови и разглед на градот со локален водич: Средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

28. Април (недела) БРАТИСЛАВА – ВИЕНА
Појадок. Предлагаме целодневна факултативна посета на Виена.Разглед на градот со локален водич: Плоштадот Рингштрасе, палатата Хофбург, Парламентот, Виенската опера, катедралата св. Стефан, дворците Белведере и Шенбрун. Слободно попладне за виенско кафе и торта, уживање во атмосферата на кралската и елегантна Виена. Враќање во Братислава. Ноќевање.

29. Април (понеделник) БРАТИСЛАВА – БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот и заминување кон Будимпешта. Разглед на Будимпешта со локален водич: споменикот на Милениумот, операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, парламентот, црквата Св. Стефан, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, Црквата Св. Матејас, Рибарската тврдина… Потоа, крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови. Слободно време за кратка прошетка низ центарот на градот. Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Ноќно возење со куси попатни паузи. Се патува преку Р.Србија.

30. Април (вторник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во претпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 9.240 денари (149 евра)

Во цената на аранжманот e вклучено:
• Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
• Сметување во хотел со 3*** во Братислава на база 2 ноќевања со појадок
• Разглед на Братислава со локален водич
• Организација на аранжманот и пратител на групата

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• факултативна посета на Виена со локален водич – 25 евра (минимум 30 патници)
• Разглед на Будимпешта со локален водич и крстарење со брод по Дунав – 25 евра
• Задолжително патничко здравствено осигурување

Напомени:
• За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
• За овој програм важат Општите услови на патување на Т.А. Балкан Турист
• Начини на плаќање:
• Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:
• Т.А. Балкан Турист го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
• Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!
• Пасошот треба да важи минимум 4 месеци од завршувањето на патувањето

Крф

Велигден

Крф

Аранжман: 4 дена/3 ноќи

Сместување: приватни вили

Превоз: автобус + траект

Групата се собира четврток 25.04.2019 на паркингот наспроти хотел Холидеј Инн, во центарот на Скопје.Собир на групата во 19:00 тргнување во 19:30 кон граничниот премин Богородица. Следува ноќно возење со вклучени попатни паузи на секои 3-4 часа. Препорачуваме добар одмор за време на патувањето со цел зачувување на позитивната енергија за утринските часови. Пристигнуваме на пристаништето во Игуменица. Од тука патот го продолжуваме со траект до островот Крф, каде што ќе го доживееме Велигден на еден сосема поинаков начин.

Ден 1 Петок 26.04.2019 – Велики Петок
Веќе сте се расониле со првото фрапе кога сино бистрите води на јонското море почнуваат пред вас да ја откриваат Керкира (градот Крф) и вашиот поглед најпрво ќе го привлече старата тврдина која го чува градот.
Од пристаништето во Крф, не очекуваат уште само 20 минути пат до нашата крајна дестинација Ипсос, кој на прв поглед ќе ви покаже зошто е врвот на фантастичната атмосфера на островот. По сместувањето имате време за одмор, јадење и запознавање на околината. Програмата официјално започнува со првата посета на стариот град КРФ. Велики Петок е денот на Христовото страдање. На Крф, присуството на хоровите и илјадниците странски и домашни посетители дава посебна димензија на овој тажен настан. Додека еден филхармониски оркестар, облечен во црвени униформи, ја свири “Adagio” од Албиниони, друг оркестар го свири “Посмртниот марш” од Шопен. Многуте присутни оркестри, свират тажни и посмртни маршеви од познати композитори на класична музика. Мали девојчиња ги украсуваат епитафите со цвеќиња, а во церемонијата учествуваат и училиштата и момчињата од извидничките одреди.Враќање во Ипсос. Ноќевањe.

Ден 2 Сабота 27.04.2019 – Првото Воскресение
Одморени од долгиот ден и со смирени импресии од првата посета на градот, се подготвуваме за следење на вториот дел, односно првата поворка наречена, првото Воскресение кое започнува утрото. Под строга заштита, се изнесуваат моштите на Св.Спиридон Чудотворец – заштитник на островот. Има повеќе легенди поврзани со овој светец кои ја објаснуваат вербата и почитта на народот кон него. Една од нив го споменува неговото влијание при повлекувањето на турската инвазија од островот. Тој се појавувал напомош на генералите кои се бореле да го ослободат островот. Облечен во темна наметка со запален факел влевал страв во умот на освојувачите наметнувајќи им опасност од натприродни сили. Во друга приказна пак, повторно се спомнува неговото херојство при бркање на опасната чума од градот, која бегајќи ги оставила своите траги на градските ѕидини.
Под звуците на свечената музика составена од три филхармонии, пред моштите на светецот луѓето фрлаат каранфили со кои го постилаат неговиот пат. Откако ќе заврши парадата, почнуваат подготовките за еден оригинален локален обичај – кршење на глинените ќупови. Точно во 11:00 часот, црковните ѕвона го означуваат „утринското воскресение“. Од прозорците на куќите почнуваат да се фрлаат глинени садови полни со вода, во знак на почнување на празникот и истерување на злото. Ова потекнува од стар венецијански обичај со кој за дочекот на новата година се ослободувале старите работи да направат простор за нови и подобри. Друго објаснување за овој обичај е дека има паганско потекло и дека со вревата направена од кршењето, Античките Грци сакале да ја разбудат Персефона, божицата на пролетта и да го забрзаат нејзиното доаѓање.
Обичајот е да се земе парче од скршените глинени садови и да се сочува за среќа и здравје до следната година. Филхармонските групи се враќаат на улиците и почнуваат да свират весела музика.
15:00 часот– Враќање во Ипсос. Слободно време за одмор и индивидуални активности.
21:30 часот– Поаѓање кон градот за проследување на последниот дел од традиционалната прослава, односно Христовото воскресение.
На полноќ, илјадници луѓе се собираат на градските плоштади и го прославуваат Христовото Воскресение.

Ден 3 Недела 28.04.2019 – Прв ден Велигден – Палеокастрица
Ако природниот рај има име, тогаш на Крф тоа име е Палеокастрица. Место богато со историја, богато со природна убавина, плажа која од која поубава. По пат кон ова легендарно место ќе направиме една пауза за посета на музеј-фабриката Мавроматис. Фабриката го носи името на семејството кое најдолго се занимава со одгледување и произведување на најразлични производи од овошјето кумкват.
Дрвото кумкват потекнува од Јужна Азија и е толку егзотично што во Европа, успева само на Крф и во Шпанија. При нашата посета овде ќе имате прилика да погледнете краток документарен филм. Од него ќе научите малку повеќе за историјата и потеклото на овошјето, неговото преработување и сите производи што произлегуваат од неговата преработка. Најубавиот дел од искуството е секако бесплатната дегустација на ликерите и слатките со разни вкусови. По оваа дегустација полесно ќе можете да се одлучите за омилениот и да си го купите како карактеристичен сувенир од Крф, кој ќе ве потсетува на доживеаното патување.
При нашиот целодневен излет ќе го посетиме 13 века стариот манастир. Овој манастир гледа на Палеокастрица од високо и воодушевува со медитерански шарм. Пред влезот на манастирот во панорамата пред нас се гледа и карпата за која се верува дека е бродот на Одисеј. Легендата вели дека во своето патување кон Итака застанал и на Палеокастрица каде топло бил пречекан од Кралот на Феичаните и неговата ќерка. Во манастирот Дева Марија, покрај прекрасната архитектура и глетки може да го посетите и византискиот музеј. Во него има експонати од манастирот пред неговата обнова, како и малиот музеј за производство на маслиново масло.
Ќе си направиме и уникатни панорамски слики од местото кое не може поубаво да се опише освен со зборовите Bela Vista, каде небото и водата се спојуваат. Mожност за традиционална прослава со ручек во грчка таверна. Слободно време за одмор. Забава во еден од најатрактивните ноќни барови во Ипсос. Олеа со својот уникатен декор и маркантното маслиново дрво во центарот на подиумот веднаш ќе ви го привлече вниманието. Ноќевање.

Ден 4 Понеделник 29.04.2019 Втор ден Велигден – Палатата Ахилеон
Последниот ден на островот го резервираме за посета на палатата Ахилеон. Напуштање на собите во Ипсос до 10:00 ч. по што се упатуваме кон селото Гастури каде се наоѓа оваа палата. Оваа палата е изградена од Австро-унгарската императорка, Елизабета позната како принцезата Сиси. Оваа палата била користена како нејзина летна резиденција се до нејзината трагична смрт. По нејзината смрт останала напуштена до 1907 год, кога ја купува Кајзер Вилхем 2 од Германија.
Во денешно време е музеј со прекрасна градина, скулптури, фрески и други уметнички дела. Тие ќе ни ја откријат митологијата и историјата на островот со доволно приказни што ќе ни останат во сеќавање долго и по пристигнувањето дома. Во меморијата сигурно ќе ви се вреже и приказната за животот на императорката која откако ги губи своите деца станува опседната со одржување на својата младост, фигура и убавина и за таа цел преземала драстични мерки. Патувајќи сама и барајќи го својот мир, наоѓа восхитување во грчката митологија, култура и јазик. Токму затоа во архитектурниот стил на палатата како главна тема се провлекува јунакот Ахил. Токму затоа и самата палата го добива неговото име.
Посетата на Палата е факултативна, кој не сака ова време го користи за прошетка низ градот Крф.
15:00 часот– Го започнуваме патот со траект кон Игуменица од каде продолжуваме со возење кон Скопје.
Очекувано пристигнување во Скопје во раните утрински часови по полноќ.

Цена на аранжманот: 7,378 мкд (119€)

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ вклучува
– Автобуски превоз Скопје- Игуменица- Скопје
– Превоз со траект Игуменица – Крф – Игуменица
– Сместување во приватни вили 3ноќи/4дена
– Три организирани посети на градот Крф, со превоз со цел следење на процесијата и прославата за Христовото воскресение
– Професионален придружник од агенцијата за време на целото патување и сите активности
– Организирана вечерна забава во Ипсос

Aранжманот ВЕЛИГДЕН НА КРФ не вклучува:
– Посета на Палеокастрица и фабриката Мавроматис ( 15 евра)
– Патничко осигурување – 300 ден.
– Празничен ручек во традиционална таверна
– Организиран превоз и влезница во Палатата Ахилион, Палатата на Сиси 15 евра